תשדר User Friendly – כתיבת קורות חיים לבכירים

בכתיבת קורות חיים בכירים, כמו בכל דבר - מחשבה בוראת מציאות קיימת.

אם אתה חושב שיפסלו את מועמדותך או כי זו אינה רלוונטית מפאת גילך, אז זה מה שתשדר למעסיק וכך יתרשם. הטיפים הבאים נועדו כדי לסייע לך לטאטא את האבק מקורות החיים שנכתבו אי שם לפני מספר שנים, כשעוד פורמט פשוט של תוכנת וורד בגרסה הראשונה שלה, היה רלוונטי.

לקבלת מידע על כתיבת קורות חיים

עשרת הדגשים המומלצים כאן עבורך לכתיבת קורות חיים לבכירים נועדו כדי לתת לקורות החיים שלך את משב הרוח המרענן הנדרש עבורם, ולא כדי להמציא יש מאין.

כלומר, עליך לקחת בחשבון את האפשרות כי כדאי לך לאמץ לפחות כמה מהטרנדים הנוכחיים, שכנראה כאן להישאר, כדי להתאים את עצמך למציאות התעסוקתית השוקקת, ובהם: הרשתות החברתיות, פעילויות קהילתיות, תרומה של ידע מקצועי והשתתפות בפורומים מוכרים, וקריאת ניוזלטרים וחומרי העשרה המגיעים מהצינורות הכי עדכניים בתעשייה - זו שברצונך להתברג או להישאר בה.

1. טשטוש הגיל – נכון, זו גישה נכונה ומציאותית. אין צורך לכתוב כי סיימת תואר ראשון בשלהי שנות השבעים, כפי שלא יצוינו שנות השירות הצבאי וכל הפרטים בדבר השתלשלות האירועים במהלך הקריירה שלך, אלא רק עשר עד עשרים השנים האחרונות, תלוי עד כמה רצונך להדגיש תפקידים או מקומות עבודה מסוימים.

2. יש לך כ- 10 שניות כדי להרשים – לפיכך, מעבר לקורות חיים האם כדאי להעתיק ולהדביק ולעיצוב הקובץ באופן נקי, מושך ומקצועי, רצוי לכתוב הישגים כמותיים ולהשתמש במספרים ובאחוזים. כך למשוך את תשומת הלב ולהדגיש כי יש "קבלות" לניסיון העשיר, דברים בגו ולא דברים בעלמא. במהלך הריאיון הטלפוני או הפרונטלי, עם בוא השאלה, כדאי לציין ממליצים בעלי שמות בולטים בתעשייה, או לסנן כי "אפשר לראותם בלינקדאין. עם מי מהם היית רוצה לשוחח?" (כמובן שעל הניסוח להישמע טבעי ולא זחוח מדי).

3. לגמרי בעניינים – ניתן להראות את הבנתך בהכרח התעסוקתי לכאורה שנוצר בימינו, והוא הצורך לרכוש כלים וכישורים באופן תמידי דרך לימודים, וכך לכתוב את המילה "כיום" או 2019 יחד עם שם של מקור אקדמי מהארץ או מחו"ל המספק קורסים אונליין. בחירה כזו בהחלט מראה על יכולת ללמוד בזריזות כלים פרקטיים וטכנולוגיים שמסייעים כיום בכל עבודה, ולו משמשים כעזר נהדר בשיווק עצמי גם כשהסטטוס הנוכחי הוא אבטלה.

כתיבת קורות חיים לבכירים - PLATFORMUST
כתיבת קורות חיים לבכירים - PLATFORMUST

4. שימוש בשפה רשמית אך עכשווית – הן בקורות החיים והן במכתב המקדים כדאי לתת למישהו נוסף לקרוא אותם ולוודא כי התוצר הוא לא מבוגר מדי, לא צעיר מדי, לא כשרוני מדי ולא מהוקצע מדי. היות ולכל מילה ופסיק בקורות החיים ישנו משקל, על מכלול התוכן לשדר גמישות, נכונות לשינויים, להראות פתיחות, כי אימצת הרגלים בריאים וטרנדים מקצועיים מנצחים, כי באמתחתך בקיאות וניסיון בתהליכי שיפור וייעול בארגונים (לא מעט מנהלי גיוס מחזיקים בתואר שני בתחומים של מנהל עסקים, סוציולוגיה וייעוץ ארגוני כך שהם בקיאים גם בתיאוריה), כי אינך טיפוס מקובע או שאפתן יתר על המידה, ואינך מצפה לכבוד מוגזם למדי.

5. תבליטים ממוקדים – יש לתאר במספר מועט של תבליטים הישגים בולטים שממחישים לקורא כיצד הצלת חברה במשבר, ואיך הבאת לחיסכון ממשי בזמן ובמשאבים. המשפט הידוע "Less is more" לחלוטין תופס גם כאן ולכן הסברה כי קורות חיים של בכירים לא יעלו על עמוד אחד, ולכל היותר שניים היא נכונה, אף על פי שיכולים היו למלא מעל עשרה, בקלות. יש להתמקד בהצלחות, להראות כיצד ניהלת תהליכים חוצי ארגון ועמדת באתגרים באופן חינני. הובלת פרויקטים, פתרת בעיות, תוך עבודה עם צוותים מגוונים, בשיתוף פעולה נהדר, ושימוש בשיטות ניהול מצוינות.

6. הגם שבקורות חיים לבכירים הנטייה הטבעית היא לתמצת, לחשוב על הפרטים הקטנים – כתובת בבית ודואר אלקטרוני צריכים להיות קצרים. מספיק לציין את שם העיר ואין צורך כי אורך כתובת הדוא"ל תהיה מייגעת לקריאה. כמו כן, שם המשתמש שלך לא אמור להסגיר את גילך או את קבוצת הפנסיונרים אליה אתה שייך או צפוי להשתייך. לדוגמא Amos1944@gmail.com או NavyLegend@antika.net.

7. להתעדכן טכנית וטכנולוגית – מספיק לתת את מספר הנייד שלך ולא את מספר הטלפון בבית, ולהוסיף כישורי מחשב כפי שנהוג כיום. אם אין לך אז זה הזמן לקחת קורס מזורז ולהוסיף אותם, וכמובן שאופיס זה בסיסי ומינימלי. כדאי להיזכר ולשנן היטב את שמות התוכנות בהן משתמשים בחברה בה ניהלת, אף על פי שלא נעזרת בהן באופן ישיר כמעט בכלל. פרופיל לינקדאין כבר מובן מאליו, ורצוי לוודא כי הקישור אליו מופיע בגרסתו המקוצרת. בנוסף, את חלק ההכשרות כדאי להגדיל עד כמה שניתן בחומר רלוונטי, ולציין אימונים מקצועיים ובינאישיים שעברת, כגון "קורס בניהול מו"מ", "סדנא לפיתוח מנהלים" וכדומה.

8. מודרני זה קהילתי – מה דעתך להצטרף לאיזושהי קבוצת התנדבות עכשווית כזו בה שותפים צעירים ומבוגרים יחדיו?! נשמע מחייב מדי, אך מסתבר שיש היום לא מעט עמותות התנדבות הדורשות נוכחות ביום אחד בלבד, כך ששעתיים בחודש של תרומה לקהילה ויצאת ידי חובתך בעניין, לצורך הוספת הניסיון בקורות החיים. יתר על כן, בהנחה והתנסית בניהול קהילות או היית ממובילי הדעה בארגון, כדאי להוסיף קישורים למאמרים שכתבת ופורסמו באתר החברה, בניוזלטר אונליין או באם שמך אוזכר בפורטל התעשייה בה צמחת.

9. ההשכלה בסוף, ההישגים בהתחלה – הפסגות הכי נוצצות אותן כבשת, ההצלחות הכי מוערכות, ה- "Highlights" יופיעו קודם להשכלה משום שאלו החזקות הבולטות שהתחרשו זה עתה, לעומת ההשכלה שנרכשה אי שם לפני למעלה משלושה עשורים. כמובן שיש לבחור בנקודות המחזקות ככל הניתן את היותך האדם המתאים לתפקיד אליו מיועדים קורות החיים.

10. תמצית ומכתב מקדים חלק בלתי נפרד גם מתהליך כתיבת קורות חיים לבכירים – הן מכתב מקדים והן תמצית יהיו כמה שיותר קצרים, חדים וממוקדים. כדאי לקרוא את שניהם שוב ושוב על מנת לוודא כי נעימים לקריאה, בתוכן ובאיכות הרצויים. שני אלו יכולים להיות הזדמנות נהדרת כדי להדגיש את החלקים המעוררים בך תחושת גאווה. כל זאת, בשפה רשמית ועכשווית שמשדרת אנרגיות טובות, דינמיות, גמישות מחשבתית ונכונות תמידית ללמוד. במכתב מקדים יש יותר מקום כדי לפרט על הנקודות המשפיעות לזכותך, כגון אתיקה מקצועית, מאמציך ברכישת כלים מקצועיים חדשים, השתתפותך בהדרכות ובהכשרות שהופכות אותך לנכס ארגוני בלתי מעורער, וכישוריך הבינאישיים.

חיפוש עבודה, בין שנעשה מבחירה אישית או שהינו סיטואציה שנכפתה עליך, גם אם הגיע בתקופה נוחה יחסית, כגון חופשת הקיץ או בזמן מצוין לחידוש כוחות, להתאוורר ואפילו לנוח קצת מן המירוץ, בכל זאת מדובר בתהליך שלא תמיד נעים ולא פשוט. נוסף למציאות הכלכלית המאתגרת, לשביתות ואיומי פיטורין חדשות לבקרים, לריבוי מועמדים המתחרים על אותה משרה, קיימת העובדה כי כנראה הגעת או עברת את גיל 50. כל אלו יחד עלולים להעלות את הלחץ והמתח מבפנים, מהבית ומהסביבה הקרובה, ולהוביל חלילה למחשבה כי המאמץ עלול להיות לשווא, אף על פי שלא כך הדבר, ולרוב המציאות היא מאד שונה מכפי שמצוירת בדמיון הפרטי שלנו.

אז נכון שיש הטוענים כי העשור המועדף, או באנגלית ה- "Golden Decade" למציאת עבודה חדשה הוא 30- 40 עבור גברים ו 25- 35 עבור נשים (אפליה מגדרית אינה מאתגרת פחות מאפליה על רקע גיל אם כבר הזכרנו את הנושא). למרות זאת, יש יתרונות רבים לגיל, לדור אליו אתה שייך או משויך על פי מגייסים, וכמובן לאישיות בפרט. כך למשל, יציבות תעסוקתית והעובדה כי נשארת נאמן למקום עבודתך במשך שנים, גם אם זה עבר תהפוכות ושינויים, היא מאד משפיעה על הרושם שנוצר כלפיך.

כתיבת קורות חיים בכירים, מחייבת תוכן המלמד על יציבות תעסוקתית
כתיבת קורות חיים בכירים, מחייבת תוכן המלמד על יציבות תעסוקתית

כאשר מגייסים מקבלים את התשובה כי החברה נסגרה, כי חלו צמצומים או כי "הגיע יועץ ארגוני ויחד אתו, כעבור עשור, הבנתי שאני מעדיף להמשיך הלאה", האינפורמציה הזו עדיפה מבחינתם לעיכול, ואף מוכרת ומובנית ככורח הנסיבות. לעומתם, הסברים מגומגמים הנשמעים חדשות לבקרים מדור ה- Y ומדור ה- Z בדבר קפיצות ממקום עבודה אחד למשנהו בכל מספר חודשים, מתקבלים בעיקום פרצוף שנשמע דרך הטלפון, ובא לידי ביטוי בסיום מהיר של השיחה, ניתוק קשר או חוסר פנייה למועמד, אי פעם בעתיד.

נדגיש כי בתהליך כתיבת קורות חיים לבכירים חובה לקחת בחשבון מה שמהותי עבור המעסיק הוא כי אתה מחויב לעמוד במשימות ולהשיג את היעדים שלך. יש לך את הרקורד הנכון ואתה מוכן לשחזר מהלכים, כי בפועל, גיל 50 וגיל 60 באמת צעיר היום יותר מתמיד. תבליט כי אתה נשארת במשחק גם כשיכולת לבחור לטייל בעולם, או שנשארת בזירה כשאחרים התעייפו או נואשו ממאבקי כוח פוליטיים וריבוי מתחרים.

אתה נשארת איתן כשאחרים נשברו ממשבר אישי או מקצועי, שינו כיוון, החליפו תחום או הורידו הילוך. אצלך זה לא המקרה. הרוח שלך חיה ובועטת. דווקא אדם שעובד 20- 25 שנים ונשמע נלהב ו"רעב" לאתגר הבא שלו, מעורר השראה רבה יותר בקרב קהל השומעים, מאשר אדם בן 40 שנשמע מותש מעבודה מאומצת ורק חולם על חופשה.

מה שחשוב הוא מה שאתה משדר, דרך קורות החיים, שיחת הטלפון, הריאיון הפרונטלי, האנרגיה, השמחה, הביטחון, החיוניות, ההישגים והעשייה – כל אלו הם כמו לבנה ועוד לבנה שמהווים את המגדל החזק והיציב שהמעסיק מחפש ומעוניין שיהווה נדבך משמעותי מהארגון שלו. בכוח של אדם אחד לשנות ולהשפיע על כל האווירה, ולכן אם אתה מייצג את התרבות הארגונית שרוצים לייצר, אתה כבר אוחז בקלף משמעותי בידייך.

אף כי מדובר בכתיבת קורות חיים לבכירים שכאמור עיקרה הוא לצמצם את התוכן, תשדר User Friendly, מועמד מרשים בעל ניסיון אטרקטיבי, עשיר ורלוונטי, ובנוסף - בעל ראייה נכוחה של הסיטואציה הנוכחית, יחד עם גישה חיובית, מחויבות ונכונות ללמידה ולאימוץ שינויים כפי הנדרש - אלו יסייעו לך לנקוט בפעולות הנכונות כדי לאמץ את הטיפים לכתיבת קורות חיים מנצחים עבור בכירים, וכך להגיע למשרה הבאה שלך, בהצלחה.

לקבלת מידע על כתיבת קורות חיים

שיעורי חשיפה גבוהים לאיומים בישראל: 4 מיליון מתקפות תוכנה זדוניות

מתקפת סייבר הגנה על מובייל ניידים סלולר - CC0

דוח Trend Micro קובע כי כ- 4 מיליון מתקפות נוזקה זוהו ב- 2018 בישראל, הדוח המסכם לשנת 2018 חושף ומשרטט את השינויים המשמעותיים בנוף האיומים הגלובלי.

נתוני הדו"ח אודות נוף האיומים בישראל

  •  4 מיליון מתקפות נוזקה זוהו ב- 2018 בישראל.
  • 3,202 נוזקות זדוניות למובייל הורדו למכשירי המובייל של משתמשים בישראל מתוך סך 852,740 יישומים שהורדו למכשירים בשנה האחרונה.
  • 438 נוזקות של בנקאות און-ליין זוהו בישראל.
  • מתוך כ- 1.8 מיליארד איומי כופרה שזוהו סביב העולם בשנתיים האחרונות, כ- 1.39% זוהו ונחסמו בישראל על ידי פתרונות Trend Micro בהשוואה ל- 0.04% בפינלנד, 0.22% במצרים, 2.19 בסין, 1.61% באיראן ו- 0.15 בירדן.
  • משתמשים ישראליים הקליקו יותר מ- 2 מיליון פעמים על לינקים זדוניים, שנחסמו על ידי פתרונות ההגנה Trend Micro.
  • יותר מ- 86 מיליון איומים נחסמו על ידי פתרונות Trend Micro בישראל.

Trend Micro Incorporated, מובילה גלובלית בפתרונות אבטחת מידע וסייבר, חושפת נתונים מדוח אבטחת המידע המסכם שלה לשנת 2018 (2018 Security Roundup Report).

הדוח מספק נתונים מספריים מדויקים בנוגע לשיעורי חשיפה לאיומים במדינות סביב העולם, בהן ישראל, ומשרטט שינויים משמעותיים בנוף האיומים הגלובלי, המחייבים חשיבה מחודשת בקביעת סדרי עדיפות בתחום אבטחת המידע בארגונים.

[the_ad_placement id="in-content-rotation"]

סטטוס האיומים בישראל

דוח אבטחת המידע המסכם של Trend Micro לשנת 2018 חושף כי זוהו נוזקות בישראל קרוב ל- 4 מיליון פעמים במהלך השנה האחרונה.

עוד הדוח מפרט נתוני חשיפה לאיומים בישראל, בהם איומי מובייל, נוזקות בנקאות און-ליין ואיומי כופרה ומצביע על נתוני טעויות אנוש שמאפשרות חדירתם של איומי סייבר למידע רגיש.

על פי הדוח זוהו במהלך 2018 כ- 438 נוזקות של בנקאות און-ליין. יתרה מכך, במהלך 2018 הורדו 3,202 נוזקות זדוניות למכשירי המובייל של משתמשים בישראל מתוך סך 852,740 יישומים שהורדו למכשירים במדינה.

עבור לקוחות Trend Micro, מתוך כ- 1.8 מיליארד איומי כופרה שזוהו סביב העולם בשנתיים האחרונות (2016-2018), כ- 1.39% זוהו ונחסמו בישראל על ידי פתרונות החברה, זאת בהשוואה ל- 0.04% בפינלנד, 0.22% במצרים, 2.19 בסין, 1.61% באיראן ו- 0.15 בירדן.

סך הכל יותר מ- 86 מיליון איומים נחסמו על ידי פתרונות Trend Micro בישראל, כאשר טעויות אנוש הן עדיין גורם משמעותי לחשיפה לאיומי סייבר, כפי שחושף הדוח. יותר מ- 2 מיליון פעמים הקליקו משתמשים על לינקים זדוניים ונחסמו על ידי פתרונות Trend Micro בישראל.

שינויים בנוף האיומים הגלובלי

דוח אבטחת המידע המסכם של Trend Micro לשנת 2018 משרטט את נוף האיומים שהתפתח באופן משמעותי, הן על ידי גישה והן על ידי טקטיקה.

אחד השינויים, שחשוב לעסקים להיות מודעים אליהם, הוא הגידול המהיר בכריית מטבעות קריפטו, אשר גדל ב- 237% בשנה האחרונה.

התקפות שמנצלות את הרצון של אנשים להגיב לבקשות דחופות מגורם סמכותי נמצאות כעת בעליה, דוגמת התקפות על אימיילים, Business Email Compromise – BEC ופישינג, עם עליה מדהימה של 269% בשיעור זיהוי של לינקים זדוניים של פישינג בהשוואה ל- 2017.

"השינויים בנוף האיומים בשנת 2018 משקפים שינוי בצורת המחשבה של פושע הסייבר," אמר ג'ון קליי, מנהל תקשורת איומים גלובלית ב- Trend Micro.

"היום רוב ההתקפות השכיחות ממוקדות ומתוכננות כראוי, בניגוד להתקפות 'מידה אחת מתאימה לכל' שהיו שכיחות בעבר. מתוך ידיעה על דפוס העבודה הזה, אנחנו מפתחים פתרונות שיכולים לעלות בחוכמתם על שיטות התקיפה הללו ולאפשר לנו להיות צעד אחד לפני הפושעים".

עלייה תלולה של כ-30%

מספר התקפות ה- BEC בשנת 2018 עלה בשנת 2018 ב- 28%. בעוד ההתקפות הללו מופיעות בתדירות נמוכה יותר לעומת התקפות פישינג, הן יותר מתוחכמות ודורשות תכנון קפדני על ידי פושעי הסייבר, והן מייצרות להם ממוצע של 132 אלף דולר להתקפה.

מאחר שההתקפות הללו אינן כוללות נוזקות ונכנסות ללא זיהוי על ידי אמצעי אבטחה מסורתיים, חברות חייבות להגביר את האבטחה שלהן כנגד ההתקפות הללו עם פתרונות חכמים שמנתחים את סגנון הכתיבה של אימיילים של מנהלי מפתח בארגון במטה לזהות האם האימייל נכתב על ידי נוכל.

פתרון Writing Style DNA עושה זאת בדיוק ומסייע בצורה אפקטיבית לזהות התקפות BEC.
אזור נוסף בו נרשם שינוי בנוף האיומים בשנת 2018 הוא בפגיעויות zero-day. יוזמת Zero Day של ,Zero Day Initiative – ZDI חשפה יותר פגיעויות ב- 2018 מאי פעם, כולל שיעור גבוה ב- 224% של באגים של Industrial Control System.

הדבר משמעותי באופן מיוחד לארגונים שנאבקים על מנת ליישם טלאי אבטחה במערכות שלהם. בעוד תוכנות ניצול מסוג zero day שכיחות פחות ופחות, נעשה שימוש בפגיעויות ידועות על מנת להוציא לפועל את ההתקפות הגדולות ביותר של שנת 2018.

הטקטיקות הללו מסתמכות על פגיעויות שיש להן טלאים זמינים במשך חודשים ואפילו שנים, אך עדיין נשארו חשופות ברשתות הארגונים.

אינדיקטור חזק נוסף לשינוי בנוף האיומים בא לידי ביטוי בירידה בסוגי איומים מסוימים. שיעור הזיהוי של כופרות ירד ב- 91% בהשוואה ל- 2017, בד בבד עם ירידה של 45% במשפחות כופרה חדשות.

הדבר מחזק את מגמת השינוי בטקטיקות ההתקפה, שכן כופרה אינה זקוקה לתכנון מעמיק, יכולות טכניות או תחכום, בשל מספר רב של משאבים שזמינים להאקרים זדוניים במחתרת פשעי הסייבר.

המחקר המתמשך של Trend Micro ומודיעין האיומים המתקדם ביותר שלה, מאפשר שיפורים עתידיים בפתרונות שלה, על מנת להבטיח כי לקוחות החברה יישארו צעד אחד לפני הפושע הזדוני.

[the_ad_placement id="in-content-rotation"]

הטרנד המתבקש: פתרון אינסטנט גם לעולם המציאותי

פתרון אינסטנט גם לעולם המציאותי

מה שהיה פעם למסע מורכב ומפרך שחייב עצירה בין-יבשתית אחת ויותר, היום אפשרי במספר שעות בלבד. יש דברים שנאמרים רק בארבע עיניים ויכולים להיות מועברים רק בפגישה בינאישית. עד כמה שתהא הטכנולוגיה מתקדמת, הצורך בדבר המציאותי קיים וממשי. פגישה פנים אל פנים, ביקור פורמאלי, הטסת צוות עובדים שלם יחד לצורך חופשה או פרויקט עסקי, עכשיו כבר שווה את המחיר.

כך הבינו בחברת "בואינג" שמשיקה את מטוס המנהלים החדש שלה, לו טווח הטיסה הארוך ביותר מאי פעם. אם בעבר טיסה שהמריאה מהחוף המזרחי בארצות הברית הייתה נדרשת לעצור בקצה יבשת אמריקה, ולמלא דלק בקנדה בטרם צליחת האוקיינוס, לנחות באירלנד כדי למלא שוב דלק ומשם להמשיך ליעד המבוקש, היום ברי כי לדור האינסטנט נדרש השירות המתאים לדרישה!

מטוס שמקיף חצי מכדור הארץ בטיסה ישירה ללא עצירות, זו הפנמה לזמנינו אנו, בהם יש לאפשר פתרונות מהירים גם במציאות ולא רק בעולם הוירטואלי. לא בכדי סטארט-אפים מעדיפים להזמין קייטרינג לארוחת צהריים, שתהיה מוכנה ללא המתנה, כאן ועכשיו. זו לא רק החלטה למען חיסכון כלכלי או ישיבה משותפת של הצוות, אלא הלקוח מעוניין לייעל זמנים ולשפר באופן מיטבי גם את הפעולות הפשוטות ביותר, כמו הזמנת ארוחת צהריים והמתנה לחשבון, כדי להגיע לפתרון הפרקטי ביותר בשטח, ושהכל יהיה לשביעות רצונו.

כעת, כבר ישתלם להטיס צוות שלם לפרויקט באיזור נידח באירופה, בכדי להדריך עמיתים לעבודה, או להגדיל מספר הביקורות הנדרשות לנוכחות פיזית, במשרדים פיננסיים ובבתי רפואה העולם. למותר לציין כי המטוס עצמו אף הוא מאובזר בכל הפסיליטיס והפינוקים הנדרשים.

מטוס פרטי לידע הנבחר
קרדיט תמונה: בואינג

גרג לקסטון, ראש מחלקת מטוסי המנהלים של בואינג, הדגיש כי לקוחות העילית של החברה מחפשים נוחות מרבית בחוויית הטיסה שלהם ואת הדרך היעילה ביותר להגיע ישירות ליעד. מטוס ה-777X BBJ החדש, יוכל כנראה לספק זאת בצורה הטובה אי פעם, ומגדיר מחדש טיסות ארוכות טווח עבור לקוחות ה-VIP.

אם כבר הזכרנו את המטוס, נציין כי בואינג מציעה ללקוחותיה אפשרות לבחור בין שני דגמים. הראשון, מציע את טווח הטיסה הרחוק ביותר של 21,570 קילומטרים ותא נוסעים ברוחב 302.5 מטר רבוע. הדגם השני, מטוס ה-777-9 מציע תא נוסעים גדול אף יותר, ברוחב של 342.7 מטר, וגם הוא מאפשר טווח טיסה ארוך במיוחד של 20,370 קילומטרים.

המסקנה לעניינינו, כאנשי HR ופיתוח ארגונים, היא כי אין תחליף למציאות. הטכנולוגיה הוירטואלית היא כלי עזר מדהים ואף נדמה כי אי אפשר בלעדיה. יחד עם זאת, גם ארגונים שאינם שם לגמרי מבחינה זו, אך משקיעים בשירות לקוחות, במוצרים ובתהליכי עבודה מבחינת תשומת לב, הקפדה על פרטים, אכפתיות, בדיוק ובהתמדה, יזכו להיווכח כי החוויה המציאותית היא ברת עצמה גדולה יותר העשויה להשאיר רושם רב ומשמעותי יותר על הלקוח, והבנה זו בכוחה לסייע עבורם בבקשה לשיפור תהליכים מתמיד ובחתירה להצלחה.

האתגרים שבהתייעלות דיגיטלית טומנים בחובם גם רווחים

כלכלת דיגיטציה

בית הספר למנהל עסקים בהרווארד מציע למי שרוצה להיכנס להייטק, שלא מהפן הטכני פרופר, להשתלב בתפקידים טכנולוגיים דרך לימודי כלכלה, וכך לרכוש מקצוע ככלכלן בעולם הדיגיטציה.

רבים המחקרים שפורסמו בנושא ומוכיחים כי אכן יש קשר חזק בין קבלת החלטות מבוססות מידע מנותח, למשל על-ידי מסד נתונים (Data Driven Decision Making) לבין רווחיות, וכי חברה שמאמצת סגנון קבלת החלטות שכזה עשויה אף להעלות את ערך השוק שלה.

ככל שהמידע יותר נכון ומדויק, כך ניתן להשתמש בו בקבלת החלטות ארגוניות ולכן יש לכך השפעה ישירה על הצלחת העסק. הודות ליכולת איסוף המידע ושילוב של אינפורמציה חיצונית, ניתן לארגן מחדש את החברה בהתאמה לצרכים, להשקיע בכלים ובכישרונות בתחום ה- IT ולקבל תוצאות מועילות יותר לארגון, באופנים ובאמצעים שונים כגון מערכות CRM ו- ERP.

מזווית אקדמית ובה מחקר המשלב תיאוריה יחד עם חקר-מעשי בשיתוף פעולה עם חברות גדולות ומוכרות, נבדקו במאות חברות פרמטרים של הון, ROI וניצול משאבים, ונמצא כי כשיש את המידע הדרוש, ניתן לקבל החלטות במגוון תחומים במערכת הארגונית.

כך למשל, ניתן לשמר סדרים ונהלים קיימים, לשפר החלטות של מנהלים, לעקוב אחר הספק העובדים, לעודד יצירתיות פנימית ואפילו לייצר תחושת שייכות. כלומר, ההסתמכות על המידע תומכת בהחלטות שנקבל וניתן לבחון את הדברים לאורך זמן, לפני ולפנים וכך לערוך שינויים ושיפורים.

טק פרופסור

במאמר עדכני בנושא, בניוזלטר Working Knowledge מבית אוניברסיטת הרווארד, צוין כי אמזון גייסה 150 דוקטורים לכלכלה בחמש השנים האחרונות, מה שהופך אותה לחברה שמעסיקה את מספר הדוקטורנטים לכלכלה הגדול ביותר, המועסקים במשרה מלאה, אף יותר מבכל מחלקה אקדמית אחרת בתחום.

כמו כן, צוין כי מספר חברות הייטק גדולות נוהגות אף הן באופן דומה מבחינת מדיניות הגיוס שלהן, כפי שעושה אמזון, וכי הולך וגובר שיתוף הפעולה בין הפרקטיקה בעולם העסקים לבין האקדמיה. חברות ענק מפתות טאלנטים בכירים מתחומי הכלכלה, מאוניברסיטאות בעלות שם עולמי, כדי שיעבדו אצלן, ובתמורה אף יוכלו להמשיך ולפרסם מאמרים באופן המסורתי אליו רגילים הדוקטורים והפרופסורים המבוקשים.
דוקטור לכלכלה
כלכלת דיגיטל או דיגיטציה במשרת הכלכלן

בבואנו לשקול אימוץ גישה מעין זו ולפתח את תחום האנליזה בכל חברה, דבר שאכן חשוב ונדרש, נתקלנו גם בעצת מומחים המזהירים כי לא כל דבר ניתן לחיזוי. התמוטטות של בנקים והליכה לעבר מיתון, אלו תרחישים שמודלים כלכליים ונוסחאות תמחור אופציונאלי, אינם בהכרח יכולים לספק.

בד בבד עם השימוש הנכון בנכסים ושימוש בהחזרי השקעה, שנעשים הודות להחלטות מבוססות מידע, יש לעדכן ולייעל אסטרטגיות בהתאמה לשוק המקומי ולמציאות הכלכלית בו. תובנות ותחזיות כלכליות כנראה ימשיכו לעלות ולפרוח, וכך גם האתגר של מנהלים, בגיוס העובדים המוכשרים, שיאלצו להוציא לפועל את מה שהנוסחה הממוחשבת מראה כי נכון לעשות.

כך למשל, יוזמה להכניס אנליסטים לתחומי ה- HR אף היא מבורכת ואכן נדרשת ביותר. יחד עם זאת, לעתים, אף בחברות ענק במשק הישראלי, אותם אנליסטים, כחלק מעבודתם השוטפת, נדרשים לדאבונם לערוך דו"חות ומחקרים מעמיקים ומרשימים, שתוצאותיהם משמשות כלי מיון עבור מקבלי ההחלטות, בדבר השאלה את מי לפטר ומתי.