עבודה כפרילנסר, למה לא?

כולם חושבים שלהיות פרילנסר משמע להיות בר מזל ו"אדון לעצמך" - כזה שיכול לעבוד מכל מקום, בכל שעה, כמה שמתחשק לו. נראה כי המגמה להעסיק פרילנסרים הולכת וגדלה, ואף חברות מעדיפות להשקיע במקצוענים הספציפיים בתחומם באופן שאינו מחייב אלא על פי דרישה. לא זו אף זו, רוחות ההשכלה גם כן נושבות בכיוון, ועולם החינוך מעודד אותנו למצוא את הכיוון התעסוקתי שלנו כבר מגיל קטן, לאור התובנה ההולכת וגוברת כי יש ללמד את הילד כיצד ללמוד ומשם יוכל לרכוש עצמאית את הכלים המתאימים לפיתוח אישיותו.

אך יחד עם זאת, לפני שעושים את הצעד, כדאי גם לדעת לאן נכנסים. כפי שלהיות עצמאי לא מתאים לכל אחד, כך גם אורח חייו של פרילנסר יכול להיראות כזוהר מבחוץ אך מאד מתסכל מבפנים. הכל תלוי במספר גורמים ובהם אישיות, סדר יום והרגלים, ועל כך מובאות בפירוט מספר סיבות מדוע לא כדאי לעשות זאת.

אם שמעת את התגובה "פרילנסר? זה לא בשבילך!", קראת בעיון את הכתבה ובכל זאת החלטת ללכת על זה, כנראה שזה מתאים לך, מכיוון שיש כאן את הגורמים המשפיעים ביותר כדי לעורר בך את המחשבה בכיוון ההפוך, או לחלופין, לסייע לך להבין את ההתמודדויות הצפויות לך על-מנת להמשיך קדימה בנחישות!

סדר יום

בראש ובראשונה נדרשת הנעה עצמית ומשמעת פנימית גבוהה. סדר היום שלכם יכול להיראות כבילוי מתמשך מול המחשב, אם לא תשימו גבולות ברורים בכל תחום בו אתם נוגעים. ומה הכוונה? בין אם זו למידה עצמאית כגון קורס אינטרנטי או גלישה ברשת לצורך קריאת חומרים, הרחבת הידע או בדיקה והשוואה ביחס למתחרים, צריך להיות הבדל ברור בין הקדשת זמן לפיתוח אישי ומקצועי של כישורים שיסייעו לכם בהגדלת העסק וכמובן ההכנסות, לבין זמן עבודה נטו. כמו כן, יש לשים לב כי האנרגיה המושקעת ללימוד אינה באה על חשבון ההשקעה ואיכות העבודה שלכם. יתרה מכן, להיות עם יד על הדופק כי העשייה שלכם מגיעה אף היא ממקום של הגשמה והנאה, אחרת, כדאי לבדוק האם בכלל בחרתם במקצוע הנכון עבורכם לעיסוק כפרילנסרים.

עם פיג'מה, ללא איפור

כחלק טבעי הקשור עם סדר היום, ההתנעה הראשונית היא החשובה, כמו שאומרים "לקום ברגל ימין". אם נשארת עם פיג'מה עד עשר בבוקר, יכול ויהיה לך קשה לשנות להופעה מכובדת יותר, בין אם מבחינה מנטלית או מחשבתית. אך ללא ספק, הלבוש החיצוני משפיע על התחושה הפנימית שלנו. גם אם אנו עובדים לבד ומהבית, מנח הישיבה והעמידה שלנו יהיה שונה עם סוג נעליים וסגנון לבוש שאינו בהכרח איזור הנוחות שלנו. היציאה מאזור "נעלי הבית" צריכה לקרות גם במישורים הבסיסיים הללו של התארגנות ליום עבודה, כי זו מסייעת לנו ליצור את המחויבות והרצינות כלפי עצמנו.

בניית עסק ועמו גם השם שלנו כמקצוענים דורשת השקעה, ואנו צריכים להיות הראשונים שמבינים את הערך המוסף אותו אנו מביאים ללקוחות שלנו. במידה וניראה מרושלים, אנו עשויים לחוש בחוסר רצינות, מחויבות ומשמעות, וכך גם לתת למחשבות מעין אלו להשפיע עלינו. אז גם אם אנו בבית, ואפשר ללבוש משהו נח יותר כדי לאפשר ישיבה ממושכת מול המחשב, עדיף שזו לא תהיה הפיג'מה ולו רק לשם התחושה. וכן, מומלץ על פי רוב לנשים, להתחדש עם איפור, בושם או תכשיט בכדי לקבל, גם אם באופן מלאכותי, תחושה של התארגנות ליום עבודה מחודש, שונה מיום האתמול, ולהאיר פנים לא רק לבני ביתנו אלא אף לעצמנו, למרות שהמפגשים הללו נעשים באופן נדיר עם הבטה חטופה במראה!

בדידות

יצא לי לדבר עם אנשי מחשבים שבאמת ובתמים מסוגלים לשבת יום שלם מול המחשב ואפילו הרבה יותר מכך: יכולים לעבוד ברצף 48 ואף 72 שעות, עם תנומה קלה מדי פעם וארוחה חטופה או חטיפים כארוחה. צלצול בנייד רק מסיח את דעתם ומבחינתם השיחה עם המחשב, תובענית ומאתגרת ככל שתהא, עונה להם על איזשהו צורך - מקצועי, אישי או שניהם יחד, המעניק להם הגשמה וממשות. כך הם חשים בתנועה ובעשייה. אולם, יצורים 'חברמניים' הזקוקים לשיחה ולאינטראקציה בין-אישית כאוויר לנשימה, עלולים לחוש בדידות וממש להצטרך להשלמה של החלקים האלו במהלך היום-יום - להבעה עצמית, לביטוי וורבלי ולמשוב מיידי מהסביבה.

מכאן נובע כי טיפוסים חברתיים ייטו לבזבז זמן בלתי מבוטל בשיחות טלפון אישיות, מה שלא היו עושים בכמות כזו לו עבדו במשרד, וכך זמן יקר של בוקר אוזל כאשר אמנם ענו על הצורך החברתי המתואר, אך הזניחו את העשייה - היא העיקר! ראשית כדאי לבדוק עד כמה אנו יצורים חברתיים. יש מי שטוענים כי הם זאבים בודדים אך מסתבר שגם אם עבודתם בארגון נעשית באופן מאד אוטונומי ואינדיבידואלי, בבואם לעבוד כפרילנסרים, הם עלולים לחוש געגוע לעובדה כי יכולים היו לצאת להפסקה ולפגוש בעמיתים לעבודה, וכן יכולים היו לבחור האם לצאת עם כולם לצהריים או להתלוות לחבר כדי להביא קפה וכדומה. כלומר, יכול להיות שהיום הסביבה החברתית שלך נלקחת כמובנית מאליה, ובמבט אחורנית יתגלה כי פספסת רשת חברתית ממשית, שמתרחשת במציאות היומיומית בעבודה, ופעם זכית להיות חלק ממנה.

כיצד ניתן להתמודד עם האתגר החברתי אם בכל זאת בחרת בדרך העצמאות התעסוקתית? כדאי לדאוג לבצע את העבודות במקומות המקנים תחושת חברתיות כגון בתי קפה, ספסלי פארקים או מתחמי עבודה למיניהם, על מנת לחוש באינטראקציה שכזו יחד עם עבודה יחידנית. נוסף לכך, כדאי עד כמה שניתן לשלב את העבודה עם שיחות טלפון ופגישות פרונטליות, וכך לוודא כי אין אנו מדחיקים איזשהו צורך שהוא חלק מאתנו, באופן טבעי, ועל הדרך משקיעים בלקוחות שלנו.

לקום מהכיסא

שילוב פעילות גופנית אף היא חשובה ביותר, וגם אם זו לא נעשית מחוץ לבית ממש מומלץ לאמץ אותה כחלק מהרגלי העבודה בשגרה. ביצוע תרגילי מתיחות על הכיסא או על מזרן, לא רק שמוסיפים לאיכות החיים, לתחושות חיוביות כלפי עצמנו ולחידוש אנרגיה, אלא עשויים אף להיות כקרש הצלה מנזקים בריאותיים חלילה לטווח הרחוק. כידוע, כאבי גב ושכמות, ברכיים ומפרקי ידיים, נובעים עקב שעות עבודה מרובות בישיבה מול המחשב.

אין ספק כי גם זה קשור בעניין ההקפדה על סדר יום, הנעה עצמית ומשמעת בלתי מתפשרת, כמצוין לעיל, שהרי גם הטרחה בהגעה לשיעור פילאטיס, בין אם עובדים כעצמאיים או כשכירים, ודאי באה על חשבון זמן בו יכולנו לעשות משהו אחר. אולם ההבנה וההכרה בחשיבות העניין, לטווח הארוך והקצר, עשויות לעודד אותנו לפעול ולעשות כן באופן קבוע, שהרי ההתמדה היא המפתח להצלחה בכל המישורים, וודאי גם בבריאות הגופנית שנשמח לראות ולחוש בה תוצאות נהדרות!

לדעת לעצור

אנו יכולים לדעת מתי יתחיל היום שלנו אך עשויים לשכוח מתי החלטנו שהוא ייגמר, ובמידה ורוצים להספיק כמה שיותר, להיכנס למעין שגרת עבודה אינטנסיבית וחסרת פשרות. חשוב לדעת לעשות הפסקת צהריים, לקחת מנוחה, וגם בסוף היום, לסגור את המחשב ולהימנע ככל הניתן ממצב בו המחשב ואנו יחד כל היום. כלומר, הפסקת אוכל משמעותה ריכוז במזון ובאכילה, ושיחת טלפון הכוונה שמתבצעת באופן שתשומת הלב והקשב שלנו נתונים בשיחה ובאדם עמו אנו מדברים. באם לא כך, אנו למעשה כל היום במעין 'לופ' עבודה מתמשך ומתיש ובסופו של דבר זה עלול לעבור את הסף. נכון, זו בעיה שיכולים להיתקל בה גם אם עובדים במשרד מחוץ לבית, אך כאשר הלחץ נובע מהמחשבה כי אם אעשה יותר, ארוויח, יכול להיות שבטווח הקצר צדקנו אך בטווח הארוך נזדקק לחופשה ארוכה כחלק מהפתרונות להתמודדות עם סטרס בעבודה...

זמן איכות

בהמשך לאמור לעיל, רצוי להקדיש זמן איכות ולתכנן את הזמן כך שגם נוכל להגיע לשמחות ולאירועים משפחתיים. גם ההשקעה בשאר האספקטים בחיינו כגון בילוי זוגי ויחסים עם קרובים לא צריכה להילקח עקב השקעתנו בעסק החדש. נכון שבנייה דורשת מאמץ גדול ותשומת לב רבה, אך את החוויות החשובות אנו נזכור טוב יותר מאשר את התהליך שנעבור ממילא, והן גם המסייעות לנו לקחת נשימה ולהבין היכן אנו עומדים מבחינת ההתקדמות שלנו אל עבר המטרה הרצויה - למצוא את הייחודיות שלי כפרילנסר, להגדיל את העשייה, את מאגר הלקוחות ולשפר את המוצר, השירות וכו'. וכפי שנאמר וראוי לחדד, ככל שנבנה את המסלול שלנו באופן הנכון כך שהשגרה שלנו נשארת שפויה, נהיה שמחים ושלמים עם השינוי המתחולל, ולא נביט לאחור בתחושה כאילו שהמעבר אל עבר עצמאותנו הכלכלית בא על חשבון צרכים בסיסיים כגון הקפדה על שעות שינה, תזונה נכונה וכדומה.

הקפדה על סדר וארגון

הדבר נשמע כברור מאליו אך כאשר המרחב הפרטי, ביתך מבצרך, הופך להיות כעין משרד קטן, אפילו אם זו פינה צנועה לכאורה, כעבור מספר חודשים היא תהפוך למשרד החדש שלך. גם אם הכל שמור על המחשב בתיקיות ולא בקלסרים, עדיין יש להקפיד לערוך מעקב אחר תשלומים, לשמור קבלות של הוצאות ולהיות כל הזמן ערני ומודע לעובדה כי הנך מנהל עסק. אם נסעת במונית לפגישה ושכחת לבקש קבלה, הרי לך הפסד בהכרה כהוצאה. לכן, ההתנהלות כפרילנסר שונה בתכלית מעבודה בארגון. כשכיר, כאשר נמצאים בבית אז נכון שיכולים להתקשר אלינו מהמשרד ויש מצבים, לא מעטים יש לומר, בהם אנו נדרשים להתחבר מהמחשב ולהמשיך לעבוד, אך הגבול בין המרחב הפרטי לארגוני, עד כמה שמטושטש, עודו שריר וקיים. כאשר אני פרילנסר, זו עבודה במשרה מלאה, תרתי משמע, אין באמת חופש, אלא אם קיימים גבולות ברורים שהקפדת לעמוד עליהם, כגון שבתות וחגים. למעשה, פרילנסר כל הזמן מייצג את העסק שלו, ובמידה ובמהלך חופשה שואלים או מבקשים ממך להתייעץ בנושא בו הנך נחשב למומחה, אז ודאי שעליך להיות מפוקס ולענות בהתאם. אי אפשר לומר "כן אבל עכשיו אני בחופשה אז עדיף לדבר על זה כשאחזור." יכול להיות שמדובר בלקוח פוטנציאלי שילווה אותך לעתיד הרחוק, ושווה להשקיע כמה דקות שיחה של ראיון טלפוני.

ניהול זמן ומשימות תוך שמירה על איכות החיים. מיומנו של פרילנסר

דואליות

יש כל כך הרבה ניגודים בעבודה כפרילנסר. מצד אחד אני עובד לבד ויכול להרשות לעצמי לקחת הפסקת צהריים ב- 11 בבוקר או ב-  15 אחר הצהריים, אך מצד שני אני מחויב לפיתוח מקצועי כל הזמן. מצד אחד אני צריך ליצור גבולות ברורים בין המרחב האישי שלי כדי לקדם את עצמי גם במישורים נוספים כגון משפחה, תחביבים, פיתוח אישי וכדומה, ומצד שני אני כל הזמן צריך לתת מעצמי ולהיות 100% מקצוען ולעמוד מאחורי מה שאני מתאמץ לשווק ללקוחותיי. בתוך כל זה יש כל כך המון עבודה שאינה קשורה כלל למקצוע שלי (ועל כך בנקודה הבאה)!

מה לי ולשיווק?!

רימה היא תופרת. כבר 15 שנים שהיא עוסקת בתחום בהצלחה מרובה. יחד עם זאת, ככל שעובר הזמן, היא רואה כי נדרש ממנה להמציא את עצמה מחדש - לחדש מודעות לתלייה בלוחות מודעות בתשלום, להשקיע בגרפיקה ובניסוח, לפתוח פייסבוק ואינסטגרם ולהעלות תמונות ותכנים, לבקש פידבק מלקוחות ולוודא כי הם מרוצים, ויחד עם כל זאת, להמשיך ולתת שירות מצוין ומקצועי. הדרישות שנובעות מהתמורות שחלו בשוק ובעולם שהפך גלובלי, מהוות מטרד מעיק עבור לא מעט עצמאיים שבחלוף השנים מעדיפים להוריד הילוך, רק בגלל המרדף אחר היעד הבלתי פוסק "להמציא את עצמי בכל יום מחדש."

אותם בעלי עסקים מוכנים להתפשר על המשכורת, לחזור או לעבור להיות שכירים, ולהשאיר את היותם כבעלי מקצוע 'על אש קטנה', ומצידם "שימשיך רק מפה לאוזן". למה?! כי התעייפו מלתחזק את העסק בכל המישורים הנדרשים כיום כדי להיראות ולהישמע.

לכן זו ללא ספק נקודה מהותית שכדאי לחשוב עליה לפני שעושים את הצעד אל עבר העצמאות הכה מדוברת, כי נראה שבמוקדם או במאוחר תצטרכו פשוט להיות שם, באונליין, במדיה החברתית, ולמצוא את הדרך הייחודית שלכם להשמיע את קולכם... השאלה האם אתם מוכנים לזה?!

אם הגעתם עד לכאן, אז נגיד זאת בפשטות

במקרה ועולים בתוככם קולות שליליים וספקות לגבי ניהול עסק עצמאי, אם המילים רואה חשבון, יועץ משפטי, מיסים, דו"חות, לקוחות, תלונות, ביקורות, תגובות ברשתות, מרתיעות אתכם - אז תבינו עד כמה הרושם הזה שנוצר לגבי פרילנסרים, כאילו הם במעין חופש תמידי, הוא שגוי. לא מזמן חבר שיתף אותי כי היה רוצה לקחת את הילד שלו לגן, וזה לא קורה, כבר שנים. מי שעושה זאת עבורו זה הילד הגדול שלו, מכיוון ששני ההורים מחויבים ללו"ז מאד נוקשה. אז נראה כאילו הדברים הפשוטים של להלביש את הילדה לבית הספר, הם החלום והיעד שאותו אנו מפספסים כאשר אנו עובדים בארגון ומנהלים חיים כשכירים. במציאות אין פתרון אחד. בן אדם כנראה צריך להגיע להשלמה כי היכן שהוא נמצא ומה שהוא עושה זה מה שטוב בשבילו. אמרתי לחברי שיכול להיות שאם הוא אכן היה עובד מהבית ולוקח את הילד שלו לגן, זה היה אמנם עונה לו על הצורך שנותר חסר, אולם ההגשמה העצמית לעבוד כמהנדס לא בטוח שהיתה מושגת ומתגשמת בצורה כה מוצלחת, ויכול להיות שאז התסכול היה הרבה יותר מורגש. הכל שאלה של במה אנו בוחרים להתמקד.

הנעה עצמית ומשמעת פנימית גבוהה

לכן למעשה הגיעה הכתבה הזו. להבהיר כי עבודה מהבית - עד כמה שמהווה נתח משמעותי מעולם העבודה, וצפויה להמשיך ולצמוח, כאשר אין ספק שיותר ויותר אנשים ששים לפנות לכיווני תעסוקה עצמאיים, וכך מקומות עבודה מפספסים מועמדים איכותיים שפשוט יצאו מהתחרות אל עבר עצמאותם - היא לא בהכרח נוצצת כפי שנדמה. לפעמים אנשים עצמאיים עובדים קשה הרבה יותר משכירים ועל עניין הרווח (כלכלי או כל שהוא) גם כן ניתן להתווכח.

בנימת סיכום

אין המטרה כאן היא להניא אתכם מלפעול בנושא, אלא בעיקר להרגיע את כל מי שלא נמצא שם, שיכול וזה הדבר הטוב ביותר עבורו. ומי שחותר לעבר המטרה הזו, כדאי שישנן את הסיבות מדוע לא, ויענה לעצמו האם הוא מוכן לאתגרים במגוון המישורים המתוארים לעיל. מה גם שמי שמרגיש שרוצה להתפתח בעתיד באופן עצמאי, יכול לשלב בין עבודה כשכיר לפרילנסר, או להתחיל עם בניית תכנית אסטרטגית, סדנאות ותרומה לקהילה בתחומו, וכך לבדוק כיצד והאם נכון לו להתחיל במסלול אל עבר המטרה. אך אל לו להתבלבל כי מדובר בחופש, אלא בפתיחת חזיתות נוספות ובהן שיווק, ניהול זמן, סדר וארגון וכל המצוין לעיל, כדי לבנות את העסק באופן הנכון והטוב ביותר, בהצלחה!

כיצד למנוע עזיבת עובדים – 6 טיפים מעשיים להתמודדות מיידית

אם נדלקות לך נורות אדומות כי העובד עומד לעזוב, קרא לו, יכול להיות שזה הזמן הטוב ביותר שלכם כדי לשוחח. עובדים רוצים לתת את ה- 100% שלהם. אין צורך לעקם פרצוף, הם אכן רוצים בכך. על פי רוב מנהלים חושבים כי מדובר במערכת בונוסים מתוחכמת שנדרשת לפיתוח, או כי עליהם להושיב את העובד על כורסת הפסיכולוג וליישם תרבות Caring אחד על אחד. אך מסתבר כי ישנן מספר עצות פרקטיות שכאשר מניחים אותן על השולחן, בזמן הנכון, טרם הודעת העזיבה שעלולה להכות את הארגון בדרמטיות, אפשר לגרום לעובד לחוש כי הוא עלול לאבד את ההזדמנות לה ציפה. ונעבור לחלק המעשי –

שינוי תפקיד

שתי סיבות שכדאי להעביר את העובד לתפקיד הבא שלו. האחת, הוא מיצה את תפקידו והוא תר ברשתות אחר ההזדמנות הבאה כדי להתקדם ולבצע בפועל עבודה מעניינת ומספקת יותר, כלומר, הוא צמא לאתגר. השנייה, כי הוא אינו מתאים לתפקיד. בין אם זה מצב הנוצר לכתחילה, ובין אם הסיבה היא שינויי הזמנים, הצוות ואופי העבודה, כך שמה שהתאים לפני שנים, אינו רלוונטי לתקופה הנוכחית. לא מעט מקרים בהם עובד "מתפספס" נובעים מכך שמדובר בעובד מוכשר וחרוץ מאד, שיצטיין בתפקודו לאורך זמן, אך הוא הוצב בתפקיד שאינו עבורו, ולכן נתפס כעובד טוב-בינוני מן המניין.

הבהרת תחומי אחריות!

רבות נכתב ודובר בעניין המהותי והוא הצורך של עובדים להבין מה בדיוק הם עושים, למי בדיוק הם מדווחים. במקומות בהם הדבר אינו מוגדר באופן מובהק, עובד עלול להימצא בחרדה שמא הגדלת ראש הכוונה עקיפת סמכות או אולי מצופה ממנו לעשות את מה שהוא מחשיב כחשיבה מחוץ לקופסה, אך אף אחד לא דרש זאת ממנו לאורך כל הדרך עד כה. כדי למנוע בלבול מומלץ כמובן כי כל עובד ידווח למנהל אחד ספציפי, כאשר מצבים בהם יקבל הוראות מבעלי סמכות נוספים הנם לגיטימיים, לצורך רצף העבודה השוטפת.

הסכם מחודש

כאשר מנהל מבין כי יש לערוך שיפורים בהתנהלות מול העובד הצפוי להתפטר, וכעבור שיחת הבהרה, חידוד סמכויות והגדרה מחודשת של התפקיד, (או כל סיכום והבנה מעודכנת בין הצדדים) ודאי שראוי להעלות זאת על הכתב ולחתום על הסכם מתוקן. ראשית, זו הבעת התחייבות מצד המעסיק, ושימת תשומת לב לליקויים בהתנהלות ובתהליכים קודמים שחווה העובד תחתיו.

שנית,  מעמד זה מחייב הן את העובד ומקנה לו תחושה של התחלה חדשה. כך שגם הציפייה של העובד לחתום בפועל על חוזה מול חברה חדשה, כעת התגשמה במעמד פורמלי ומרגש לא פחות, וכבר הוא זוכה לקבל את המענה ליחס המקצועי ולמטרות שכנראה רצה להשיג בדרכי היפרדות, הבאות לידי ביטוי כעת בדרכי נועם ושלום.

משוב

לעתים כל שבן אדם צריך זה לחוות משמעות בעבודה, לקבל תחושה כי הוא ניראה וכי העשייה שלו מוערכת. עד כמה שזה נשמע פשוט, מסתבר שמרוב שכנראה מנהלים חרדים לבקשות העלאת שכר, הם חוששים לומר מילה טובה, כאילו זו משמעה הוצאה כספית. ממש כך. יחד עם זאת, פידבק על תפקוד והכרת תודה על עמל, עשויים להפוך לחלוטין מציאות של רצון לעזיבה, לנאמנות לקברניטי הארגון ולעבודה בנמרצות תוך דבקות במטרה.

לפני שנפרדים לשלום מעובד כדאי לנקוט במספר צעדים

תיאום ציפיות

אכן, כמעט ולא ניתן להתחמק מהתמורה החומרית. אך לא זו בלבד, אלא לעתים כן ישתלם למנהל להטות אוזן קשבת אמתית ולהיות האדם שעליו סומך העובד כדי לשתף אותו באתגריו להבאת תוצאות בשטח ובמאמציו להיות העובד שהוא עצמו שואף להיות. לכן, תיאום ציפיות הכוונה למכלול מרכיבים ובהם שכר, תנאים נלווים, יחס מהממונה, אינטראקציה בצוות, הם סך הכל כמו רענון עמוד וחישוב מסלול מחדש כדי לשפר תהליכים ויחסים ולתאם ציפיות מחדש בסיומה של תקופה שכנראה צריכה להגיע לקיצה בכדי שהעובד אכן יישאר.

לעורר אחריות ארגונית

באופן טבעי כאשר אדם משתף, הצד המקשיב חש בנח להיחשף. שיחה גלויה בה תשתף את העובד כשותף, על האתגרים בפניהם ניצב הארגון וכיצד הוא ספציפית יכול לתרום, עשויים לגרום לו לראות את התמונה ממבט שונה שאף לא חשב עליו ולא לקח אותו בחשבון, וכן הדבר משנה עבורו, משום שטרם כלו כל הקיצים מבחינתו. כמובן ששיחה כזו תשלב את נושא המשוב וההערכה, ועליה להיות אותנטית וגלויה, בגבול הטעם הטוב ועד כמה שניתן.

זאת כאשר מדובר בעובדים ששווה להשקיע בהם את המאמצים הללו משום שהם עובדים חיוביים התורמים לארגון, בכוחם להשתפר ולהגדיל את תפוקת החברה וכמובן, אלו שפרישתם תעלה במשאבים ובזמן יקר. הדרך כדי ליצור תרבות כזו של אחריות, מטרה משותפת ורווחיות, מובאת בפירוט בספר Ownership Thinking של בראד האמס, ואף על פי שנכתב לפני כמעט עשור, יותר מרלוונטי לזמנינו. הספר מציג דרכים מעשיות בהן יש לפעול כדי לעורר את האחריות הארגונית הנדרשת בתקופה בה נראה כי על אדם להרגיש נחוץ וכשותף משמעותי לדרך, בכדי לנוע לפעולה בכיוון ובאופן חד משמעי.

לסיכום

לא אחת קורה כי עובד משתף גורם חיצוני על מצבור בעיות שיש לו בעבודה. בהמשך, מקבל עצה ומחליט להיות חד משמעי בעניין עזיבתו את החברה. אם אתה כמנהל, חש כי עלול להיגרם הפסד משמעותי לארגון, מחובתך לנסות את האפשרות להשאירו. לא אחת קרה כי עובדים עזבו מקום עבודה וכעבור שנים, עם כתיבת קורות החיים ב- Platformust הם משתפים בגילוי לב כי היו למעשה חוזרים לאותו התפקיד. ואפילו שהיה לעתים מאתגר וסיזיפי הייתה בו ובארגון משמעות עצומה עבורם. אם כן, מה קרה?

החלטה תמוהה הביאה אותם לנקוט בעמדה חד משמעית בעניין, אך למרבה הפליאה, ברבות השנים נדמה כי טרם מצאו את המקום החדש שיהווה עבורם את אותו בית חם ובו התפקיד שתרם להם להתפתח ולצמוח כמקצוענים. לכן, להגיש יד לעובד שסך הכל רוצה לרדת מהספינה, וייתכן ולגיטימי הדבר ומסיבות טובות ונכונות, זו דרך חכמה כדי לתת לו את המקום להשמיע את הסיבה האמתית לצעד הזה, והן עבורך כמנהל להעמיק וללמוד מה מתרחש בשטח, ובאילו דרכים ניתן לשנות ואולי לערוך רה-אורגניזציה נקודתית ממוקדת בעניין, בין אם זה דרך נהלים, הגדרת תפקיד, תהליכי עבודה, הבהרת סמכות ועוד, העיקר להשאיר את שלהבת העשייה דולקת.

 

*הכתבה כתובה בלשון זכר אך מיועדת לשני המינים

קיים פער בין נוסח קו”ח לכושר ביטוי? יש מה לעשות בנידון!

על כתיבת קורות חיים וכושר ביטוי

ראשית נסביר את הכוונה בחוסר הלימה בין קורות החיים לבין כושר ביטוי המועמד. לעתים יש פער בין האופן בו מתבטא המועמד בעת ראיונות עבודה טלפוניים ופרונטליים, לעומת הרושם שנוצר כלפיו, או לגבי יכולותיו הוורבליות, עת קריאת מסמך קורות החיים שלו. מה ניתן לעשות במצב כזה, כאשר על המועמד להתמודד עם ההבנה כי קיימת חוסר הלימה כזו וכי עליה לבוא לידי פתרון על מנת לעמוד בציפיות שנוצרו למגייסים ממסמך קורות החיים, ולכן פנו אליו טלפונית וכעת חובת ההוכחה מוטלת עליו כי הוא אכן מסוגל לעמוד מאחורי הדברים בצורה נאותה.

אימון

קואוצ'ינג היא אחת הדרכים לפתור את העניין. בשיחת אימון מקבל המועמד את הכלים על מנת להבין את הפער בין הרצוי למצוי, דבר שיכול מאד לסייע לו כדי לרכוש את הכלים הנדרשים, בפרט כאשר מדובר במאמן המתמחה בעולם התעסוקה, ובעל ניסיון בתהליכי גיוס. אך שני חסרונות לעניין. הראשון, כי אנשים מרגישים בנח להיות מי שהם. אותנטיות מנצחת, נשמעת ונראית בראיונות טלפוניים ופרונטליים ולכן מורגשת על-ידי מגייסים. שנית, מדובר בתהליך שיכול לערוך זמן רב ועלותו אינה נמוכה.

מאידך, ייתכן כי ירוויח כלים לחייו האישיים ויקבל דרכים מעשיות כדי להשתמש בכישוריו ולהצליח, לא רק בראיונות עבודה אלא במגוון מישורי חיים. בנוסף, עצם המודעות לעניין, הבנה של האתגר והתמודדות מולו בשפה של מי שבוחן את המועמד מועילה לכל חיפוש עבודה עתידי, ואף לבניית יחסי עובד-מעביד.

מודה ועוזב..

להודות כי כתבו לך את קורות החיים. כמסמך שיווקי לכל דבר ועניין, לגיטימי לתת את המשימה למקצוענים ולו רק בכדי לחסוך זמן יקר. מכיוון שהנך טוב בתחומים מסוימים, אתה מתמקד במה שאתה טוב בו ולכן לא בהכרח רלוונטי כי לא אתה הוא שכתבת את קורות החיים או כי אינך מתראיין באופן ההולם את הכתוב בהם.

לא זו אף זו, בהזדמנות להדגיש את החזקות שלך והיתרונות הייחודיים שלך כדי למלא בהצלחה את התפקיד עליו תתמודד, יכול להיות נכון ביותר להניח את הדברים על השולחן ולעבור הלאה לשאלה הבאה. כלומר, לענות בכנות על עניין כתיבת קורות החיים ולהתמקד בגוף הריאיון!

התאמת המסמך

אפשרות נוספת וייחודית הקיימת ב- Platformust היא להתאים את נוסח קורות החיים לסגנון הדיבור הספציפי של המועמד. כך המועמד חש בנח להביע את עצמו בחופשיות במהלך ראיונות העבודה. בנוסף, כך לא נכפה על המועמד לשנן תסריט מלאכותי שלא בהכרח רלוונטי לכל זמן ומקום עבודה.

בכל מקרה משלושת האפשרויות לעיל, על כותב קורות החיים להבין באם יש פער מעין זה כאמור ולשקף זאת למועמד. כך לתת לו את הבחירה האם כותבי קורות החיים יגשו למלאכת הכתיבה כפי שנוהגים, או שמא, מעוניין הוא שהם יתאימו במקרה זה באופן מיוחד את כתיבת קורות החיים לסגנונו הייחודי.

 

 

מיהו האויב השקט בארגון שלך?

שלושת הגורמים המכרסמים בקירות העסק

אז מיהו האויב השקט שלך, שמכרסם בקירות הארגון, ולמרות שהכל מתנהגים כרגיל, ואין סימנים ניכרים למדי, זה קורה, התקרה מתפוררת, ולא בגלל הזנחה אלא מכיוון שאתה מאפשר את זה, משום מה. על מה מדובר? על שלושת הגורמים שבאופן תדיר ומתמשך משפיעים על הארגון לרעה - יוצרים אווירה שלילית ותרבות ארגונית הפוגעת ביעדי הארגון, ממש כך.

הגדלת ראש - אאוט

"בא לי" ו"מגיע לי" הן מנטרות שגורות בקרב ילדים קטנים, מתבגרים, ומסתבר שגם בקרב עובדים. אותם אלו הבטוחים כי תרומתם מהווה נכס בלתי רגיל עבור העסק, ובפועל פועלים בדיוק להיפך, ומהווים דוגמה שלילית לעובד הנכון להשקיע. לא מדובר על אותם עובדים חרוצים ובהם למשל אימהות המגיעות עם הלשון בחוץ כ- 5 דקות לפני הזמן, ויוצאות בשלוש וחצי על קצות האצבעות כשארוחת הצהריים שלהן הסתכמה בקרקר וקוטג' מול המסך. מדובר באותם אנשים שכרבע שעה לפני שהגיע הזמן ללכת, הם ישובים להם עם התיק עליהם וכמו ממתינים לצלצול הגואל. בינתיים, נמצאים בסטטוס "הורדת הילוך" שכזה, סוגרים את המערכת, מפנים את כוסות הקפה, ובאלגנטיות מתפנים מן המשרד. אותם אלו שלא תעז לבקש מהם שעות נוספות, כי ברור לך שאפילו דקה אחת מזמנם לא יקדישו לעבודה, ולא משנה אם זה יהיה מהמשרד, מהבית, מהרכבת או מהמטוס, רק לא 'על חשבונם'. לעשות קצת מעבר זה עבורם המון, והכי מתסכל הוא שלפעמים מדובר בעובדים בעלי ביטחון עצמי, ידע עצום וכישורים מדויקים למשרה אותה הם ממלאים. נו טוב, לכן קבלת אותם. העניין הוא שוודאי כי ההתמודדות עמם בנושא לא תהא פשוטה, וגם מצד שני, לא ניתן לדרוש מאדם דבר שאינו נכון הוא לתת.

אי סדר

בניגוד לסיטואציה הטריקית שתוארה בגורם הראשון של "ראש קטן", באפשרות הנוכחית למעסיק יש הרבה יותר כוח להסדיר מלכתחילה את הדברים, וכידוע מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. מכירים את הסיטואציה בה אתם ישובים לפני ראיון עבודה ומביטים לצדדים? קוראים עיתונים, מעיינים בברושורים, ובעיקר מרשימים את העוברים ושבים? אם כן, באחת הפעמים שעברתי חוויה דומה, בחברה שללא ספק מוכרת לכל כאחת מהחברות המוצלחות במשק הישראלי, נתקלתי בכל כך הרבה חוסר תשומת לב לפרטים. מיצגים שהוצגו באותה עת היו תלויים באופן עקום (אולי נתלו ישר אך הוזזו ולא טרחו להשיבם למקומם כראוי), קטלוגי פרסום הושארו הפוכים על המדף וכך לא ניתן לקרוא את הכתוב אלא אם הופכים אותם חזרה לצד השני... הדבר עורר בי תמיהה ואי נוחות כאחד. מצד אחד זו חברה נחשקת בעלת שם בינלאומי, ומצד שני, הרושם הראשוני מציג בפניי נוף ארגוני מרושל.

בהמשך התהליך, לא התבדיתי, לדאבוני, כאשר העובדים העוברים והשבים הספיקו להשמיע לעברי מגוון טרוניות על מקום העבודה. לא, הם לא פנו אליי כמובן, אלא למי שליווה אותי אל תוך חדר הישיבות, וכך נאלץ לעצור מספר פעמים ולהתייחס לאמרות שפר על אחת העובדות, על המתנה שקיבל, ועוד ועוד. הסיטואציה הזו, אמיתית ככל שהיתה, חיזקה את החלטתי לסרב להצעה להמשיך בתהליך. כמובן שהיו סיבות נוספות, אך ההתרשמות הזו שלי קיבלה את החותם לכך שעשיתי את הדבר הנכון.

זה בסדר שהארגון הוא כמו הבית השני שלנו, והוא לא תמיד מסודר כפי שהיינו רוצים, אך אם אין הקפדה על פרטים ומי שישמור ויפקח על הסדר, אז גם אין מי שיעצור את פרץ ההתנהגויות, שנסחפות למקומות בלתי הולמים. אנחנו שוכחים - הארגון הוא לא הבית שלנו, ואם לא באנו היום לעבוד ב-100%, אז אולי עדיף שנשב בבית קפה, ניקח נשימה ונחזור לפעילות. לפחות נמנע אי נעימויות כללו המאששות את עניין חוסר הסדר הפיזי, וגורמות לסביבה הארגונית להיתפס ככאוטית לחלוטין.

שוק או שכונת יוקרה

מקימים שכונה במשרד? נהדר! אך מדוע זה שוק ולא שכונת יוקרה? המנהלים, הלקוחות, החום, המזגן, התנאים, הפקקים, הטלפון, הצפיפות במטבח - מסתבר שלא הכל מסתדר, וכך יום רודף יום והלחץ גובר, והעובד - בוחר להתמרמר. כן, התופעה הידועה שלמרות שיכול להיות שהוא הכי צודק בעולם או היא עשתה את הכל מושלם, משהו התפקשש בתהליך ונתן לכאורה את הלגיטימציה להתלונן, לצעוק, לרטון, ולהעביר את היום בבזבוז אנרגיה (ובעיקר זמן) כדי להסביר למה אני מושלמת וכל העולם היום קם על רגל שמאל?

אם זה יום אחד אחת לתקופה, זה עשוי להיות איכשהו מובן. אבל חבר'ה, ובפרט אתה, מעסיק יקר, אם זה נמשך ונמשך תדע - זו התרבות הארגונית שאתה אחראי לה וזה לא ייפסק עד שתתייחס לכך כבעיית שורש מהותית הדורשת טיפול מקיף לתופעה. יכול להיות שזה נשמע מוגזם, כי בכל זאת, "כולנו צריכים לשחרר קיטור מדי פעם", אך מי שמאפשר לעובדים שלו לנהוג כך באופן קבוע מזיק לארגון שלו בצורה השקטה אך החודרת ביותר. היום היא ומחר הוא ומחרתיים כולם יקומו ויצעקו וזה לא יעניין מי שומע, כי כבר לא יודעים מה זה לדבר. אכן מפליא כי יש ארגונים המתנהלים כך, באופן יומיומי, והם בטוחים (כולל מנהליהם, ופה קבור הכלב אם תשאלו אותי) שזה בגלל הלקוחות ובגלל הספקים, ובגלל כל מי שאפשר להאשים, רק לא בגללם. כך מתפתחת הבעיה של התנהגות מזלזלת במשאבי הארגון, ויחסים ארוכי טווח שנבנו לאט ובזהירות, מתוך אמון והבנה הדדיים, נהרסים כהרף עין.

אז מה עושים?

אין כאן פתרונות קסם או פיצוח הגורם לבעיה, אלא, העלאת מודעות בדבר הגורמים המרכזיים שמובילים את הארגון אט אט להידרדרות, שכעבור זמן נדמית כחסרת שליטה. ומכיוון שעל פי רוב מדובר בתהליכים שהם לכאורה הדרגתיים, אם לא עושים להם "קאט" בתחילה, הם ממשיכים להתנהל מאחורי הקלעים עד שיום אחד הכל מתמוטט, כמו קיר שעמד ליפול, וכנראה נמנעת מלהיות שם כדי להביט נכוחה בעובדה זו לפני כן, ולדאוג שיסדרו זאת, יחזקו ואף יבנו אותו מחדש כראוי.

העתק-הדבק בכתיבת קורות חיים: לא בתוכן, כן בעיצוב

העתק הדבק בקורות חיים: כן בתוכן לא בעיצוב

כפי שכבר הוזכר כאן בנושא כתיבת קורות חיים, אין אפשרות ליצור מסמך שהוא כה אישי, באופן של העתק-הדבק, שכן תוכן מדבר, ואם עושים זאת הוא מציג אותנו באופן בלתי מקצועי, מרוחק, קר ומנוכר, כוללני ובלתי משקף. יש אפשרות לקבל השראה מסגנון כתיבה מסוים ולעצב את התוכן באופן דומה לזה של אחרים, אך אי אפשר לכתוב את אותו תוכן כאשר באים לתאר אפילו שני עובדים שממלאים את אותה משרה, באותה חברה ובאותו משרד.

כל אדם ממלא את תפקידו באופן כל כך ייחודי ושונה, ולוקח את המשרה למחוזות חדשים באופן שרק הוא יכול לעשות. ביכולתו של עובד אחד למנף את עצמו יחד עם התפקיד, מנקודה אחת לנקודה חדשה לחלוטין, ולהתפתח יחד עם פיתוח המשרה, בעוד אחר יכול לשקוט על שמריו ולהשאיר הגדרת התפקיד כפי שהוצגה טרם קבלתו לחברה. יתרה מכך, יש אנשים שהופכים מזוהים עם תפקידם, אף יותר ויותר עם הזמן, כך שכותרת התפקיד ושמם הפרטי נהיים ממש כתיאור אחד.

עיצוב קורות חיים

שילוב של תוכן ונראות

בקרב מגייסים וצופים לצורך התרשמות והעברת חוות דעת על קורות החיים, יש כיום ציפייה כי הקובץ יהיה מעניין. הן מבחינת התוכן והן מבחינת הנראות, קורות חיים אמורים לשדר את המסרים שבהם באופן שיהיה נעים לקריאה ולצפייה, מעורר מחשבה ואפילו מסקרן. בעידן בו תוכן, נראות, ושניהם גם יחד, מאד מדברים, מוכרים, משווקים ומשנים – פותחים או סוגרים דלתות ויוצרים הזדמנויות – מסמך קורות חיים חייב להיות כמניע לפעולה, כמו להרים טלפון ולחייג, לשאול שאלה, לבדוק פרטים ברשת על המועמד, להתעניין בדבר התחום בו עסק, הפרויקט בו היה שותף, וכדומה.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
    

 

כפי שאנו עשויים לכאורה להיתקל בפוסט ארוך ברשתות החברתיות, שבמבט ראשון נראה לנו כזה יבש ומשעמם, ללא תמונה וללא וידאו עם סוכריות קופצות וכל מיני הפקות מתוכנתות, ולמרות זאת נמצא את הסיבה לחפש מה כן חשוב בו, או מדוע פורסם, כך גם עם קורות החיים - מגייסים מעוניינים למצוא את המועמד, הם נכונים לאתר אותו, ועל כך הם משקיעים שעות רבות במהלך היום. לכן, בכוחו של התוכן הממלא את המסמך, יש כדי להרשים, לשכנע ובעיקר להשפיע.

בשביל לענות על הדרישות המצופות מאתנו כמועמדים המתמודדים על משרה, בעת כתיבת קורות חיים, רצוי בין השאר לציין נתונים. לא מעט מועמדים לעבודה עמם שוחחנו, מתקשים לתאר כישורים בולטים והצלחות, ונאלמים דום בבקשתנו להציג תכונות חיוביות והישגים. יחד עם זאת, כדאי לזכור כי אלו הפרטים החשובים עבור המעסיק, ובפרט כשמדובר במספרים, הם מופיעים באופן מובלט ביחס לתוכן המילולי.

לכן, כדאי למשל לפרט את הגדלת היקף המכירות באחוזים (%), ולהוסיף סימני מטבעות כשמדובר בניהול תקציב ($). רצוי גם לציין את מספר העובדים עליהם הנך ממונה, תהליכי שיפור שהובלת, שווי מוצרים, וכו'. חשוב לזכור כי ברצונך גם להשאיר את פרטי החברה עליה מדובר, באופן שיהא מכבד ולויאלי, ולא לשפוך את כל המידע כבהינף יד, בין אם זה מקום עבודתך הנוכחי או נחלת העבר מבחינתך.

עוד ניתן לכתוב משפטים המתארים את האופי הניהולי הייחודי שלך. כך לדוגמה, "פיתוח קשרים בין אישיים ויישום כישורי הניהול שלי דרך למידה של התרבות המקומית" יהיה דבר שניתן להציג כסגנון מקצועי, בעודך מתמודד על משרת רילוקיישן. כך שמעבר לתוכן הכתוב באופן הרשמי והנהוג, מתווסף מעין טעם המסייע באישור עובדת התאמתך למשרה.

בולט זה הרגיל החדש

טוב להיווכח לעובדה כי היום כבר רוב המועמדים מבינים את חשיבות העיצוב של מסמך קורות החיים ולכן נעזרים בכישורי הגרפיקה של הצוות המוכשר של Platformust, לצורך הבלטת קורות החיים שלהם על פני אחרים. עד כמה שזה נשמע שולי, זה בהחלט אמתי. כפי שאנו אוכלים גם עם העיניים, כך גם עוצרים ומתרשמים ממסמך שנראה טוב, מסודר, מושך ואטרקטיבי.

ודאי שכך לעומת בלילי מלל בלתי מסודרים בקבצי וורד מבולגנים למיניהם שמעייפים את המגייסים עוד בטרם נכונו לקרוא מהם משהו! לכן היום, גם במשרות הנחשבות אפורות לכאורה, ובהן רואי חשבון, עורכי דין ומנהלים אדמיניסטרטיביים, אנו נראה איזושהי אמרה שיווקית גם בפן העיצובי, ואפילו נדרש אנו להבליט את תוכן המסמך בצבעים ובסגנונות, כבקשה נחרצת המגיעה מצד המועמד.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
התחבר/י כדי להוריד את הקובץ

האם יש ליצור מספר גרסאות לקורות החיים?

לשליפה בעת הצורך. כתיבת קורות חיים במספר גרסאות

שאלת השאלות, או לכל הפחות אחת השאלות השגורות בפי הפונים אלינו לכתיבת קורות חיים. נדמה כאילו מקבל המועמד סוג של הארה, ומפנים את העניין כי אנו הולכים לקראת תהליך של בחינת ההיסטוריה התעסוקתית שלו ודליית הפרטים הרלוונטיים לצורך שדרוג, עריכה או אפילו בנייה מחדש של המסמך. ואז, במעין הברקה כזו שואל האם כדאי שיהיו לו שתי גרסאות? למשל, אחת לצורך משרות בכירות יותר כגון משרת ניהול, והשנייה למשרות בתחום שלו שיאפשרו לו להמשיך להתפתח ולהתמקצע.

יש מקרים בהם למועמד ניסיון תעסוקתי מעולמות שבמבט ראשון נשמעים כחסרי קשר לחלוטין, למשל, התנסות בתפקידים מעולם הרכש וגם מעולם השיווק, וקורה לא אחת כי מספר תפקידים משלבים בין שני תחומים עיקריים. אך עולה השאלה האם נדרש לבנות לכל תחום מסמך קורות חיים משלו, בכדי להציג את המועמד כמעין "מוצר מקצועי חזק" העונה לדרישות התחום באופן מוחלט לכאורה. כך, לגרום לקורא להיות בטוח כי יש כאן מועמד מנצח, הבולט בניסיונו המתאים מעל מתמודדים נוספים, ולעורר פניות נמרצות מצד מגייסים, בלא היסוסים.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
    

אז ככה, אם ברור בהחלט כי יש לך שני כיוונים שאליהם אתה עתיד לפנות – התשובה היא כן. כל שכן כשמדובר בשני כיוונים שיש לך בהם רקע וניסיון משמעותי - תעסוקתי, התנדבותי, לימודי. להבין כי קורות חיים הכתובים היטב, הם מפתח הכניסה למסלול המירוץ אל עבר המשרה הרצויה, ועמה השיפור הצפוי מבחינתך, העלייה בהיקף האחריות, אופי התפקיד וההטבה בתנאים. הניסיון הקיים תמיד ישמש אותך, ונועד כדי להוות את קרש הקפיצה למשרה הבאה.

לכן, ניתן לערוך שני קבצים המשקפים כיוונים שונים, כאשר בכל אחד מהם יבוא לידי ביטוי תחום אחד באופן מובהק. התוצאה עשויה להיראות מעט דומה, משום שכאמור לא ניתן להתעלם מהרקע הקיים. אך למעשה העריכה הנדרשת יכולה להיות מינימלית עבור כל מסמך. כך למשל שינוי כותרת המשרה תהיה בהתאמה לכיוון הרצוי, וכתיבת תבליטי החזקות יענו על מגוון הדרישות בתחום. אנו לא אחת ב- Platformust עורכים שני קורות חיים במחיר אטרקטיבי, בכדי לענות לבקשת המועמד לקבל שני מסמכים שישקפו את היכולת שלו להתמודד על משרות בתחומים שונים.

עדכון גרסה לצורך שינוי קריירה, אינו הכרחי

שינוי כיוון ואנקדוטה בעניין התבליטים

רצוי שכתיבת קורות חיים בגרסה נוספת לא תהא לצורך שינוי כיוון לתחום חדש לחלוטין, ועדיף במקרה שכזה להשאיר את ההיסטוריה התעסוקתית הקיימת בקובץ אחד. מעבר לקריירה שנייה, או כמו שנהוג לומר, חישוב מסלול מחדש, נובע על פי רוב מתוך איזושהי תחושת מיצוי, אי שביעות רצון או חוסר בהירות לגבי ההמשך. כדי להגיע להחלטה כזו באופן החלטי נדרש תהליך מסוים מצד המועמד ובו יבין לאן מועדות פניו. אך כפי שלא ניתן למחוק את העבר, כך כתיבת קורות החיים, גם במקרה כזה, תיעשה מתוך הניסיון הקיים אל עבר התפקיד הבא, וזה, על פי רוב, מבוסס על החומר שבנמצא.

בין אם המסלול המקצועי שלנו כבר ברור לנו מגיל צעיר ובין אם לאו, חייב להיווצר איזשהו סיפור מצד הקורא. כך שגם אם שיניתי תחום, מניהול תעשייתי להוראה לדוגמה, הדבר יובן דרך התבוננות בקורסי ההכשרה או בעזרת הבנת אופי התפקידים שביצעתי כמטמיעת תוכנה עבור מוסדות משפטיים, מה שדרש ממני להדריך וללמד באופן פרטני ובקבוצה, וכדומה.

אנקדוטה בעניין התבליטים, בהדרכה שקיבלנו ב- Platformust בנושא קורות חיים, הועלתה השאלה מדוע חייבים להשתמש בתבליטים, ומישהו הוסיף והעיר כי נראה שקורות חיים ו- Bullet points (תבליטים) הם כביכול נשואים, כאילו אין אפשרות שאחד מהם יופיע ללא השני. לעניינינו, השאיפה היא שכל תבליט יהיה דומיננטי בפני עצמו וישקף פן מקצועי הנבדל מהתבליט הבא, אך יחד עם כולם, יהוו תמהיל שהוא הרצוי והמשקף ביותר את היכולת שלי כמועמד לענות על דרישות המשרה בצורה המיטבית.

כמו כן וכנהוג, ניתן להוסיף סיכום קצר המהווה תמצית של תפקידים משמעותיים (כשורה או שתיים מתחת לכותרת המשרה). מובן שכדי להדגיש ניסיון בתחום מסוים, נדרשת כמות של תוכן מספקת המוכוונת לתחום הרצוי, ולשם כך נדרש להציג תוכן איכותי וכתיבה ברמה גבוהה. עם זאת, יש לשמור על כמות סבירה של תבליטים, (או מספר הגיוני של שורות המתארות כל תפקיד) על מנת שלא יהיה מצב של "תפסת מרובה לא תפסת". לסיכום, על כמות התוכן להיות במינון הנכון וכן במגוון הרצוי - המציג את אופי המשימות עמן התמודדת, פרויקטים והישגים מיוחדים, וגם אותך כבעל המקצוע, וכיצד אישיותך באה לידי ביטוי במילוי תפקידיך במהלך השנים.

 אם כן, כמה גרסאות?

למרות כל האמור, היום כמעט כל תפקיד מכיל מגוון נכבד של דרישות וכישורים מעולמות תוכן שונים, כך שלא בטוח כי שתי גרסאות הן בהכרח הפתרון האולטימטיבי. מה שכן בטוח הוא כי כתיבת קורות חיים הופכת להיות יותר ויותר מאתגרת ודורשת לא מעט עבודה. להבנתי, לכל משרה יש לשכתב את קורות החיים כמעט מחדש, וכך לתת מענה, במידה ואכן קיים הניסיון כמובן, לדרישות השונות העולות ממנה לעומת משרות אחרות. זאת אם ברצוננו, ובפרט אם ביכולתנו לסמן את אותו ה- V הרצוי בכדי לענות על כל הדרישות הקיימות במודעה.

ניקח לדוגמה דרישה טריוויאלית של "ניסיון בעבודת צוות". אם אנחנו רוצים לענות לכל דרישות המשרה וזו אחת מהן, והיא אינה מופיעה באופן ברור בתפקידים השונים אותם הצגנו, כדאי שנוסיף זאת, ורצוי בחכמה ולא באופן של העתק-הדבק. מדוע? ראשית, סביר להניח כי המגייסים מכירים את תוכן המשרה בעל פה, והם משננים אותו באזני המועמדים עשרות פעמים מדי יום. אם נעשה סוג של העתק-הדבק מדרישות המשרה אל קורות החיים שלנו, זה עשוי להיראות כמוכר, ולכן כדאי למצוא דרך יותר יצירתית ומתוחכמת. שנית, על פי רוב מדובר בתוכנות הסורקות את קורות החיים ולכן אם כתוב עבודת צוות וזה מה שמחפשים, כדאי כי לכל הפחות המילה צוות תופיע גם במסמך שלנו. כמענה לדוגמה נכתוב למשל: עבודה יומיומית ואינטנסיבית תוך שיתוף פעולה עם צוות הרכזות, העובדים וההנהלה.

אם כן, מספר הגרסאות שיש להכין בעת כתיבת קורות החיים יכולה להיות כמעט בלתי מוגבלת, וכך לענות באופן יצירתי ומציאותי כאחד, על כלל דרישות המשרות השונות. חשוב להקדיש המון מחשבה בתהליך, גם מכיוון שאנו רוצים לענות על דרישות המשרה, ולכן יש להציג את הניסיון שלנו כהוכחות כתובות לכך כי הוא הרלוונטי, וגם מכיוון שבהגיענו לשלב הראיון ובבואנו לספר על התפקיד, נרצה להשתמש במילים הנכונות ולתאר את היכולות והכישורים שלנו בצורה המרשימה והמשכנעת ביותר! כדאי לזכור שתהליך בניית קורות החיים אינו מהווה סיום אלא התחלה של המסע למציאת העבודה הבאה, וככל שנדייק יותר בשליחת החץ, כך נגדיל את הסיכוי כי הוא יפגע במטרה.

כתיבת קורות חיים כחץ למטרה

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
התחבר/י כדי להוריד את הקובץ

אין אפשרות להעתיק קורות חיים. נקודה.

מקורות השראה בהליך כתיבת קורות חיים

בלי העתק הדבק

היכרות עם עולם קורות החיים הביאה אותי להבנה כי אין אפשרות שכתיבת קורות חיים תהא למעשה העתקה. ניתן אמנם לקבל השראה מניסוחי משפטים המופיעים בקורות חיים של אחרים, ואפשר לאמץ סגנון כתיבה המקנה רושם מקצועי מסוים. ניתן אפילו להשתמש בהגדרת התפקיד הנוכחית שלך כפי שהיא, שכנראה נכתבה לפני שנים ואולי אף עודכנה לפני מספר חודשים, ועדיין, קורות חיים מדויקים הם רק אלו שיתארו היטב את התמהיל הנכון של העשייה שלך, עד לזמן הנוכחי.

כדי לבנות קורות חיים עכשוויים, נדרש לחדש אותם כמעט מדי שנה. אנו כל הזמן מתפתחים, צומחים מקצועית ומשדרגים את עצמנו, אם זה דרך לימודים, פיתוח כישורים, מודעות עצמית ותשומת לב להתנהגות ולאישיות. עם הזמן, אנו נוטים לפתח הסתכלות שונה על המסלול התעסוקתי שלנו. ככל שעוברות השנים, נביט אחורנית במבט מחודש, מפוקח ומלומד יותר. משרה שבעבר נתפסה בעיניי כניסיון חסר משמעות, היום בבואי לערוך את קורות החיים שלי ולהתאים אותה למודעת הדרושים הרצויה, תוערך בעיניי הרבה יותר, מכיוון שאבין מה קיבלתי במהלך עבודתי שם.

העניין הוא בהחלטה. אפשר להעריך את הניסיון והלמידה שלנו בתפקיד מסוים ולהודות על כך שהתוכן הזה משרת אותי כיום כדי לבנות מחדש את המסמך. מאידך, בעוד כשנה, כאשר 2021 תיחשב כדבר שקורה 'אוטוטו' ושנת 2009 תיראה מזווית ראייתם של מגייסים, כדבר ישן נושן, גם מבחינתי כמועמדת לעבודה, ייתכן והפרספקטיבה שלי על תפקיד שנעשה לפני כעשור, תפחית מהערך שלו. לא רק מכיוון שיהיה כנראה מאתגר לזכור מספיק טוב כדי לספר עליו, אלא כי סביבת העבודה היתה כל כך שונה אז, וכך הזמן הופך את העבר הרחוק לפחות משמעותי כשמדובר בקורות חיים.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
    

ביקורת או נוסטלגיה?

אם אשב עם חברה על כוס קפה וניזכר איך עבדנו יחד באותה עבודה משעממת, במשרד הכי יוקרתי בתל אביב, והרגשנו שאנחנו ממש לא ממצות את עצמנו, וזה אף היה ברור לכולם ובפרט לבוסית שלנו, שלא טרחה להציע לנו לקחת איזשהו פרויקט, שמא נסתער על המציאה כמוצאות שלל רב, וחלילה נפתח תחושת אחריות, יכולת קבלת החלטות, ואף מעמד במשרד – אזי, עד כמה שכביכול בזבזנו את זמננו בעבודה שכזו, נביט בערגה על אותן שנים בהן היינו מגיעות עם חיוך רחב, ים של אופטימיות ושיחות מלאות במשפטי מוטיבציה כגון "אין כמו לראות את הים על הבוקר"!

כעבור שנים, כאשר נבחר לערוך כתיבת קורות חיים, בשיחה עם העורך, נישאל על-ידו מה עשינו באותה חברה? ולא ממש נדע מה לומר. "טוב אולי תוריד את זה. כן, זה היה סוג של אדמיניסטרציה. לא, לא ישבתי בקבלה, אתה יודע, ניהול יומנים, מענה טלפוני, תיאום שיחות ועידה, היה די משעמם, מבחינתי אפשר למחוק את זה."

אז קודם כל איני בעד משפטים כגון "אפשר להוריד את זה מהמסמך, אני לא חושב שמאבטח זה תפקיד משמעותי." אמרות מסוג זה נובעות בהחלט מתפיסה שגויה שבשורשה עומדת ההנחה שאם זה לא נדיר או מיוחד או הייטק, אין מה להתעסק עם זה. אדרבא, כמות החומר שאפשר לכתוב על חוויות תרבותיות, התפתחות בינאישית ותובנות עסקיות שאנשים מקבלים במקום עבודה, בו הם משקיעים את מיטב ומירב שעותיהם במהלך השבוע, היא עצומה. בוודאי שניתן להפיק מכל זה מספר משפטי מפתח שיעידו נחרצות על יכולות, התקדמות, למידה, מקצועיות, אחריות, ועוד דברים שמגייסים מחפשים במסמך. לחלוטין לא נכון למחוק ניסיון תעסוקתי כבהינף היד, וזו גם ובעיקר הסיבה לשני הדברים הבאים שיש לי לומר בעניין כתיבת קורות חיים.

לבבות כבולט פוינטס
לו היינו רואים את התבליטים במסמך כלבבות... כתיבת קורות חיים הייתה כה שונה

האחד הוא כי אין צורך להביט אחורנית מתוך שיפוט וביקורת, הן על כלים שיכולתי לקבל ולא קיבלתי במהלך העבודה - כי הוציאו אותה ולא אותי לקורס כזה או אחר, או כי היתה תוכנה מיושנת ולא מעודכנת. כמו כן, חבל על האנרגיה השלילית שמתבזבזת בתיאור תפקיד שנדמה לי כיום כי הוא צר כעולמה של נמלה (ראה דרכיה וחכם אם כבר העלנו את הנושא). כלומר, כפי שהייתי מביטה בערגה ובנוסטלגיה על אותו תפקיד אם הייתי יושבת בבית קפה עם חברתי משכבר הימים, כאמור, אזי כך ביכולתי לראות את אותה משרה היום.

כשעורכים שדרוג של קורות החיים, עובדים על כתיבה מחודשת של הניסיון המקצועי שלנו. וכדי ליצור את התמהיל הנכון מהחומרים הקיימים, אנו מביטים (רצוי במשקפיים ורודים) על העבר ובוחנים, מה קיבלנו, איך התפתחנו, למדנו, היינו, חווינו. גם העובדה כי המשכנו הלאה מתפקיד מסוים מראה כי הבנו את ההכרח להתקדם ולעבור לפרק הבא, ואולי זו היתה התפנית המשמעותית ביותר בקריירה. כל התובנות הנהדרות הללו יגיעו כנראה על פי רוב בסיטואציה הנעימה הזו של המפגש עם החברה מהמשרד של פעם, אך ללא ספק רצוי ואף מומלץ כי יעלו בשיחה עם מגייסים, היום, או לכל הפחות בעת כתיבת קורות החיים שלכם במבט מחודש, מה שמוביל אותי אל הדבר השני שברצוני לציין.

 

בשיחה עם עורך קורות החיים שלך

היות ובשיחת עורך אנו עורכים מעין מסע בזמן וחוזרים אחורנית, חושבים ונזכרים בתפקידים שעשינו כשהיינו קצת ואפילו הרבה יותר צעירים, כדאי לקחת בחשבון כי המבט בו נסתכל על הדברים, יביא עמו את המילים, האנרגיה והרושם על מסמך קורות החיים שלנו. ולכן, אם נעשה סדר, ונצליח לפנות את האגו ואת הרגש, נתמקד במטרה והיא למצוא את האוצר הזה שנמצא עמוק בתוך האדמה, מתחת לתחושות, לאמוציות ואפילו לסבל שחשנו אז בתקופה כזו או אחרת, בשטח או במשרד, אז נזכה לבנות את המסמך עם האבנים הנכונות, שהן כיסודות יסייעו לנו לסלול את הדרך להצלחה.

אנשים לפעמים מגיעים לכזו תחושה של מיצוי שהם לא מוצאים ולו דבר טוב אחד במה שהם עושים. זה יכול להיות עסק עצמאי שבמשך שנים הביא אותם לאן שהם היום וזה יכול להיות המשרה ההתחלתית שהם חלמו לקבל והגיעו אליה, ויחד עם זאת, כשמתבקשים לתת דוגמה לאיזשהו פרויקט מאתגר, תחושת הצלחה או איזו חוויה חיובית מכל הניסיון המדהים הזה שהם רכשו, הם נותרים ללא מילים.

אם אתם נמצאים בתהליך של כתיבת קורות חיים ומצפים לשיחת הטלפון מעורך Platformust כדי לתת את העבודה בידי מקצוענים, קחו כמה דקות, תחשבו על ההצלחות, הלמידה, התהליכים החיוביים, שינויים ששיפרו את מסלולכם המקצועי, וכן, גם כישלונות שסייעו לכם להגיע לנקודה הנוכחית. עכשיו, עם המילים הנכונות והתובנות החדשות, נצעד יחד ונבנה את התיאור הנכון, המדויק, המשקף את נקודות האור המקצועיות שבי, אותן ארצה להעביר הלאה, כדי להתקבל למשרה הנכספת – האתגר הבא!

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
התחבר/י כדי להוריד את הקובץ

קורס הסבה להייטק ו-BI לבני 45 פלוס

קורס הסבה - בי איי למבוגרים

מלם תים, קבוצת ה- IT המובילה בישראל וחברת היתרון השלישי המתמחה בהשמות לגילאי 45+ מציעות קורס BI כהסבה מקצועית לעולם הטכנולוגי, עבור מחפשי עבודה בגילאים אלו.

הקורס הראשון, אשר יארך חודשיים ימים, נפתח בימים אלה במכללת Alleviation Academy במתחם We Work בתל אביב, עם ליווי של מומחי מלם תים וכן גיוס ותמיכה מקצועית על ידי היתרון השלישי, בשיתוף "אמצע הדרך" – תוכנית תעסוקת מבוגרים של הג'וינט, אשר ייעודה שילוב אנשים בגילאי 45+ בעולם התעסוקה.

הלימודים, אשר כוללים הדרכה תיאורטית וגם מעשית, מתקיימים במסגרת Boot Camp, פעם בשבוע במשך 9 שעות, במהלך שלושת השבועות הראשונים ולאחר מכן - שלוש פעמים בשבוע, במשך 8 שעות ביום. השאיפה היא שכל הבוגרים ישולבו במקומות עבודה רלוונטיים, כעובדי מלם תים, בארגונים משמעותיים, כגון בנקים, חברות ביטוח, חברות הייטק, קופות חולים, כרטיסי אשראי ובעצם בכל חברה שיש לה מחלקת BI. ההכשרה מתבצעת תוך ליווי צמוד והתאמה לצרכי התעשייה.

המשתתפים עברו ראיונות ומבדקים מקצועיים לבחינת מיומנויות הלמידה שלהם ונדרשים להיות בעלי רקע טכנולוגי מתאים וכן רקע בתחומי מינהל עסקים וכלכלה או תעשייה וניהול.

יניב מאיר מנהל תחום בי איי במלם תים. צילום נועה אייזנשטט BI
יניב מאיר מנהל תחום בי איי במלם תים. צילום נועה אייזנשטט

יניב מאיר, מנהל תחום BI וביג דאטה במלם תים: "תחום ה- BI נחשב לתחום חם מאוד, עם דרישה רבה בשוק העבודה, אשר מאפשר, בעזרת הכשרה קצרה ומקצועית, השתלבות של אנשים מרקע שונה ולוא דווקא מרקע של פיתוח אפליקציה. הידע העסקי והניסיון התעסוקתי שצברו יכולים להיות להם לעזר רב בנושא ניתוח נתונים" ומוסיף: "אנו במלם תים מודעים לערך החברתי הרב שבתרומה לתעסוקת מבוגרים ושמחים לתרום את חלקנו. בוגרי הקורס ייכנסו למקומות העבודה עם מערך תומך של הקבוצה והנחייה מקצועית בפרוייקטים בהם יעסקו. כמו כן, הם יהיו חלק מהפורומים שלנו ויקבלו את כל העזרה הטכנית לה יזדקקו, תוך העמקת הידע המקצועי שלהם במהלך העבודה".

דורית בר, מנהלת אגף משאבי אנוש במלם תים. צילום רז רוגובסקי
דורית בר, מנהלת אגף משאבי אנוש במלם תים. צילום רז רוגובסקי

דורית בר, מנהלת אגף משאבי אנוש במלם תים: " אנו שמחים על ההזדמנות לשיתוף פעולה עם היתרון השלישי ורואים חשיבות ביישום אמיתי של אחריות חברתית המשלבת את אוכלוסיית ה- 45+ בשוק ה- IT כקריירה שניה שלהם וזאת תוך שמירה על מקצועיות ויציבות. אנו מתרגשים ומברכים את משתתפי קורס  ה- BI הראשון שיצא לדרך. בתום הקורס ישתלבו המשתתפים בפרויקטים או פעילויות ייעוץ של מלם תים בקרב לקוחות מובילים במשק".

ליאת גור - מנכלית היתרון השלישי. צילום יחצ
ליאת גור - מנכ"לית היתרון השלישי. צילום יחצ

ליאת גני, מנכ"לית חברת היתרון השלישי: "היתרון השלישי הוקמה מתוך חזון הרואה שילוב והעסקה של מבוגרים בעולם העבודה, תוך ניצול הניסיון שצברו בחיים המקצועיים והאישיים והיתרונות הרבים של עובדים בגילאים הללו. בעזרת מתן כלים והכשרות עדכניות, מתקיים שילוב איכותי המאפשר למעסיקים ליהנות מעובדים מקצועיים ומחוייבים לאורך זמן. השותפות עם מלם תים מאפשרת לעובדים לעבוד בארגונים מובילים וליהנות מליווי מקצועי משמעותי".

אתם צוברים מידע רב ויקר ולעתים חסוי? איך להישמר מעולם הכופרות והסחיטה

CC0 - כופרה סכנות סייבר מטריקס MATRIX

דוח חדש של Sophos מנתח את כופרת Matrix וקובע: הטרנד של כופרות ממוקדות ממשיך.

עיקר הממצאים:

 1.  Sophos גילתה 96 דוגמאות ל- Matrix במרחב הרשת, עם גרסאות חדשות יותר שיכולות לסרוק ולמצוא קורבנות פוטנציאליים ברגע שנכנסו לרשת.
 2. דרישת הכופר היא במטבעות קריפטו באופן שווה ערך לדולר אמריקאי, בין היתר על מנת להתגבר על התנודתיות בערך מטבעות הקריפטו.
 3. דרישות כופר הגיעו עד 2,500 דולר אמריקאי, אבל התוקפים צמצמו את הכופר כאשר חוקרי SophosLabs הפסיקו להגיב לדרישות.
 4. אמצעי הגישה העיקרי של התוקפים הוא דרך פיירוולים בהם מופעל Remote Desktop Protocol.

Matrix (מטריקס), כופרה הפועלת משנת 2016

Sophos גילתה 96 דוגמאות במרחב הרשת. כמו כופרות ממוקדות קודמות, כולל BitPaymer, Dharma ו- SamSam, התוקפים שמדביקים מחשבים עם Matrix פרצו לרשתות הארגון והדביקו את המחשבים באמצעות (Remote Desktop Protocol (RDP, כלי גישה מרחוק שנמצא בילט-אין במחשבי Windows. יחד עם זאת, שלא כמו משפחות כופרות אחרות אלו, Matrix מתמקדת רק במכונה אחת ברשת במקום להתפשט באופן נרחב בארגון.

בדוח האחרון שלהן, מעבדות SophosLabs הנדסו לאחור את הקוד והטכניקות, אשר מיושמים על ידי התוקפים, וכמו גם את השיטות ומכתבי הכופר ששימשו על מנת לסחוט כספים מהקורבנות. פושעי ה- Matrix פיתחו את הפרמטרים של ההתקפה שלהם לאורך זמן עם קבצים וסקריפטים חדשים שנוספו על מנת לפרוס משימות שונות ותוצאות הרסניות שונות ברשת.

מכתבי הכופר של כופרת ה- Matrix מוטמעים בקוד ההתקפה, אבל הקורבנות לא יודעים כמה הם צריכים לשלם עד שנוצר קשר עם התוקפים. במשך רוב תקופת הקיום של Matrix, הכותבים השתמשו בשירות הודעות מידיות מוצפן שנקרא bitmsg.me, אבל שירות זה הופסק כעת והכותבים עברו לשימוש בחשבונות אימייל רגילים.

הסחטנים מתעקשים לקבל את הכופר במטבעות קריפטו

השחקנים מאחורי Matrix דורשים כופר במטבעות קריפטו באופן שיהיה שווה ערך לדולר אמריקאי. זהו דבר בלתי רגיל שכן דרישות למטבעות קריפטו מגיעות בדרך כלל עם ערך ספציפי של מטבעות קריפטו ולא כשווה ערך לדולר.

זה לא ברור האם דרישת הכופר היא ניסיון ישיר להנחיה מוטעית או רק ניסיון להתגבר על התנודתיות הפראית של ערך הסחר של מטבעות הקריפטו. בהתבסס על תקשורת ש- SophosLabs ערכה עם התוקפים, דרישות הכופר הגיעו ל- 2,500 דולר אמריקאי, אבל התוקפים בסופו של דבר צמצמו את הכופר כאשר החוקרים הפסיקו להגיב לדרישות.

Matrix היא כמו האולר השוויצרי של עולם הכופרות, עם גרסאות חדשות יותר שיכולות לסרוק ולמצוא קורבנות פוטנציאליים ברגע שנכנסו לרשת. למרות נפח הדוגמאות הקטן, זה לא הופך את הכופרה לפחות מסוכנת. Matrix מתפתחת וגרסאות חדשות מופיעות ככל שהתוקף משתפר עם לקחים שנלמדו מכל התקפה.

המלצות ליישום מידי

Sophos ממליצה ליישם את חמשת האמצעים הבאים באופן מידי:

 1. הגבילו גישה ליישומים בשליטה מרחוק דוגמת (Remote Desktop (RDP ו- VNC.
 2. סריקות מלאות שגרתיות לפגיעויות ומבחני חדירה לאורך הרשת. אם לא ערכתם דוחות מבחני חדירה לאחרונה, עשו זאת עכשיו. אם לא תענו לעצות שנותן לכם בודק החדירות שלכם, פושעי הסייבר ינצחו.
 3. אותנטיקציה מולטי-פקטוריאלית למערכות פנימיות רגישות, אפילו עבור עובדים ב- LAN או VPN.
 4. יצרו גיבויים שהנם offline ו- offsite ופתחו תכנית התאוששות מאסון שמכסה את שחזור המידע והמערכות של כל הארגונים, כולם באותו זמן.
 5. השתמשו באמצעי הגנה מתקדמים בעלי יכולות טיפול באיומי כופר, הן בהגנה על תחנות הקצה והשרתים והן בהגנה על שער הארגון.

 

למידע נוסף ובדיקות עובדות, בקרו בדוח המלא:
Matrix: A Low-Key Targeted Ransomware report by Sophos