חיפוש עבודה | תביט נכון – תראה טוב!

חיפוש עבודה משרה תפקיד - PLATFORMUST

לפני חיפוש עבודה, מכירים את החוויה של סרט תלת ממד? זוכרים שנדרשתם למשקפיים המיוחדים, והקלאסיים, שחציים אדום וחציים ירוק? תהיתם מדוע נבחרו דווקא צבעים אלו כמרכיבי המוצר?

מעטים עצרו לחשוב כיצד משקפי הפלסטיק האלו מסוגלים להעביר בנו את התחושה שכמעט ואפשר לגעת בעצמים על המסך.

מתוך הסקרנים מבנינו, ודאי שיש כאלו שהורידו את המשקפיים בזמן הסרט, כדי לאתגר עצמם בצפייתו ללא האמצעי הנדרש, וגילו כי רואים כפול או מטושטש ולכאורה בלתי מפוקס.

אז לפני שנבהיר את הנקודה החשובה וכיצד רלוונטית במהלך חיפוש, בימים אלו בפרט, עבור מי שהאמור לעיל עוד נותר כתעלומה, נסביר את הנושא באופן פשוט.

הודות למערכת הראייה במוח, מתאפשרת לאדם ראייה תלת ממדית. הוא מסוגל לראות נפח, להבחין בעומק, לזהות פריסה ומיקום של עצמים ביחס לעצמו ולאובייקטים נוספים ועוד.

סרט תלת ממד, בעצם מבקש להתחקות אחר הראייה הטבעית של האדם ולכן מצולם דרך שתי עדשות. זהו הפתרון ל"קסם" של אותן משקפיים.

חיפוש עבודה- לראות את המשרות הפנויות באמצעות כלים נכונים, כמו להרכיב משקפיים חכמים

בגדול, זווית ראיה אחת מוקרנת על המסך דרך פילטר ירוק, והשנייה דרך פילטר אדום, כאשר מבחינה אופטית, אדום וירוק יחד יוצרים שחור, והאחרון בולם את מה שנראה לעין, כך שלמעשה מאפשר להביט דרך שתי העדשות באופן נפרד, האדומה והירוקה, אשר כל אחת מהן מסוגלת לקלוט שכבה אחת של הסרט, שממילא נעשה באופן של שתי עדשות כאמור.

כך שבעין בה צופים דרך פילטר ירוק לא רואים מאומה מהמוקרן דרך הפילטר האדום ולהפך. כל עין רואה רק את מה שאמורה לראות, וביחד מוצגת חוויה אופטית תלת ממדית.

אם כן, בניגוד לאפשרויות טכנולוגיות רבות שקיימות היום, לא הייתה זו אשליה אופטית כלל ועיקר, אלא ממש התחקות אחר דרך הראייה הטבעית של האדם. ואלמלא המשקפיים יחד עם חוש ראייה בריא, לא ניתן היה לראות טוב את הסרט.

להתמודד עם חיפוש עבודה – להתוודע לאפשרויות עבורך

אנו בפלטפורמסט מסייעים לך בחיפוש העבודה - כיצד לאתר משרות רצויות, ולראותן בראייה נכוחה. ברמת המיקרו, להבין את מהות התפקיד, וברמת המאקרו לקלוט מה הפונקציה הנדרשת לארגון.

זאת תוך כדי בדיקה והבנה של מידת ההתאמה שלך למשרה וכיצד נכון להתמודד עליה – מהי דרך הפניה העדיפה, מהן האפשרויות האסטרטגיות הנוספות העומדות בפניך, וכיצד ליישם אותן כך שיתקבלו בברכה.

כדי לא ללכת לאיבוד ולהתיש את עצמך באיבוד זמן חיפוש יקר מול המסך, אנו מציעים לך להתאים את החיפוש עבורך, באופן גמיש – כלומר, להרחיב את היריעה במידת האפשר ככל הניתן, או לחלופין, להצר אותה, תלוי באם רצונך בתפקיד מאד ספציפי והנך חסר נכונות לפשרות.

כאשר ניגשים לחיפוש עבודה נדרשים מיקוד ובהירות מאד גדולים. יש להסיר דעות קדומות, תבניות מובנות מראש, ואפילו קווים אדומים ואידאלים שבסופו של יום אינם בהכרח מיושמים אף בתפקידנו הנוכחי.

במקביל, יש לשקול תוך חיפוש עבודה ובכובד ראש פרטים חשובים כגון מיקום ודרכי הגעה, שעות עבודה, מידת האחריות, משא המחויבות והניהול הנדרשים – רק כך אנו מסננים עבורנו התמודדויות של ראיונות טלפוניים ופרונטליים מיותרים.

עמוק בפנים אנו יודעים כמה אנו מוכנים להשקיע בחיפוש עבודה ובמה לא נעמוד לאורך זמן. לא לכל אחד מתאים לנסוע באופן יומיומי ברכבת, ולא כל אחת נכונה להעתיק מגורים. לכן, באמצעות שאלון מובנה שעוזר לנו לעשות סדר ותכנון כראוי, אנו משקיעים את הזמן ואת המרץ שלנו בהכנה נכונה לראיון, שיהווה עבורנו כרגע שיא.

אכן טוב להתאמן ולבצע סימולציות ראיון, אך לא על חשבון זמן יקר של אנשי HR, מגייסים ומנהלים שמשקיעים את מרצם באבחון המועמד.

כאשר המיקוד בעת הזו הוא על מציאת המשרה המתאימה, משמע כי הנך נדרש לאסטרטגיה קצרת טווח. לכן, מומלץ כי תדייק את קורות החיים שלך או פנה לשירות שדרוג קורות חיים אשר מלבד הכתיבה של התוכן והעיצוב, גם מעניק לך סיוע אישי ותכליתי בחיפוש עבודה כך שיאותרו עבורך המשרות הרלוונטיות.

במהלך התהליך תלמד בעצמך איך להביט נכון על מודעת דרושים ולאבחן את אופי המשרה, כך שבהחלט תצליח לראות טוב יותר, ממוקד יותר והכי חשוב מדויק יותר את המסלול המקצועי שלך, זה שברצונך להמשיך ולבנות, כאשר המשרה הבאה נמצאת בהלימה לאותו מסלול ותורמת לחיזוקו.

בצורה שיטתית אך פשוטה תגלה במהלך חיפוש העבודה כמה משרות פתוחות בפניך ועל כמה מהן ממש לא שווה להתעכב. אנו מעניקים הדרכה וכלים פרקטיים במיוחד בכדי לחסוך זמן, להתמקד במטרה, לסנן הצעות בלתי רלוונטיות ולשעוט קדימה למשרה הבאה במהרה!

כתיבת קורות חיים חינם, בקלות, אשף אונליין, ברגע, שדרוג ב 5 דקות

קורות חיים חינם תוך 5 דקות ברגע בפשטות וקלות - Platformust

קורות חיים ב 5 דקות

לפעמים הדרך הקצרה הופכת להיות ארוכה ביותר. בשביל להסביר מדוע כתיבת קורות חיים ב 5 דקות ברגע, באופן אוטומטי, היא אינה השיטה העדיפה ביותר, לפחות לא כאשר מדובר במשרות שאינן כלליות ומיועדות עבור משוחררים טריים או סטודנטים, נתחיל בהסבר בדבר חשיבות המדיום באמצעותו משתמשים לכל צורך של תקשורת והעברת מסרים. למעוניינים בתכלית התשובה יש ללחוץ כאן כדי לדלג לתחתית הכתבה לכותרת: "כתיבת קורות חיים בידי אדם – עדיפה גם בימינו, דור של אוטומט על כתיבת קורות חיים ב 5 דקות."

משמעות השימוש באמצעי לייצור קורות חיים ב 5 דקות

מכירים את המשפט "המדיום הוא המסר"?

מה שטען תיאורטיקן המדיה והתרבות, מרשל מקלוהן הוא כי אמצעי התקשורת, כלומר הכלי עצמו, אינו משקף אלא מעצב את המשתמש בו.

מקלוהן אמנם לא מתייחס לכתיבת קורות חיים ב 5 דקות אך דיבר בזמנו על כלי תקשורת ההמונים, ובהם הרחיב ספציפית על הטלוויזיה. טענתו העיקרית בעניין המלבן מרצד האורות והקולות הייתה כי אף על פי שהישיבה סביב המכשיר והצפייה המשותפת בו יחד עם בני המשפחה, מדמה מצב של התאגדות שבטית, בפועל, הלכה למעשה היא מייצרת ומחזקת את תופעת הניכור.

זאת, עקב העובדה כי העולם הפך לכפר גלובלי וכך הפרט בוחר לעצמו את המדיום ממנו הוא שואב את תפיסת המציאות שלו, מה שמכונה גם כ"דטרמיניזם טכנולוגי".

השפעתו של מקלוהן על תאגידי פרסום, על מובילי דעה ועל מנהלי חברות מחשבים, היתה עצומה, אך הוא לא זכה לראות את הכמות האדירה ואת מגוון הכלים שהתפתחו מאז פרסם את התיאוריה שלו, ובהם הרשתות החברתיות, שלל התוכנות והאפליקציות.

יחד עם זאת, באתר הרשמי שלו, המופעל ומנוהל על-ידי בנו, מצוינת העובדה כי טעות הדפוס במילה Message אשר נכתבה כ- Massage על כריכת ספרו, אינה רק כותרת המתארת היטב את המסר שלו, אלא רלוונטית ביותר לימינו אנו ולתקופה הזו – Mass age (דור של תקשורת המונים).

באתרו הרשמי גם מובאת התשובה לשאלה בכותרת המאמר שלנו, והיא כי "לכל מדיום, מלבד להיותו כמתווך את התוכן המועבר דרכו, יש את ההשפעות המושרשות במהות שלו, של הכלי או האמצעי עצמו, והן הן המסר הייחודי שלו."

בספרו "להבין את המדיה", מקלוהן מסביר כי המסר של כל כלי או טכנולוגיה, הוא שינוי במשקל או באופן או בתבנית.

כך לפיו, רכבת נוסעים לא המציאה מחדש את המושג תנועה או תחבורה ציבורית או גלגל, עבור האנושות, היא רק האיצה והרחיבה שימושים קודמים: נוצרו מבני ערים בצורה מסוימת, הוקמו גדרות סביב המסילות, השתנו דרכי הגעה לפגישות ולאירועים, אופני קריאה ועבודה התווספו.

מקלוהן התייחס גם למחשב, ובדומה לטענתו על הרכבת אמר גם במקרה זה שהמדיום הוא המסר מכיוון שהוא מעצב ושולט על אופן החשיבה, על ההתנהגות ועל המידות האנושיות של האדם (Understanding Media, NY, 1964, p. 8).

כתיבת קורות חיים בידי אדם – עדיפה גם בימינו, דור של אוטומט על עריכת קורות חיים ב 5 דקות

היום תוכנות גיוס (ATS) סורקות את קורות החיים הנשלחים עבור הגשת מועמדות למשרות. מדובר במערכות אוטומטיות ומשוכללות, וודאי כי עוד היד נטויה ביחס לאפשרויות הקיימות והצפויות להתגלות בתחום מבחינת איסוף, ניתוח והעברה של נתונים באמצעים כגון דאטה ומערכות רובוטיות.

אין ספק כי מועמדים צריכים להיות ערים (מאוד) לעובדה הזו, ולהכין את קורות החיים שלהם בהתאם – להשתמש במילות מפתח וכפי שכבר הומלץ לא אחת, להתאים את המסמך בכל פעם למשרה הרצויה, עד כמה שזה דורש שינויים ועדכונים, ממילא קורות חיים מתחדשים בכל תקופה קצרה (אם לציין הכשרה אינטרנטית רלוונטית, קבלת תואר עובד מצטיין וכדומה).

אולם, קורות החיים שנקראים ונבחנים עבור המשרה המבוקשת, מגיעים לידי אנשים בסופו של יום. גם אם הפונקציה הראשונית היא אישיות מגייסת שלא בהכרח מבינה לעומק כל מושג וניואנס שנכתב, לגופו של עניין, קורות החיים שלך מגיעים למנהלי משאבי אנוש, מנכ"לים, מחזיקי משרות מפתח שנבחרו בכדי ללוות את תהליך הגיוס, (שותפים ומנהלים אדמיניסטרטיביים) ואפילו לבן-אדם שאותו צפויים להחליף (למשל במידה ומדובר בעובד בכיר השותף כאמור להליך זה).

קורות החיים משמשים עבור אותם בעלי תפקידים כמסמך היחידי עליו הם נשענים בראיון עם המועמד. פרופיל הלינקדאין, מהוקצע עד כמה שיהא, לא מודפס ומוחזק על-ידם בארשת כבוד.

על הקובץ הזה של קורות החיים אנו עמלים על מנת להשאיר את היוקרה הראויה למסמך שמתמצת ומסכם את הניסיון המקצועי, הכישורים, היכולות וההישגים שלך בצורה ובאופן המרשימים והראויים ביותר.

אפשר להשתמש בתוכנה אוטומטית לכתיבת קורות חיים ב 5 דקות ובחינם ולבחור באופן ממוחשב במשפטים שיסבירו את מה שעשית במשך שנים. השאלה האם הם ישקפו את מכלול הדברים, את ההוויה שלך בארגון, את אופן התפקוד הייחודי שלך.

האם יופיעו המילים בעלות המשקל הנדרש כדי לתאר את מהות התפקיד שמילאת, את המורכבות, את עול האחריות בפרויקטים שלקחת? את האופן שבו אתה מוביל, משפיע ועובד או מתנדב, בצוות או לבד, מול מחשב או מול קהל.

משמעות כתיבת חיים ב 5 דקות

זה בסדר לבחור שקורות החיים שלך ייכתבו באופן כמעט זהה לעשרות אלפי מועמדים. זכותך להציג רשימת תכונות שתהא כמעט זהה לעוד מאות מועמדים המתחרים אתך על אותה משרה. השאלה האם זה תואם את התקופה בה אתה נמצא בחייך.

אם לדוגמא אתה אחרי צבא או תואר ראשון וחסר ניסיון תעסוקתי, זה יכול להיות פתרון נחמד לגמרי, וגם כזה העונה על רצונך כי התהליך יהיה קל, קצר ואוטומטי.

אבל אם תרצה להתבלט מבין מועמדים וגם להציג את עצמך באופן אותנטי, כדאי לשלוח קורות חיים המציגים מורכבות, מלאות, עושר – בשפה, בתפקוד, בחוויה המועברת לקורא.

קורות חיים ב 5 דקות בחינם בפשטות וקלות - Platformust
כך מתקבלים קורות חיים ב 5 דקות בפורמט חינמי, וכך לא הייתם רוצים להיראות בעיניי המגייסים

כשאוטומט הוא המסר – הרושם הראשוני מסוכל

מה שמקלוהן טען לפני יותר מחצי מאה הוא שהמדיום משפיע על המשתמש בו, והוא-הוא המסר. כלומר, הבחירה בתבנית קורות חיים המיוצרת אוטומטית היא הרושם הראשוני שאתה מייצר אצל הגורם המגייס.

מגורואי תוכן ועד למרצים בקורסי שיווק, כולם מלמדים כלל ברזל חד ואחיד: התוכן נועד עבור הקורא ולא עבור הכותב. כתיבת קורות חיים ב 5 דקות כדי לקבל תוצאה בין-רגע, זה שירות מצוין, אם נועד רק לך כדי להנות ממנו. האם הוא מסייע למגייסים לאתר את המועמד המתאים?

האם הוא מקל עליהם בלהבין את הפרסונה העומדת מאחורי המסמך?

האם הוא עוזר להם לקבל התרשמות כנה ואותנטית, מלאה ועדכנית לגביך?

כנראה שלא, ואולי אף להפך. הרושם הראשוני כבר נוצר והוא עשוי להיות, ממש כפי ששידרת: מהיר, אוטומטי, חפיף ומרושל. או במילים אחרות קורות חיים ב 5 דקות.
(וחבל!)

עבודה כפרילנסר, למה לא?

blank

כולם חושבים שלהיות פרילנסר משמע להיות בר מזל ו"אדון לעצמך" - כזה שיכול לעבוד מכל מקום, בכל שעה, כמה שמתחשק לו. נראה כי המגמה להעסיק פרילנסרים הולכת וגדלה, ואף חברות מעדיפות להשקיע במקצוענים הספציפיים בתחומם באופן שאינו מחייב אלא על פי דרישה. לא זו אף זו, רוחות ההשכלה גם כן נושבות בכיוון, ועולם החינוך מעודד אותנו למצוא את הכיוון התעסוקתי שלנו כבר מגיל קטן, לאור התובנה ההולכת וגוברת כי יש ללמד את הילד כיצד ללמוד ומשם יוכל לרכוש עצמאית את הכלים המתאימים לפיתוח אישיותו.

אך יחד עם זאת, לפני שעושים את הצעד, כדאי גם לדעת לאן נכנסים. כפי שלהיות עצמאי לא מתאים לכל אחד, כך גם אורח חייו של פרילנסר יכול להיראות כזוהר מבחוץ אך מאד מתסכל מבפנים. הכל תלוי במספר גורמים ובהם אישיות, סדר יום והרגלים, ועל כך מובאות בפירוט מספר סיבות מדוע לא כדאי לעשות זאת.

אם שמעת את התגובה "פרילנסר? זה לא בשבילך!", קראת בעיון את הכתבה ובכל זאת החלטת ללכת על זה, כנראה שזה מתאים לך, מכיוון שיש כאן את הגורמים המשפיעים ביותר כדי לעורר בך את המחשבה בכיוון ההפוך, או לחלופין, לסייע לך להבין את ההתמודדויות הצפויות לך על-מנת להמשיך קדימה בנחישות!

סדר יום

בראש ובראשונה נדרשת הנעה עצמית ומשמעת פנימית גבוהה. סדר היום שלכם יכול להיראות כבילוי מתמשך מול המחשב, אם לא תשימו גבולות ברורים בכל תחום בו אתם נוגעים. ומה הכוונה? בין אם זו למידה עצמאית כגון קורס אינטרנטי או גלישה ברשת לצורך קריאת חומרים, הרחבת הידע או בדיקה והשוואה ביחס למתחרים, צריך להיות הבדל ברור בין הקדשת זמן לפיתוח אישי ומקצועי של כישורים שיסייעו לכם בהגדלת העסק וכמובן ההכנסות, לבין זמן עבודה נטו. כמו כן, יש לשים לב כי האנרגיה המושקעת ללימוד אינה באה על חשבון ההשקעה ואיכות העבודה שלכם. יתרה מכן, להיות עם יד על הדופק כי העשייה שלכם מגיעה אף היא ממקום של הגשמה והנאה, אחרת, כדאי לבדוק האם בכלל בחרתם במקצוע הנכון עבורכם לעיסוק כפרילנסרים.

עם פיג'מה, ללא איפור

כחלק טבעי הקשור עם סדר היום, ההתנעה הראשונית היא החשובה, כמו שאומרים "לקום ברגל ימין". אם נשארת עם פיג'מה עד עשר בבוקר, יכול ויהיה לך קשה לשנות להופעה מכובדת יותר, בין אם מבחינה מנטלית או מחשבתית. אך ללא ספק, הלבוש החיצוני משפיע על התחושה הפנימית שלנו. גם אם אנו עובדים לבד ומהבית, מנח הישיבה והעמידה שלנו יהיה שונה עם סוג נעליים וסגנון לבוש שאינו בהכרח איזור הנוחות שלנו. היציאה מאזור "נעלי הבית" צריכה לקרות גם במישורים הבסיסיים הללו של התארגנות ליום עבודה, כי זו מסייעת לנו ליצור את המחויבות והרצינות כלפי עצמנו.

בניית עסק ועמו גם השם שלנו כמקצוענים דורשת השקעה, ואנו צריכים להיות הראשונים שמבינים את הערך המוסף אותו אנו מביאים ללקוחות שלנו. במידה וניראה מרושלים, אנו עשויים לחוש בחוסר רצינות, מחויבות ומשמעות, וכך גם לתת למחשבות מעין אלו להשפיע עלינו. אז גם אם אנו בבית, ואפשר ללבוש משהו נח יותר כדי לאפשר ישיבה ממושכת מול המחשב, עדיף שזו לא תהיה הפיג'מה ולו רק לשם התחושה. וכן, מומלץ על פי רוב לנשים, להתחדש עם איפור, בושם או תכשיט בכדי לקבל, גם אם באופן מלאכותי, תחושה של התארגנות ליום עבודה מחודש, שונה מיום האתמול, ולהאיר פנים לא רק לבני ביתנו אלא אף לעצמנו, למרות שהמפגשים הללו נעשים באופן נדיר עם הבטה חטופה במראה!

בדידות

יצא לי לדבר עם אנשי מחשבים שבאמת ובתמים מסוגלים לשבת יום שלם מול המחשב ואפילו הרבה יותר מכך: יכולים לעבוד ברצף 48 ואף 72 שעות, עם תנומה קלה מדי פעם וארוחה חטופה או חטיפים כארוחה. צלצול בנייד רק מסיח את דעתם ומבחינתם השיחה עם המחשב, תובענית ומאתגרת ככל שתהא, עונה להם על איזשהו צורך - מקצועי, אישי או שניהם יחד, המעניק להם הגשמה וממשות. כך הם חשים בתנועה ובעשייה. אולם, יצורים 'חברמניים' הזקוקים לשיחה ולאינטראקציה בין-אישית כאוויר לנשימה, עלולים לחוש בדידות וממש להצטרך להשלמה של החלקים האלו במהלך היום-יום - להבעה עצמית, לביטוי וורבלי ולמשוב מיידי מהסביבה.

מכאן נובע כי טיפוסים חברתיים ייטו לבזבז זמן בלתי מבוטל בשיחות טלפון אישיות, מה שלא היו עושים בכמות כזו לו עבדו במשרד, וכך זמן יקר של בוקר אוזל כאשר אמנם ענו על הצורך החברתי המתואר, אך הזניחו את העשייה - היא העיקר! ראשית כדאי לבדוק עד כמה אנו יצורים חברתיים. יש מי שטוענים כי הם זאבים בודדים אך מסתבר שגם אם עבודתם בארגון נעשית באופן מאד אוטונומי ואינדיבידואלי, בבואם לעבוד כפרילנסרים, הם עלולים לחוש געגוע לעובדה כי יכולים היו לצאת להפסקה ולפגוש בעמיתים לעבודה, וכן יכולים היו לבחור האם לצאת עם כולם לצהריים או להתלוות לחבר כדי להביא קפה וכדומה. כלומר, יכול להיות שהיום הסביבה החברתית שלך נלקחת כמובנית מאליה, ובמבט אחורנית יתגלה כי פספסת רשת חברתית ממשית, שמתרחשת במציאות היומיומית בעבודה, ופעם זכית להיות חלק ממנה.

כיצד ניתן להתמודד עם האתגר החברתי אם בכל זאת בחרת בדרך העצמאות התעסוקתית? כדאי לדאוג לבצע את העבודות במקומות המקנים תחושת חברתיות כגון בתי קפה, ספסלי פארקים או מתחמי עבודה למיניהם, על מנת לחוש באינטראקציה שכזו יחד עם עבודה יחידנית. נוסף לכך, כדאי עד כמה שניתן לשלב את העבודה עם שיחות טלפון ופגישות פרונטליות, וכך לוודא כי אין אנו מדחיקים איזשהו צורך שהוא חלק מאתנו, באופן טבעי, ועל הדרך משקיעים בלקוחות שלנו.

לקום מהכיסא

שילוב פעילות גופנית אף היא חשובה ביותר, וגם אם זו לא נעשית מחוץ לבית ממש מומלץ לאמץ אותה כחלק מהרגלי העבודה בשגרה. ביצוע תרגילי מתיחות על הכיסא או על מזרן, לא רק שמוסיפים לאיכות החיים, לתחושות חיוביות כלפי עצמנו ולחידוש אנרגיה, אלא עשויים אף להיות כקרש הצלה מנזקים בריאותיים חלילה לטווח הרחוק. כידוע, כאבי גב ושכמות, ברכיים ומפרקי ידיים, נובעים עקב שעות עבודה מרובות בישיבה מול המחשב.

אין ספק כי גם זה קשור בעניין ההקפדה על סדר יום, הנעה עצמית ומשמעת בלתי מתפשרת, כמצוין לעיל, שהרי גם הטרחה בהגעה לשיעור פילאטיס, בין אם עובדים כעצמאיים או כשכירים, ודאי באה על חשבון זמן בו יכולנו לעשות משהו אחר. אולם ההבנה וההכרה בחשיבות העניין, לטווח הארוך והקצר, עשויות לעודד אותנו לפעול ולעשות כן באופן קבוע, שהרי ההתמדה היא המפתח להצלחה בכל המישורים, וודאי גם בבריאות הגופנית שנשמח לראות ולחוש בה תוצאות נהדרות!

לדעת לעצור

אנו יכולים לדעת מתי יתחיל היום שלנו אך עשויים לשכוח מתי החלטנו שהוא ייגמר, ובמידה ורוצים להספיק כמה שיותר, להיכנס למעין שגרת עבודה אינטנסיבית וחסרת פשרות. חשוב לדעת לעשות הפסקת צהריים, לקחת מנוחה, וגם בסוף היום, לסגור את המחשב ולהימנע ככל הניתן ממצב בו המחשב ואנו יחד כל היום. כלומר, הפסקת אוכל משמעותה ריכוז במזון ובאכילה, ושיחת טלפון הכוונה שמתבצעת באופן שתשומת הלב והקשב שלנו נתונים בשיחה ובאדם עמו אנו מדברים. באם לא כך, אנו למעשה כל היום במעין 'לופ' עבודה מתמשך ומתיש ובסופו של דבר זה עלול לעבור את הסף. נכון, זו בעיה שיכולים להיתקל בה גם אם עובדים במשרד מחוץ לבית, אך כאשר הלחץ נובע מהמחשבה כי אם אעשה יותר, ארוויח, יכול להיות שבטווח הקצר צדקנו אך בטווח הארוך נזדקק לחופשה ארוכה כחלק מהפתרונות להתמודדות עם סטרס בעבודה...

זמן איכות

בהמשך לאמור לעיל, רצוי להקדיש זמן איכות ולתכנן את הזמן כך שגם נוכל להגיע לשמחות ולאירועים משפחתיים. גם ההשקעה בשאר האספקטים בחיינו כגון בילוי זוגי ויחסים עם קרובים לא צריכה להילקח עקב השקעתנו בעסק החדש. נכון שבנייה דורשת מאמץ גדול ותשומת לב רבה, אך את החוויות החשובות אנו נזכור טוב יותר מאשר את התהליך שנעבור ממילא, והן גם המסייעות לנו לקחת נשימה ולהבין היכן אנו עומדים מבחינת ההתקדמות שלנו אל עבר המטרה הרצויה - למצוא את הייחודיות שלי כפרילנסר, להגדיל את העשייה, את מאגר הלקוחות ולשפר את המוצר, השירות וכו'. וכפי שנאמר וראוי לחדד, ככל שנבנה את המסלול שלנו באופן הנכון כך שהשגרה שלנו נשארת שפויה, נהיה שמחים ושלמים עם השינוי המתחולל, ולא נביט לאחור בתחושה כאילו שהמעבר אל עבר עצמאותנו הכלכלית בא על חשבון צרכים בסיסיים כגון הקפדה על שעות שינה, תזונה נכונה וכדומה.

הקפדה על סדר וארגון

הדבר נשמע כברור מאליו אך כאשר המרחב הפרטי, ביתך מבצרך, הופך להיות כעין משרד קטן, אפילו אם זו פינה צנועה לכאורה, כעבור מספר חודשים היא תהפוך למשרד החדש שלך. גם אם הכל שמור על המחשב בתיקיות ולא בקלסרים, עדיין יש להקפיד לערוך מעקב אחר תשלומים, לשמור קבלות של הוצאות ולהיות כל הזמן ערני ומודע לעובדה כי הנך מנהל עסק. אם נסעת במונית לפגישה ושכחת לבקש קבלה, הרי לך הפסד בהכרה כהוצאה. לכן, ההתנהלות כפרילנסר שונה בתכלית מעבודה בארגון. כשכיר, כאשר נמצאים בבית אז נכון שיכולים להתקשר אלינו מהמשרד ויש מצבים, לא מעטים יש לומר, בהם אנו נדרשים להתחבר מהמחשב ולהמשיך לעבוד, אך הגבול בין המרחב הפרטי לארגוני, עד כמה שמטושטש, עודו שריר וקיים. כאשר אני פרילנסר, זו עבודה במשרה מלאה, תרתי משמע, אין באמת חופש, אלא אם קיימים גבולות ברורים שהקפדת לעמוד עליהם, כגון שבתות וחגים. למעשה, פרילנסר כל הזמן מייצג את העסק שלו, ובמידה ובמהלך חופשה שואלים או מבקשים ממך להתייעץ בנושא בו הנך נחשב למומחה, אז ודאי שעליך להיות מפוקס ולענות בהתאם. אי אפשר לומר "כן אבל עכשיו אני בחופשה אז עדיף לדבר על זה כשאחזור." יכול להיות שמדובר בלקוח פוטנציאלי שילווה אותך לעתיד הרחוק, ושווה להשקיע כמה דקות שיחה של ראיון טלפוני.

ניהול זמן ומשימות תוך שמירה על איכות החיים. מיומנו של פרילנסר

דואליות

יש כל כך הרבה ניגודים בעבודה כפרילנסר. מצד אחד אני עובד לבד ויכול להרשות לעצמי לקחת הפסקת צהריים ב- 11 בבוקר או ב-  15 אחר הצהריים, אך מצד שני אני מחויב לפיתוח מקצועי כל הזמן. מצד אחד אני צריך ליצור גבולות ברורים בין המרחב האישי שלי כדי לקדם את עצמי גם במישורים נוספים כגון משפחה, תחביבים, פיתוח אישי וכדומה, ומצד שני אני כל הזמן צריך לתת מעצמי ולהיות 100% מקצוען ולעמוד מאחורי מה שאני מתאמץ לשווק ללקוחותיי. בתוך כל זה יש כל כך המון עבודה שאינה קשורה כלל למקצוע שלי (ועל כך בנקודה הבאה)!

מה לי ולשיווק?!

רימה היא תופרת. כבר 15 שנים שהיא עוסקת בתחום בהצלחה מרובה. יחד עם זאת, ככל שעובר הזמן, היא רואה כי נדרש ממנה להמציא את עצמה מחדש - לחדש מודעות לתלייה בלוחות מודעות בתשלום, להשקיע בגרפיקה ובניסוח, לפתוח פייסבוק ואינסטגרם ולהעלות תמונות ותכנים, לבקש פידבק מלקוחות ולוודא כי הם מרוצים, ויחד עם כל זאת, להמשיך ולתת שירות מצוין ומקצועי. הדרישות שנובעות מהתמורות שחלו בשוק ובעולם שהפך גלובלי, מהוות מטרד מעיק עבור לא מעט עצמאיים שבחלוף השנים מעדיפים להוריד הילוך, רק בגלל המרדף אחר היעד הבלתי פוסק "להמציא את עצמי בכל יום מחדש."

אותם בעלי עסקים מוכנים להתפשר על המשכורת, לחזור או לעבור להיות שכירים, ולהשאיר את היותם כבעלי מקצוע 'על אש קטנה', ומצידם "שימשיך רק מפה לאוזן". למה?! כי התעייפו מלתחזק את העסק בכל המישורים הנדרשים כיום כדי להיראות ולהישמע.

לכן זו ללא ספק נקודה מהותית שכדאי לחשוב עליה לפני שעושים את הצעד אל עבר העצמאות הכה מדוברת, כי נראה שבמוקדם או במאוחר תצטרכו פשוט להיות שם, באונליין, במדיה החברתית, ולמצוא את הדרך הייחודית שלכם להשמיע את קולכם... השאלה האם אתם מוכנים לזה?!

אם הגעתם עד לכאן, אז נגיד זאת בפשטות

במקרה ועולים בתוככם קולות שליליים וספקות לגבי ניהול עסק עצמאי, אם המילים רואה חשבון, יועץ משפטי, מיסים, דו"חות, לקוחות, תלונות, ביקורות, תגובות ברשתות, מרתיעות אתכם - אז תבינו עד כמה הרושם הזה שנוצר לגבי פרילנסרים, כאילו הם במעין חופש תמידי, הוא שגוי. לא מזמן חבר שיתף אותי כי היה רוצה לקחת את הילד שלו לגן, וזה לא קורה, כבר שנים. מי שעושה זאת עבורו זה הילד הגדול שלו, מכיוון ששני ההורים מחויבים ללו"ז מאד נוקשה. אז נראה כאילו הדברים הפשוטים של להלביש את הילדה לבית הספר, הם החלום והיעד שאותו אנו מפספסים כאשר אנו עובדים בארגון ומנהלים חיים כשכירים. במציאות אין פתרון אחד. בן אדם כנראה צריך להגיע להשלמה כי היכן שהוא נמצא ומה שהוא עושה זה מה שטוב בשבילו. אמרתי לחברי שיכול להיות שאם הוא אכן היה עובד מהבית ולוקח את הילד שלו לגן, זה היה אמנם עונה לו על הצורך שנותר חסר, אולם ההגשמה העצמית לעבוד כמהנדס לא בטוח שהיתה מושגת ומתגשמת בצורה כה מוצלחת, ויכול להיות שאז התסכול היה הרבה יותר מורגש. הכל שאלה של במה אנו בוחרים להתמקד.

הנעה עצמית ומשמעת פנימית גבוהה

לכן למעשה הגיעה הכתבה הזו. להבהיר כי עבודה מהבית - עד כמה שמהווה נתח משמעותי מעולם העבודה, וצפויה להמשיך ולצמוח, כאשר אין ספק שיותר ויותר אנשים ששים לפנות לכיווני תעסוקה עצמאיים, וכך מקומות עבודה מפספסים מועמדים איכותיים שפשוט יצאו מהתחרות אל עבר עצמאותם - היא לא בהכרח נוצצת כפי שנדמה. לפעמים אנשים עצמאיים עובדים קשה הרבה יותר משכירים ועל עניין הרווח (כלכלי או כל שהוא) גם כן ניתן להתווכח.

בנימת סיכום

אין המטרה כאן היא להניא אתכם מלפעול בנושא, אלא בעיקר להרגיע את כל מי שלא נמצא שם, שיכול וזה הדבר הטוב ביותר עבורו. ומי שחותר לעבר המטרה הזו, כדאי שישנן את הסיבות מדוע לא, ויענה לעצמו האם הוא מוכן לאתגרים במגוון המישורים המתוארים לעיל. מה גם שמי שמרגיש שרוצה להתפתח בעתיד באופן עצמאי, יכול לשלב בין עבודה כשכיר לפרילנסר, או להתחיל עם בניית תכנית אסטרטגית, סדנאות ותרומה לקהילה בתחומו, וכך לבדוק כיצד והאם נכון לו להתחיל במסלול אל עבר המטרה. אך אל לו להתבלבל כי מדובר בחופש, אלא בפתיחת חזיתות נוספות ובהן שיווק, ניהול זמן, סדר וארגון וכל המצוין לעיל, כדי לבנות את העסק באופן הנכון והטוב ביותר, בהצלחה!

כיצד למנוע עזיבת עובדים – 6 טיפים מעשיים להתמודדות מיידית

blank

אם נדלקות לך נורות אדומות כי העובד עומד לעזוב, קרא לו, יכול להיות שזה הזמן הטוב ביותר שלכם כדי לשוחח. עובדים רוצים לתת את ה- 100% שלהם. אין צורך לעקם פרצוף, הם אכן רוצים בכך. על פי רוב מנהלים חושבים כי מדובר במערכת בונוסים מתוחכמת שנדרשת לפיתוח, או כי עליהם להושיב את העובד על כורסת הפסיכולוג וליישם תרבות Caring אחד על אחד. אך מסתבר כי ישנן מספר עצות פרקטיות שכאשר מניחים אותן על השולחן, בזמן הנכון, טרם הודעת העזיבה שעלולה להכות את הארגון בדרמטיות, אפשר לגרום לעובד לחוש כי הוא עלול לאבד את ההזדמנות לה ציפה. ונעבור לחלק המעשי –

שינוי תפקיד

שתי סיבות שכדאי להעביר את העובד לתפקיד הבא שלו. האחת, הוא מיצה את תפקידו והוא תר ברשתות אחר ההזדמנות הבאה כדי להתקדם ולבצע בפועל עבודה מעניינת ומספקת יותר, כלומר, הוא צמא לאתגר. השנייה, כי הוא אינו מתאים לתפקיד. בין אם זה מצב הנוצר לכתחילה, ובין אם הסיבה היא שינויי הזמנים, הצוות ואופי העבודה, כך שמה שהתאים לפני שנים, אינו רלוונטי לתקופה הנוכחית. לא מעט מקרים בהם עובד "מתפספס" נובעים מכך שמדובר בעובד מוכשר וחרוץ מאד, שיצטיין בתפקודו לאורך זמן, אך הוא הוצב בתפקיד שאינו עבורו, ולכן נתפס כעובד טוב-בינוני מן המניין.

הבהרת תחומי אחריות!

רבות נכתב ודובר בעניין המהותי והוא הצורך של עובדים להבין מה בדיוק הם עושים, למי בדיוק הם מדווחים. במקומות בהם הדבר אינו מוגדר באופן מובהק, עובד עלול להימצא בחרדה שמא הגדלת ראש הכוונה עקיפת סמכות או אולי מצופה ממנו לעשות את מה שהוא מחשיב כחשיבה מחוץ לקופסה, אך אף אחד לא דרש זאת ממנו לאורך כל הדרך עד כה. כדי למנוע בלבול מומלץ כמובן כי כל עובד ידווח למנהל אחד ספציפי, כאשר מצבים בהם יקבל הוראות מבעלי סמכות נוספים הנם לגיטימיים, לצורך רצף העבודה השוטפת.

הסכם מחודש

כאשר מנהל מבין כי יש לערוך שיפורים בהתנהלות מול העובד הצפוי להתפטר, וכעבור שיחת הבהרה, חידוד סמכויות והגדרה מחודשת של התפקיד, (או כל סיכום והבנה מעודכנת בין הצדדים) ודאי שראוי להעלות זאת על הכתב ולחתום על הסכם מתוקן. ראשית, זו הבעת התחייבות מצד המעסיק, ושימת תשומת לב לליקויים בהתנהלות ובתהליכים קודמים שחווה העובד תחתיו.

שנית,  מעמד זה מחייב הן את העובד ומקנה לו תחושה של התחלה חדשה. כך שגם הציפייה של העובד לחתום בפועל על חוזה מול חברה חדשה, כעת התגשמה במעמד פורמלי ומרגש לא פחות, וכבר הוא זוכה לקבל את המענה ליחס המקצועי ולמטרות שכנראה רצה להשיג בדרכי היפרדות, הבאות לידי ביטוי כעת בדרכי נועם ושלום.

משוב

לעתים כל שבן אדם צריך זה לחוות משמעות בעבודה, לקבל תחושה כי הוא ניראה וכי העשייה שלו מוערכת. עד כמה שזה נשמע פשוט, מסתבר שמרוב שכנראה מנהלים חרדים לבקשות העלאת שכר, הם חוששים לומר מילה טובה, כאילו זו משמעה הוצאה כספית. ממש כך. יחד עם זאת, פידבק על תפקוד והכרת תודה על עמל, עשויים להפוך לחלוטין מציאות של רצון לעזיבה, לנאמנות לקברניטי הארגון ולעבודה בנמרצות תוך דבקות במטרה.

לפני שנפרדים לשלום מעובד כדאי לנקוט במספר צעדים

תיאום ציפיות

אכן, כמעט ולא ניתן להתחמק מהתמורה החומרית. אך לא זו בלבד, אלא לעתים כן ישתלם למנהל להטות אוזן קשבת אמתית ולהיות האדם שעליו סומך העובד כדי לשתף אותו באתגריו להבאת תוצאות בשטח ובמאמציו להיות העובד שהוא עצמו שואף להיות. לכן, תיאום ציפיות הכוונה למכלול מרכיבים ובהם שכר, תנאים נלווים, יחס מהממונה, אינטראקציה בצוות, הם סך הכל כמו רענון עמוד וחישוב מסלול מחדש כדי לשפר תהליכים ויחסים ולתאם ציפיות מחדש בסיומה של תקופה שכנראה צריכה להגיע לקיצה בכדי שהעובד אכן יישאר.

לעורר אחריות ארגונית

באופן טבעי כאשר אדם משתף, הצד המקשיב חש בנח להיחשף. שיחה גלויה בה תשתף את העובד כשותף, על האתגרים בפניהם ניצב הארגון וכיצד הוא ספציפית יכול לתרום, עשויים לגרום לו לראות את התמונה ממבט שונה שאף לא חשב עליו ולא לקח אותו בחשבון, וכן הדבר משנה עבורו, משום שטרם כלו כל הקיצים מבחינתו. כמובן ששיחה כזו תשלב את נושא המשוב וההערכה, ועליה להיות אותנטית וגלויה, בגבול הטעם הטוב ועד כמה שניתן.

זאת כאשר מדובר בעובדים ששווה להשקיע בהם את המאמצים הללו משום שהם עובדים חיוביים התורמים לארגון, בכוחם להשתפר ולהגדיל את תפוקת החברה וכמובן, אלו שפרישתם תעלה במשאבים ובזמן יקר. הדרך כדי ליצור תרבות כזו של אחריות, מטרה משותפת ורווחיות, מובאת בפירוט בספר Ownership Thinking של בראד האמס, ואף על פי שנכתב לפני כמעט עשור, יותר מרלוונטי לזמנינו. הספר מציג דרכים מעשיות בהן יש לפעול כדי לעורר את האחריות הארגונית הנדרשת בתקופה בה נראה כי על אדם להרגיש נחוץ וכשותף משמעותי לדרך, בכדי לנוע לפעולה בכיוון ובאופן חד משמעי.

לסיכום

לא אחת קורה כי עובד משתף גורם חיצוני על מצבור בעיות שיש לו בעבודה. בהמשך, מקבל עצה ומחליט להיות חד משמעי בעניין עזיבתו את החברה. אם אתה כמנהל, חש כי עלול להיגרם הפסד משמעותי לארגון, מחובתך לנסות את האפשרות להשאירו. לא אחת קרה כי עובדים עזבו מקום עבודה וכעבור שנים, עם כתיבת קורות החיים ב- Platformust הם משתפים בגילוי לב כי היו למעשה חוזרים לאותו התפקיד. ואפילו שהיה לעתים מאתגר וסיזיפי הייתה בו ובארגון משמעות עצומה עבורם. אם כן, מה קרה?

החלטה תמוהה הביאה אותם לנקוט בעמדה חד משמעית בעניין, אך למרבה הפליאה, ברבות השנים נדמה כי טרם מצאו את המקום החדש שיהווה עבורם את אותו בית חם ובו התפקיד שתרם להם להתפתח ולצמוח כמקצוענים. לכן, להגיש יד לעובד שסך הכל רוצה לרדת מהספינה, וייתכן ולגיטימי הדבר ומסיבות טובות ונכונות, זו דרך חכמה כדי לתת לו את המקום להשמיע את הסיבה האמתית לצעד הזה, והן עבורך כמנהל להעמיק וללמוד מה מתרחש בשטח, ובאילו דרכים ניתן לשנות ואולי לערוך רה-אורגניזציה נקודתית ממוקדת בעניין, בין אם זה דרך נהלים, הגדרת תפקיד, תהליכי עבודה, הבהרת סמכות ועוד, העיקר להשאיר את שלהבת העשייה דולקת.

 

*הכתבה כתובה בלשון זכר אך מיועדת לשני המינים

קיים פער בין נוסח קו"ח לכושר ביטוי? יש מה לעשות בנידון!

על כתיבת קורות חיים וכושר ביטוי

ראשית נסביר את הכוונה בחוסר הלימה בין קורות החיים לבין כושר ביטוי המועמד. לעתים יש פער בין האופן בו מתבטא המועמד בעת ראיונות עבודה טלפוניים ופרונטליים, לעומת הרושם שנוצר כלפיו, או לגבי יכולותיו הוורבליות, עת קריאת מסמך קורות החיים שלו. מה ניתן לעשות במצב כזה, כאשר על המועמד להתמודד עם ההבנה כי קיימת חוסר הלימה כזו וכי עליה לבוא לידי פתרון על מנת לעמוד בציפיות שנוצרו למגייסים ממסמך קורות החיים, ולכן פנו אליו טלפונית וכעת חובת ההוכחה מוטלת עליו כי הוא אכן מסוגל לעמוד מאחורי הדברים בצורה נאותה.

אימון

קואוצ'ינג היא אחת הדרכים לפתור את העניין. בשיחת אימון מקבל המועמד את הכלים על מנת להבין את הפער בין הרצוי למצוי, דבר שיכול מאד לסייע לו כדי לרכוש את הכלים הנדרשים, בפרט כאשר מדובר במאמן המתמחה בעולם התעסוקה, ובעל ניסיון בתהליכי גיוס. אך שני חסרונות לעניין. הראשון, כי אנשים מרגישים בנח להיות מי שהם. אותנטיות מנצחת, נשמעת ונראית בראיונות טלפוניים ופרונטליים ולכן מורגשת על-ידי מגייסים. שנית, מדובר בתהליך שיכול לערוך זמן רב ועלותו אינה נמוכה.

מאידך, ייתכן כי ירוויח כלים לחייו האישיים ויקבל דרכים מעשיות כדי להשתמש בכישוריו ולהצליח, לא רק בראיונות עבודה אלא במגוון מישורי חיים. בנוסף, עצם המודעות לעניין, הבנה של האתגר והתמודדות מולו בשפה של מי שבוחן את המועמד מועילה לכל חיפוש עבודה עתידי, ואף לבניית יחסי עובד-מעביד.

מודה ועוזב..

להודות כי כתבו לך את קורות החיים. כמסמך שיווקי לכל דבר ועניין, לגיטימי לתת את המשימה למקצוענים ולו רק בכדי לחסוך זמן יקר. מכיוון שהנך טוב בתחומים מסוימים, אתה מתמקד במה שאתה טוב בו ולכן לא בהכרח רלוונטי כי לא אתה הוא שכתבת את קורות החיים או כי אינך מתראיין באופן ההולם את הכתוב בהם.

לא זו אף זו, בהזדמנות להדגיש את החזקות שלך והיתרונות הייחודיים שלך כדי למלא בהצלחה את התפקיד עליו תתמודד, יכול להיות נכון ביותר להניח את הדברים על השולחן ולעבור הלאה לשאלה הבאה. כלומר, לענות בכנות על עניין כתיבת קורות החיים ולהתמקד בגוף הריאיון!

התאמת המסמך

אפשרות נוספת וייחודית הקיימת ב- Platformust היא להתאים את נוסח קורות החיים לסגנון הדיבור הספציפי של המועמד. כך המועמד חש בנח להביע את עצמו בחופשיות במהלך ראיונות העבודה. בנוסף, כך לא נכפה על המועמד לשנן תסריט מלאכותי שלא בהכרח רלוונטי לכל זמן ומקום עבודה.

בכל מקרה משלושת האפשרויות לעיל, על כותב קורות החיים להבין באם יש פער מעין זה כאמור ולשקף זאת למועמד. כך לתת לו את הבחירה האם כותבי קורות החיים יגשו למלאכת הכתיבה כפי שנוהגים, או שמא, מעוניין הוא שהם יתאימו במקרה זה באופן מיוחד את כתיבת קורות החיים לסגנונו הייחודי.