כיצד להציג כישורי עבודת צוות בקורות החיים?

הצגת יכולות לעבודת צוות בקורות החיים

כדי להתקבל לתפקיד בו יכולת עבודה בצוות היא תנאי מוקדם, חשוב שכישורי עבודת צוות יוצגו באופן חד וברור בקורות החיים שלך.

להלן הסבר, טיפים ועצות כדי לעזור לך עם רעיונות ופרקטיקה כיצד להציג הן בקורות החיים והן בראיון עבודה, אף בראיון-סינון טלפוני מקדמי, את יכולת העבודה בצוות.

לקבלת מידע על כתיבת קורות חיים

נשמח להעניק לך כבונוס שיחת הדרכה (עד כ-15 דקות) ללא תשלום, בה ניתן לשאול את כותבי קורות החיים המקצועיים שלנו כל שאלה בנושא | לחצ/י לשליחת קובץ קורות חיים לבדיקת יכולת עבודה בצוות במסמך ואת איכות התוכן באופן כללי ללא כל התחייבות, לאחר משלוח הקובץ, נתאם עבורך את השיחה עם העורך/ת המתאים/ה לתחום שלך.
(ניתן גם לשלוח את קורות החיים לבדיקה ללא עלות גם בוואטסאפ: 055-681-1355).

בואו נתחיל...

5 טיפים, עצות והסברים,
איך להתייחס, להציג כישורי עבודת צוות בקורות חיים ולחזק זאת גם בערוצים נוספים:

הקדמה

עבודת צוות ושיתוף פעולה תוך כדי תנועה היא כה מהותית היום בארגונים. רבות הדוגמאות, ובהן המפורסמת של חברת Google המאפשרת למפתחים שלה להתנהל באופן חופשי, ב- 20% מהזמן, על חשבון העבודה, כדי להביע ולשחרר את היכולות היצירתיות שלהם. כך פותחו מגוון פלטפורמות ואפליקציות כאשר המפורסמת בהן היא Gmail כמובן.

נמצא כי אדם שיודע למצוא שפה משותפת עם כל אחד בצוות, הוא זה שעל-פי רוב יתקדם בבטחה אל עבר התפקיד הבא בתוך החברה. שכן, כפי שנהוג לדרג בצה"ל את העמיתים למחלקה, במבחן הסוציומטרי, כך ודאי כי ימליצו עליו בחיוך לכל תחום שירצה להצטיין בו. לכן, כדאי לדעת כיצד להכניס כבר בקורות החיים את מילות המפתח שיבליטו את העובדה כי הנך טוב בעבודת צוות ובשיתוף פעולה, ולא זו אף זו, כי הדבר מניע אותך לעבודה פורייה ומשובחת!

חניכת עובדים

מכירים את התופעה בה במוסדות לימוד להשכלה גבוהה, ישנה קבוצת אנשים החולקת סיכומים בינה לבין עצמה אך אינה מוכנה לשתף אותם עם השאר? נכונות לחלוק ידע נובעת לא רק מהמקום האלטרואיסטי של הרצון להעשיר את הזולת, אלא אף מההבנה הפשוטה כי הידע אינו ממש שלנו. הרי לא מדובר בזכויות יוצרים או פטנט, אלא על שדרוג סיכומים ותמצות התוכן באופן שיסייע לכלל להבין ולחזור על החומר בזמן קצר. מה גם שהתוצר כבר מוכן ורק שמור לבעלי עניין ספציפיים.

בכל אופן, מי שיכול להבליט ולתאר בצורה הטובה ביותר את בחירתו להוביל את נושא חניכת העובדים בחברה, מוסיף לעצמו נקודות בעניין יכולתו לעבוד בצוות. עובדה זו גם בדרך כלל מעידה על היכולת והנכונות לוותר על האגו, או להשאיר אותו מחוץ לדלת המשרד, וגם על ביטחון עצמי להבין שאני מוכן לתת 100% כדי להכשיר מישהו וזה לעולם לא יבוא במקומי משום שאני בטוח בייחודיותי ובמעמדי בארגון, ובכלל.

קידום לניהול צוות

תמיד, תמיד, תמיד טוב להראות התקדמות, גם אם מדובר בפסיעה קטנה או במדרגה שאינה גבוהה כפי שרצית (בפרט בשכר), מתפקיד לתפקיד, וכך למשל מתיאור משרה של אחראי מכירות לכותרת מנהל משמרת/ מוקד מכירות. כבר כאן באים לידי ביטוי כישורים בין-אישיים כגון אסרטיביות, יכולת עמידה מול קהל, הובלה תוך שיתוף פעולה וסיוע לצוות בעמידה ביעדים. כל אלו מראים כי אתה "איש של אנשים", "אחד מהחבר'ה" וכמובן מעלים מידית את הסיכויים שלך לקבל טלפון ממגייסים המחפשים את היצורים החברתיים הללו, שמוכנים להתגייס למען השגת מטרות החברה ובד בבד לתפקד לצד עמיתיהם לצוות, ולשלב את הדברים באופן טבעי.

בנוסף לכתיבת קורות חיים מומלץ לעשות שימוש ברשתות החברתיות להצגת כישורים בין- אישיים
בנוסף לכתיבת קורות חיים מומלץ לעשות שימוש ברשתות החברתיות להצגת כישורים בין- אישיים

פעילות נכונה ברשתות החברתיות

הידעת?! מגייסים מחפשים אותך בלינקדאין וחפצים להתרשם מתמונתך בוואטסאפ. מצוין. ניתן להשתמש בעובדה זו לטובתך ולחשוף באופן ציבורי ומכוון כישורים הנדרשים למשרה ולתחום אליהם אתה מתמיין. רוצה להבליט כמה אתה מתפקד היטב בהיותך חלק מקבוצה? תעלה סרטוני הדרכה שלך עם טיפים חשובים בנושא הקרוב ללבך, תשתף ברשת החברתית את העובדה כי אתה מנהל קבוצות, תעלה תמונות מפעילות קהילתית במסגרת קבוצתית בה אתה שותף וכמובן תוסיף זאת לקורות החיים בחלק ההתנדבות.

במהלך ראיון

תוך כדי ראיון אם הנך חש כי נקודה זו טרם הובהרה כראוי, תזכיר את הפעילות הענפה שלך ברשתות החברתיות כבעל יכולת להנהיג קהילה וודאי להוביל דעה. יכול והמגייסים לא נחשפו לכך מפאת קוצר זמן. כאשר הנך נשאל לחוויה מוצלחת או פרויקט עליו ניצחת בשמחה, תשתף את העובדה כי התנסית בניהול אירוע רווחה וידעת לערוך את החלוקה לקבוצות באופן מצוין שיצר הרמוניה ופעילות נהדרת הזכורה לחיוב. תציין כי אתה שותף בכתיבת כתבה, בניהול בלוג, או ביצירת אתר. כל דבר שמראה את הפרואקטיביות יחד עם ביטוי חברתיות, משרת את המטרה.

כאשר אתה מתראיין ונשאל לדעתך, אל תהסס לחשוף באלגנטיות את הסיבה מדוע אתה חושב כך. זוכרים שתמיד אמרו לנו שלא משנה התוצאה אלא הדרך? אז לא רק בתרגילי מתמטיקה בבית הספר נכון הדבר, אלא בתשובה תאורטית בקורסים באוניברסיטה זה היינו הך. כאשר אתה מביע את עצמך בכנות ומראה את דרך החשיבה שלך, או את הסיבה מדוע תפעל למען מטרה החשובה עבורך, אתה יוצר תגובה. גם אם המראיין לא בהכרח יכול להגיב נקודתית על נושא הדיון, זה ודאי יגרור תגובה וחשוב מכך, יעורר את הרגש!

בסיום ראיון

לקראת סיום הריאיון כאשר תישאל האם יש לך שאלות נוספות, במידה ואכן ישנן, אתה מוזמן להעז ולשאול את מה שחשוב לך לדעת. רצוי כמובן שלא יהיה מדובר בשכר והטבות אלא שאלה שלדעתך מהותית, שעלתה לך לגבי תהליך שינוי שעוברת החברה, התנהלות, תרבות ארגונית או בהמשך לכתבה חדשה שקראת בדרך והיית מעוניין לדעת כיצד משפיע הדבר על היומיום בחברה, והאם יש לכך משמעות בתפקיד אליו אתה מתמיין?

להיות אדם המשתף פעולה משמעו אדם שנכון לשאול ולקבל חוות דעת. להבין שאדם אחד לא יכול לדעת את הכל ואף לא מתיימר לכך ולכן הוא נכון ללמוד מהזולת. שאילת שאלות צריכה להיעשות בצורה עדינה משום שהנך בכיסא המרואיין ולא המראיין, אך יחד עם זאת, כאשר עולה שאלה חשובה ונוצר שיח, ודאי כי זה ייזכר אצל המגייסים כפרט המעיד על אדם ערני לסביבתו, שאינו מתבייש לומר שאינו יודע, נכון ללמוד, לפתח דיאלוג ולהתפתח!

קורות החיים שלך מוצלחים, התקדמת לראיון? עכשיו השלב לשיתוף פעולה כגורם מנצח להצלחה בראיונות עבודה
קורות החיים שלך מוצלחים, התקדמת לראיון? עכשיו השלב לשיתוף פעולה כגורם מנצח להצלחה בראיונות עבודה

לקבלת מידע על כתיבת קורות חיים
נשמח להעניק לך כבונוס שיחת הדרכה (עד כ-15 דקות) ללא תשלום, בה ניתן לשאול את כותבי קורות החיים המקצועיים שלנו כל שאלה בנושא

לחצ/י לשליחת קובץ קורות חיים לבדיקת יכולת עבודה בצוות במסמך ואת איכות התוכן באופן כללי ללא כל התחייבות, לאחר משלוח הקובץ, נתאם עבורך את השיחה עם העורך/ת המתאים/ה לתחום שלך.
(ניתן גם לשלוח את קורות החיים לבדיקה ללא עלות גם בוואטסאפ: 055-681-1355).

מרכיבי הקבוצה ואיך הם משפיעים על הארגון כמערכת פתוחה

עבודת צוות

הקבוצה היא כשלם הגדול מסך חלקיו, שכן יחד בכוחה להפעיל מערך שלם. ניקח לדוגמה משרד משאבי אנוש. גם אם לכל אחד במשרד יש את הכישורים הייחודים שלו, רק יחד, המחלקה כיחידה ארגונית מגיעה להישגים כמותיים ואיכותניים, מה שלא ניתן עם עובד אחד בלבד, מוכשר ככל שיהיה. בבואנו לנתח התנהלות קבוצה חשוב להבין כי אנו מביטים על מספר רמות. נציג את מרכיבי הקבוצה, ננתח אותם וכך נבין את יכולת ההשפעה שלהם על התנהלות הארגון, ובהתאם את תהליך הניתוח שבאפשרותנו לבצע בבואנו לקבל החלטות הנוגעות בעסק, ומשפיעות בכל הרמות.

ביני לבין עצמי

אדם הוא עולם ומלואו. נפש האדם מכילה סתירות פנימיות, קולות, רגשות ומחשבות המשפיעות על התנהלותו ועל תפקודו. חכמינו אמרו כי בלבו של אדם קיים גן חיות שלם: טווס, ארנב, שועל וצבוע, עקרב, נחש וגם יונה עם עלה של זית. הביטחון העצמי וההערכה העצמית של העובד, מעבר לכישורים וליכולות, הם כגורם משפיע באופן ישיר על הקבוצה.

כמובן שגם הקבוצה משפיעה על הפרט, וכן הדבר חוזר חלילה. אך פרט אחד, כביכול גורם קטן במערכת, כדמות עובד חדש, יכול לעצב את הקבוצה כולה. הדבר תלוי בכישורי מנהיגותו, מידת האסרטיביות שלו וכמובן באם קיים רצון מצדו לנהל ולהוביל את הקבוצה, אף אם לא נדרש לכך באופן פורמלי. כאמור ודאי כי קיים הכוח בידי 'כוכב אחד מעז...' כפי שאומר השיר, לחולל שינויים מרחיקי לכת.

בין אדם לחברו

היחסים בין חברי הקבוצה מורכבים מאיכות ומסוג הקשר ביניהם. יחסים אלו נוצרים בתוך ומחוץ למסגרת העבודה ומהווים את התשתית של הדינמיקות בין הפרטים המרכיבים את הקבוצה. אופי הקשר, השיח, וכן אם נבנית חברות אמתית או מקצועית למטרות עבודה בלבד, משליכים על אופי התנהלות הקבוצה בהווה ובעתיד. כך, הדבר עשוי להשפיע אף על הלויאליות לארגון לעומת הנאמנות לחברות, שכן גם במקרה זה, יחסים אלו גם משפיעים וגם מושפעים ממכלול מערכות היחסים הקיימות בתוך הקבוצה ומחוצה לה (דוגמה לכך בסיפור שהיה כך היה).

סיפור שהיה כך היה:
עובדת ותיקה יצאה לחופשת לידה ולפני כן הודיעה כי אינה חוזרת לעבודה בתום החופשה. לאחר מכן, התחרטה על החלטתה ושיתפה בכך את מנהלה הישיר. כאשר הודיעה כי לא תחזור, עובדת נוספת שהושפעה מכך, היות והמשרד התמלא בעובדות חדשות, וכן מסיבות נוספות, החליטה אף היא להודיע על עזיבה, ובינתיים עשתה זאת באופן בלתי פורמלי.
מנהל הצוות, למרות הערכתו לעובדת הנוכחית שעודה במשרד, היה מעוניין כי העובדת שכן חוזרת לבסוף מחופשת הלידה, תחליף את העובדת הנוכחית שהודיעה כי תעזוב, ולכן הציע לזו שאמורה לשוב, את תפקידה של המיועדת לעזיבה (אף על פי שלא הגישה מכתב התפטרות). המנהל אף הודיע על כך לעובדים נוספים בלא ידיעתה של העובדת שטרם התפטרה באופן רשמי, וביקש מהם שלא לספר על כך.
חברה טובה של העובדת, מתוך הצוות, שמעה זאת, והחליטה לספר לעובדת הנוכחית ולעדכן אותה על המתרחש מאחורי גבה. כעבור מספר ימים, העובדת הקיימת לא התאפקה, וגילתה למנהל כי היא מודעת לכל העניין. דבר זה השפיע על כל היחסים בצוות, פגע באמון העובדת במנהל ובאמון העובדת בשאר חברותיה לצוות, ששמרו את העניין, ומקרה זה ערער את היחסים במשרד לתקופה ארוכה. יחד עם זאת, החליטה העובדת להישאר בתפקידה ולא להגיש מכתב התפטרות, בעוד שהעובדת שהחליטה לשוב מחופשת הלידה, לבסוף נמלכה אף היא בדעתה, ועברה לתפקיד דומה בסניף החברה, הקרוב יותר לביתה.

צוות לעניין

התנהלות הקבוצה כמקשה אחת יכולה לעמוד בפני עצמה מול גורמים שונים בארגון, כאשר היא מלוכדת, מאוחדת ופועלת בנחרצות. דבר כזה עלול לשים מנהלי צוותים בין הפטיש לסדן, בין נאמנות לצוות שלהם לבין היותם חלק מהדרג הניהולי בחברה.

הקבוצה הנה יחידה חברתית בעלת כוח והשפעה שיכולים להיות מנותבים לתועלת, להקמה ובנייה של פרויקטים ועמידה ביעדים בהצלחה, ולחלופין לרועץ, בדמות מרד, שביתה, התנגדות וערעור מוסכמות.

תת קבוצות

בתוך הקבוצה יכולות להתקיים תת קבוצות, מה שנקרא 'מחנות'. תופעה כזו עשויה להעיד על חוסר יציבות בקבוצה מחד, ומאידך על היות הקבוצה מייצגת מדגם דעות הקיימות בסיטואציה מסוימת, ומאפשרת להשמיע בתוכה קולות שונים.

כדוגמה, במחלקת רכש יכול להיות צוות אשר חלקו מאד בעד הצד של העובדים, חלקו בעד הצד של ההנהלה, חלקו מבין ללבם של הספקים וחלקו מעדיף להיצמד לחוקים ולנהלים.

בין הקבוצה לארגון

ההשפעה שיש לקבוצה על הארגון ועל הסביבה הארגונית היא מהותית ועצומה. הדבר קורה באופן טבעי כאשר ארגון הנו חלק ממערכת פתוחה, כאורגניזם חי ונושם, בועט ובולט. לפי מודל המערכת הפתוחה הסביבה הכלכלית, הפוליטית, הטכנולוגית, ואפילו האקולוגית, וכל דבר שנמצא בסביבה החיצונית של הארגון, למעשה מזין אותו. הארגון מצדו מעבד את הנתונים על ידי תהליכים שונים אותם הוא עובר, בין אם זו התחדשות והתקדמות, פיתוח ידע וכישורים, קשר עם השוק ופעולות מנהלתיות, ומוציא תפוקה בהתאם.

כך לדוגמה, רכזת מדיה חברתית בארגון היום ודאי מושפעת מהסביבה אליה היא חשופה ברשת, כאשר חלק ממנה היא מטמיעה בארגון ומעבירה הלאה מהארגון החוצה, דרך הרשתות החברתיות. כלומר, אין אפשרות לניתוק מהמציאות אלא להפך, ארגון חייב לחיות את השטח, כל שכן כאשר מה שמרכיב אותו, שזה הפרטים האנושיים, חיים את הסביבה החיצונית, שהיא למעשה המציאות הקיימת בתוך ומחוץ לעבודה.

ישיבת מנהלים

להשתמש בכלים מהסביבה החיצונית כדי להשפיע מבפנים

בבואנו לאבחן את הפעולות והיחסים בין הרמות השונות בקבוצה, כיצד הן באות לידי ביטוי ומה זה אומר על התנהלות המשרד, הצוות והמחלקה, יש לזכור כי מודל המערכת הפתוחה שריר וקיים, משפיע ומושפע ברמות השונות על הקבוצות ועל הפרטים בהן.

מנהלי ארגון שמבקשים לנווט את התרבות הארגונית וליצור סביבה באופי מסוים, נדרשים לאמץ את המשפט 'ברומא התנהג כרומאי', ולהשתמש בכלים שמשפיעים על העובדים בימינו, כאשר באמצעותם ובתוכם לייצר ולהחדיר את התכנים ואת האג'נדה אותה רוצים להוביל.