כיצד להציג כישורי עבודת צוות בקורות החיים?

הצגת יכולות לעבודת צוות בקורות החיים

כדי להתקבל לתפקיד בו יכולת עבודה בצוות היא תנאי מוקדם, חשוב שכישורי עבודת צוות יוצגו באופן חד וברור בקורות החיים שלך.

להלן הסבר, טיפים ועצות כדי לעזור לך עם רעיונות ופרקטיקה כיצד להציג הן בקורות החיים והן בראיון עבודה, אף בראיון-סינון טלפוני מקדמי, את יכולת העבודה בצוות.

לקבלת מידע על כתיבת קורות חיים

נשמח להעניק לך כבונוס שיחת הדרכה (עד כ-15 דקות) ללא תשלום, בה ניתן לשאול את כותבי קורות החיים המקצועיים שלנו כל שאלה בנושא | לחצ/י לשליחת קובץ קורות חיים לבדיקת יכולת עבודה בצוות במסמך ואת איכות התוכן באופן כללי ללא כל התחייבות, לאחר משלוח הקובץ, נתאם עבורך את השיחה עם העורך/ת המתאים/ה לתחום שלך.
(ניתן גם לשלוח את קורות החיים לבדיקה ללא עלות גם בוואטסאפ: 055-681-1355).

בואו נתחיל...

5 טיפים, עצות והסברים,
איך להתייחס, להציג כישורי עבודת צוות בקורות חיים ולחזק זאת גם בערוצים נוספים:

הקדמה

עבודת צוות ושיתוף פעולה תוך כדי תנועה היא כה מהותית היום בארגונים. רבות הדוגמאות, ובהן המפורסמת של חברת Google המאפשרת למפתחים שלה להתנהל באופן חופשי, ב- 20% מהזמן, על חשבון העבודה, כדי להביע ולשחרר את היכולות היצירתיות שלהם. כך פותחו מגוון פלטפורמות ואפליקציות כאשר המפורסמת בהן היא Gmail כמובן.

נמצא כי אדם שיודע למצוא שפה משותפת עם כל אחד בצוות, הוא זה שעל-פי רוב יתקדם בבטחה אל עבר התפקיד הבא בתוך החברה. שכן, כפי שנהוג לדרג בצה"ל את העמיתים למחלקה, במבחן הסוציומטרי, כך ודאי כי ימליצו עליו בחיוך לכל תחום שירצה להצטיין בו. לכן, כדאי לדעת כיצד להכניס כבר בקורות החיים את מילות המפתח שיבליטו את העובדה כי הנך טוב בעבודת צוות ובשיתוף פעולה, ולא זו אף זו, כי הדבר מניע אותך לעבודה פורייה ומשובחת!

חניכת עובדים

מכירים את התופעה בה במוסדות לימוד להשכלה גבוהה, ישנה קבוצת אנשים החולקת סיכומים בינה לבין עצמה אך אינה מוכנה לשתף אותם עם השאר? נכונות לחלוק ידע נובעת לא רק מהמקום האלטרואיסטי של הרצון להעשיר את הזולת, אלא אף מההבנה הפשוטה כי הידע אינו ממש שלנו. הרי לא מדובר בזכויות יוצרים או פטנט, אלא על שדרוג סיכומים ותמצות התוכן באופן שיסייע לכלל להבין ולחזור על החומר בזמן קצר. מה גם שהתוצר כבר מוכן ורק שמור לבעלי עניין ספציפיים.

בכל אופן, מי שיכול להבליט ולתאר בצורה הטובה ביותר את בחירתו להוביל את נושא חניכת העובדים בחברה, מוסיף לעצמו נקודות בעניין יכולתו לעבוד בצוות. עובדה זו גם בדרך כלל מעידה על היכולת והנכונות לוותר על האגו, או להשאיר אותו מחוץ לדלת המשרד, וגם על ביטחון עצמי להבין שאני מוכן לתת 100% כדי להכשיר מישהו וזה לעולם לא יבוא במקומי משום שאני בטוח בייחודיותי ובמעמדי בארגון, ובכלל.

קידום לניהול צוות

תמיד, תמיד, תמיד טוב להראות התקדמות, גם אם מדובר בפסיעה קטנה או במדרגה שאינה גבוהה כפי שרצית (בפרט בשכר), מתפקיד לתפקיד, וכך למשל מתיאור משרה של אחראי מכירות לכותרת מנהל משמרת/ מוקד מכירות. כבר כאן באים לידי ביטוי כישורים בין-אישיים כגון אסרטיביות, יכולת עמידה מול קהל, הובלה תוך שיתוף פעולה וסיוע לצוות בעמידה ביעדים. כל אלו מראים כי אתה "איש של אנשים", "אחד מהחבר'ה" וכמובן מעלים מידית את הסיכויים שלך לקבל טלפון ממגייסים המחפשים את היצורים החברתיים הללו, שמוכנים להתגייס למען השגת מטרות החברה ובד בבד לתפקד לצד עמיתיהם לצוות, ולשלב את הדברים באופן טבעי.

בנוסף לכתיבת קורות חיים מומלץ לעשות שימוש ברשתות החברתיות להצגת כישורים בין- אישיים
בנוסף לכתיבת קורות חיים מומלץ לעשות שימוש ברשתות החברתיות להצגת כישורים בין- אישיים

פעילות נכונה ברשתות החברתיות

הידעת?! מגייסים מחפשים אותך בלינקדאין וחפצים להתרשם מתמונתך בוואטסאפ. מצוין. ניתן להשתמש בעובדה זו לטובתך ולחשוף באופן ציבורי ומכוון כישורים הנדרשים למשרה ולתחום אליהם אתה מתמיין. רוצה להבליט כמה אתה מתפקד היטב בהיותך חלק מקבוצה? תעלה סרטוני הדרכה שלך עם טיפים חשובים בנושא הקרוב ללבך, תשתף ברשת החברתית את העובדה כי אתה מנהל קבוצות, תעלה תמונות מפעילות קהילתית במסגרת קבוצתית בה אתה שותף וכמובן תוסיף זאת לקורות החיים בחלק ההתנדבות.

במהלך ראיון

תוך כדי ראיון אם הנך חש כי נקודה זו טרם הובהרה כראוי, תזכיר את הפעילות הענפה שלך ברשתות החברתיות כבעל יכולת להנהיג קהילה וודאי להוביל דעה. יכול והמגייסים לא נחשפו לכך מפאת קוצר זמן. כאשר הנך נשאל לחוויה מוצלחת או פרויקט עליו ניצחת בשמחה, תשתף את העובדה כי התנסית בניהול אירוע רווחה וידעת לערוך את החלוקה לקבוצות באופן מצוין שיצר הרמוניה ופעילות נהדרת הזכורה לחיוב. תציין כי אתה שותף בכתיבת כתבה, בניהול בלוג, או ביצירת אתר. כל דבר שמראה את הפרואקטיביות יחד עם ביטוי חברתיות, משרת את המטרה.

כאשר אתה מתראיין ונשאל לדעתך, אל תהסס לחשוף באלגנטיות את הסיבה מדוע אתה חושב כך. זוכרים שתמיד אמרו לנו שלא משנה התוצאה אלא הדרך? אז לא רק בתרגילי מתמטיקה בבית הספר נכון הדבר, אלא בתשובה תאורטית בקורסים באוניברסיטה זה היינו הך. כאשר אתה מביע את עצמך בכנות ומראה את דרך החשיבה שלך, או את הסיבה מדוע תפעל למען מטרה החשובה עבורך, אתה יוצר תגובה. גם אם המראיין לא בהכרח יכול להגיב נקודתית על נושא הדיון, זה ודאי יגרור תגובה וחשוב מכך, יעורר את הרגש!

בסיום ראיון

לקראת סיום הריאיון כאשר תישאל האם יש לך שאלות נוספות, במידה ואכן ישנן, אתה מוזמן להעז ולשאול את מה שחשוב לך לדעת. רצוי כמובן שלא יהיה מדובר בשכר והטבות אלא שאלה שלדעתך מהותית, שעלתה לך לגבי תהליך שינוי שעוברת החברה, התנהלות, תרבות ארגונית או בהמשך לכתבה חדשה שקראת בדרך והיית מעוניין לדעת כיצד משפיע הדבר על היומיום בחברה, והאם יש לכך משמעות בתפקיד אליו אתה מתמיין?

להיות אדם המשתף פעולה משמעו אדם שנכון לשאול ולקבל חוות דעת. להבין שאדם אחד לא יכול לדעת את הכל ואף לא מתיימר לכך ולכן הוא נכון ללמוד מהזולת. שאילת שאלות צריכה להיעשות בצורה עדינה משום שהנך בכיסא המרואיין ולא המראיין, אך יחד עם זאת, כאשר עולה שאלה חשובה ונוצר שיח, ודאי כי זה ייזכר אצל המגייסים כפרט המעיד על אדם ערני לסביבתו, שאינו מתבייש לומר שאינו יודע, נכון ללמוד, לפתח דיאלוג ולהתפתח!

קורות החיים שלך מוצלחים, התקדמת לראיון? עכשיו השלב לשיתוף פעולה כגורם מנצח להצלחה בראיונות עבודה
קורות החיים שלך מוצלחים, התקדמת לראיון? עכשיו השלב לשיתוף פעולה כגורם מנצח להצלחה בראיונות עבודה

לקבלת מידע על כתיבת קורות חיים
נשמח להעניק לך כבונוס שיחת הדרכה (עד כ-15 דקות) ללא תשלום, בה ניתן לשאול את כותבי קורות החיים המקצועיים שלנו כל שאלה בנושא

לחצ/י לשליחת קובץ קורות חיים לבדיקת יכולת עבודה בצוות במסמך ואת איכות התוכן באופן כללי ללא כל התחייבות, לאחר משלוח הקובץ, נתאם עבורך את השיחה עם העורך/ת המתאים/ה לתחום שלך.
(ניתן גם לשלוח את קורות החיים לבדיקה ללא עלות גם בוואטסאפ: 055-681-1355).

הדור שלא ידע Double click מהו!

דור שלא ידע דאבל קליק מהו

הבחירה המנצחת: קליק אחד

פעם היה double click, או בעברית דאבל קליק על כל אייקון במסך, כך גדלו רבים בתחילת דרכם על המחשב. היום זה דור חדש, דור האינסטנט, או דור ה- Z אם תרצו. תשובותיהן של בני הדור אינן מתחצפות בכוונה, הן רק נשמעות מתקיפות. מדובר בהתקפה במענה לשאלה, כשהתשובה היא כמובן שאלה חוזרת אך עם סימן קריאה! מבולבלים? אין צורך. זה דור פשוט, שרוצה את הכל נח, זמין ומהיר, בלי התחכמויות, וכך גם מעדיף את המוצרים והאפליקציות שלו, אותן הוא יודע לתפעל לבד כבר לפני גיל חמש.

יחד עם זאת, זה דור לא פשוט בכלל. נדרשת המון אנרגיה כדי להבין ולהגיב אליו ברגישות הרצויה והנדרשת. החספוס מצד בני הדור הוא מלאכותי ונרכש עם הזמן, יחד עם מעין אדישות, כמגננה היא, משטף האינפורמציה הזורם בכמויות עצומות. הדור הזה במיוחד זקוק לחום  ואהבה, לתשומת לב ולהערכה, בפרט במקום העבודה. משום שאם הם לא יקבלו את זה, אם יחושו טיפת ביקורת שאינה מנוסחת כראוי ופוגעת במיני נימי נפשם, הם כבר לא יהיו שם, ולכם המעסיקים, לא תהיה הזדמנות שנייה.

למה? כי אפשרות הדאבל קליק אינה נחוצה יותר. להיפך, מבחינתם היא רק גרמה לבעיות. בין קליק אחד לקליק הנוסף היו יכולות להתרחש מגוון תקריות וכך התוצאה הרצויה לא הייתה מתקבלת. עד שהלחיצה השנייה הייתה מגיעה, העכבר כבר במקום אחר, או שלפעמים הלחיצה הכפולה מתפרשת כעין גרירה... לפעמים צריך להמתין בין קליק אחד לשני, אתם מבינים את האנלוגיה לחיי העבודה? היום – מה שאתה לוחץ זה מה שיוצא - אין דאבל צ'אנס, יש הזדמנות חד פעמית, לחצת- נכנסת, בדיוק כמו נגעת- נסעת!

נכון, מדובר בדור עליו רבות מדובר, קוראים להם גם דור ה- Z, נולדו בין 95' ל- 2010 ומהווים כחמישית מאוכלוסיית ארה"ב כיום. על פי התחזיות, כבר אוטוטו, מ- 2020 הם אמורים להוות כחמישית מהעובדים המרכיבים כל ארגון.

שימור עובדים בדור הZה!

כדאי להיערך כי בעוד שנים ספורות כנראה שמנכ"ל החברה ייאלץ להודות בעודו עומד על הפודיום, גם למי שהכינו עבורו את המצגת וערכו את הנתונים, גם אם זה בכנס מחוץ למשרד, בפריים טיים עם עיתונאים. מסתמן כי רק הערכה אישית תוכל לשמר עובדים שכנראה יידרשו מספר עובדים בתחום השימור ולא לצורך הלקוחות בלבד, כדי להשאיר אותם מחויבים לתפקיד.

כבר היום, אותו עובד שעמל על ריכוז הנתונים וניתוחם, סידר וערך באופן אסתטי במצגת, והסביר כיצד לתפעל, מביע חוסר שביעות רצון ממקום עבודתו, ובפרט מהיחס. זאת למרות כי משכורתו נחשבת כגבוהה ונמצאת ברף העליון בהשוואה לתפקידו בחברות דומות בתחום, ומבחינת המעסיק מדובר בשכר המגיע עד השמיים (והוא ממש לא נכון ומוכן לתת יותר).

מקרי מבחן שונים אותם הכרתי מקרוב הביאו אותי למסקנה כי יש מספר צעדים שראוי לנקוט, גם במצבים שנדמה כי אינם נדרשים. כך, בסיפור שהיה עם עובדת שעבודתה נלקחה כביכול כמובן מאליו ולכאורה חשבו שהיא לעולם לא תעזוב. בחורה לא צעירה שאובחנה כאישיות  קונבנציונלית, שגרתית ואחראית, ונהגה להגיע כל יום במשך עשור, בשעה היעודה. וכשהיא עזבה, כידוע, גם כל הידע והניסיון שרכשה, פחות או יותר הלכו יחד איתה.

גם העובדת הכי מסורה עלולה לעזוב עקב חוסר הערכה

העניין הוא שעד להודעת עזיבתה, לא התייחסו למציאות הארגונית בה היא ועובדים נוספים מביעים תלונות ומקטרים, בין בלחש ובין אם בקול רם. התופעה מצד הפונקציות הניהולית התקבלה ומתקבלת מדי יום, כחלק ממנגינת רקע של "הוצאת קיטור" לגיטימית, שהפכה עם הזמן לדבר שגרתי.

זאת, יש לציין, למגינת ליבם של המנהלים אך לא שלהם בלבד. התופעה מתרחשת אף למורת רוחם של קרובי משפחה ובעיקר של העובדים הסובבים במחיצתם של אותם בעלי תפקידים, שזורעים פרטי מידע שליליים ומעריכים את האווירה. לא רק שזמן עבודה יקר מתבזבז אלא גם שהעובדים החזקים חברתית בנושא זה, אף מאלצים את חבריהם לשמוע את טרוניות כללו כחלק משגרת היום.

מבלי לציין את ההשלכות של התופעה על עובדים חדשים ועל "טריים במערכת", ואת הנזק לתרבות הארגונית לטווח הארוך, בסופו של דבר אף יש מי מאותם עובדים, כמוה, שמחליטים לכאורה לאזור אומץ ולהתפטר. מגוון הסיבות מתמצות לתחושת מיצוי, וכשמבקשים לחקור לעומק מבינים כי מדובר בסיבות שלכתחילה היו כברירת מחדל אך הפכו לאיתותי חירום ומצוקה ללא מענה. אלו גורמים להם לעבור הלאה לשלב הבא בחייהם המקצועיים, כשהארגון מוצא את עצמו במצב "בעייתי" בתזמון מפתיע, כנגד כל התחזיות וההשערות.

להיות הארגון המוצג במודעות הדרושים

בד בבד עם העלאת מודעות דרושים ושיווק הארגון ככזה שקולט עובדים לעבודה בסביבה מדהימה, כדאי לעבוד בעיקר על להיות מה שאנו מייצגים. הרי ההשקעה מבחינת זמן ומשאבים אינה כדאית אם בסופו של דבר עובד מגיע כאורח לרגע הרואה כל פגע, (ובורח).

לצד זאת, כדאי וכן רצוי להרשים גם מהבחינה הוויזואלית במודעות הדרושים, להעביר מסר ישיר וענייני, כיאה לפנייה לדור המדובר, והמתואר במאפיינים כגון אי דחיית סיפוקים, חוסר נכונות להמתין, אימפולסיביות, חיפוש הנוחות, כאן ועכשיו, והכל יחד עם יתר רגישות.

כלומר, לא פחות חשוב מעמידה ביעדי הגיוס הוא לעמוד באתגר המהותי בכל העניין: לדלוור את הנאמר במודעת הדרושים לשגרת היומיום! כך שלא רק הגיוס מצריך מאמץ והתאמה לקהל היעד, אלא כל תהליך הקליטה. לכן, בין השאר, מיותר לכתוב "מוקד בוטיק" אם מדובר במוקד המוני של חברה ידועה, שכשפונים אליו ניתן לשמוע דיבורים קולניים ומילת הסלנג "קטלני" נאמרת שם ללא הפוגה.

כמו כן, לנצל את היתרונות של העובדים הצעירים, וכך את העובדה כי הם קולטים מידע בצורה בלתי רגילה מחד ומאידך מעדיפים שימוש באפליקציות כמה שיותר פשוטות, שהכל יהיה ברור, מהיר וזמין. לכתוב מודעות שישדרו מסרים בהתאמה וכך יענו על חלק מהדרישות המעניקות ביטוי למאפיינים הללו, כדי לקבל יותר אפשרויות ליצירת קשר מצדם!

התחכום הוא בפנייה לרגש, לא במניפולציה אלא להיפך. להביא את האותנטיות עד כמה שניתן ובעיקר לגלות אמפתיה, הבנה וסבלנות, ולהיות כאלו באמת בתור מנהלים, מחנכים, מעסיקים, מדריכים, אחראיים וכל דמות שהיית רוצה שהעובדים שלך ילכו בעקבותיה, מבחינת הדוגמא האישית האמתית החיה אותה היא מביאה כל בוקר למשרד!

זה עשוי לדרוש שיחת מוטיבציה אחת ליומיים, תשומת לב ויחס מלבב באופן קבוע, אך יחד עם זאת, כשהם על המסלול, יהיה קשה להסיט אותם משם וכך שניכם יוצאים מרוויחים. כשעובד  מרגיש שבונים לו מסלול בהתאמה לכישוריו ורצונותיו להתפתחות אישית- מקצועית, וגם נותנים לו את הכלים בהתאמה, גם אם באופן הדרגתי, התוצר הוא WIN-WIN לחלוטין.

להיות הארגון שאתה מייצג במודעות הדרושים

חשיבות המיקוד במומחיות שלי בדרך להצלחה

מה המומחיות שלי

איך אדע מה המומחיות שלי?

כחלק ממלאכת הכנת קורות החיים וכן כחלק מהריאיון האישי, אנו נדרשים לענות בדרך כזו או אחרת על השאלה: מהי המומחיות שלי? למעשה, אין מדובר רק במקצוע שלי אלא במרכיבי אישיותי שהודות להם הצלחתי למשל להתברג לתחום מסוים, להישאר בו ולבצע בהצלחה פרויקט מאתגר כשכולם כבר הרימו ידיים.

כמובן שהמומחיות בתחום המקצועי היא הנישה בה בחרתי לעסוק, מאותו זמן בו התחיל המסלול התעסוקתי שלי. יכול להיות שזה היה כבר מהצבא או מהתואר הראשון או אפילו מהתואר השני או מההסבה המקצועית אותה בחרתי. המומחיות שלי היא לרוב מה שאני אוהבת לעשות ומה שאני טובה בו וכמובן לקחת בחשבון את מה שנדרש בשוק בכדי לענות על שאלה זו באופן שיהיה רלוונטי.

גם אם לא היה לי מסלול מובנה או ברור. בין אם הייתי במקום הנכון או לא נכון, לעניות דעתי, עדיין הכלים שהיו לי, מבחינה אישיותית והניסיון שרכשתי יכול להיות היום המומחיות שלי. זה ודאי סייע לי בתפקידים אליהם עברתי ומשם לאן שהתקדמתי, עד לתחנה הנוכחית.

מסתבר כי לרוב, מומחיות היא משהו שניתן להעיד על עצמנו רק כעבור מספר שנים כאשר התנסינו בתחום, בפעולה, בהיכרות עם עולם תוכן מסוים. כך למשל, נחשפתי לדעה שטוענת כי עד שלא עושים משהו כ- 10,000 פעמים לא ניתן לקרוא לכך מומחיות!

כמובן שגם מבחינת חוקים ותקנות קיימת בעייתיות לשימוש במילה זו אם רוצים להצהיר זאת בריש גלי. בכל אופן, כאן אנו ממוקדים בנושא המומחיות בהקשר התעסוקתי – בין אם על מנת להגדיר לעצמי לאן פניי מועדות ובין אם זה כדי לענות באופן כנה וגם באופן כזה שישאיר רושם רצוי על המעסיק, בראיון עבודה.

למה חשוב להתעכב על כך?

חלק מהעניין היום כידוע הוא שיווק עצמי. בין אם ברשתות החברתיות, באתר העסק, בבלוג אישי, ואפילו בתמונה באינסטגרם, חלק מהמהות שלנו הפכה להיות שיווקית. במצבים של דאון אנחנו גם צריכים לשווק לעצמנו את עצמנו, להזכיר לעצמנו שאנחנו שווים משהו, שיש בשביל מה להמשיך ולהתאמץ כל כך למרות המסכים המסתירים זאת מאתנו לפעמים.

לכן, ייתכן כי התשובה לא נמצאת רק אצלי אלא בקרובים אליי- משפחה, חברים, עמיתים ושותפים, שמכירים פיסות אישיות שלי, ולפעמים יכולים להעריך אותי הרבה יותר טוב ממני, ולא רק כדי לפרגן אלא באמת מתוך ראייה מסוימת של מידע שנגלה אליהם מצדי.

לא פחות חשוב הוא הצורך להתמקד. מוכח כי בכוח ההתמדה אדם יכול להגיע לדברים גדולים, להשיג מטרות, להגשים יעדים. אפשר לראות כמה ראיונות מקדימים, הרבה לפני הבחירות ב- 2016 עם דונלד טראמפ, בין אם מעריכים אותו ובין אם לאו, ולהבין כי כן, הוא לגמרי כיוון לשם והצליח לו, ולא בכדי. ברגע שאנחנו יודעים מי אנחנו ומה אנחנו יכולים, בין אם נעבור את הריאיון הזה או הבא, מה שמשנה הוא כי התחושה היא שאנחנו סוללים את הדרך בה בחרנו וזה פחות מכורח הנסיבות או כי ויתרנו או התפשרנו.

הנתיב להצלחה

אין מדובר בסיסמאות, ונכון שתמיד צריך לוותר על משהו פשוט כי בכל דבר יש את החיסרון. אך הכוונה העיקרית פה היא כי כדי לכתוב קורות חיים ובכדי להתראיין ובכדי לכוון מסלול של קריירה, אדם חייב לדעת מי הוא, מה הוא רוצה, למה הוא מסוגל וכן, מה סדר העדיפויות שלו.

כמובן שאם אני רוצה לרקוד בלט שש פעמים בשבוע, ובנוסף לפתח קריירה כעורכת דין, יהיה לי כנראה קשה לשלב בין השניים. אפשרי אך מאתגר. אולי כדאי להתמקד באחד מהם, להחליט מה עדיף, או להבין כי זה יהיה מורכב מדי לתפקד במשרה מלאה הדורשת מחויבות הן בשעות לא שגרתיות, בעוד מאידך יש בי רצון להיות תחת משטר אימונים מפרך וקפדני.

מילת המפתח: מיקוד

יש צורך כי הנחתום יעיד על עיסתו בבואו לשווק עצמו, לשלוח קורות חיים ולהתראיין. לכן, עם כל הקושי והבלבול וריבוי האינפורמציה לגבי התפקידים הקיימים בשוק וכן המשרות העתידניות, והחשש שמא יוחלפו מקצועות קיימים בעתידיים שאין אנו יודעים עוד בדיוק מהם, צריך לעצור ולהתמקד, כפי שנאמר לעיל. לכתוב, לדבר, להתייעץ ולהחליט- מה הכיוון ומכאן ואילך לפעול להשיג המטרה.

העצירה הזו לשם מיקוד, נועדה למטרה אחת בלבד והיא להתקדם קדימה עם כוחות מחודשים, דבקות במטרה ואמונה בהצלחה. הרבה פעמים כשאנו נכנסים לתהליך פנימי כזה עם עצמנו, חשוב שנקדיש זמן לשמוע מקרובים איך הם רואים אותנו במצבים הכי טובים שלנו ומה הם חושבים שנכון עבורנו מבחינה תעסוקתית, וכן שנתאמץ בכדי להשקיט את עול הרעשים מסביב.

הסביבה החיצונית מאד משפיעה על קבלת החלטות, על מצב רוח ובכלל על תחושות ורגשות. הן בתוך הארגון והן מחוצה לו, כל מיני שיחות מאיימות על תחרות, צמצומים, שכר, קידום ועוד, בהחלט יכולים להוריד את המוטיבציה. חלק מההחלטה להתמקד במומחיות שלי או במגוון תחומי המומחיות שלי, היא להבין את החשיבות כי אם לא נשים את הדברים שברקע במקומם, אלא הם יהפכו להיות המרכז, אנו עלולים חלילה להיות אומללים.

המימרה המפורסמת כי העבודה היא חיינו אבל לא בשבילנו היא מקסימה, אך בפועל, כמה ימים של חופש מוציאים את מי מאתנו מהשגרה ואנו נהיים חדורי מוטיבציה ותכניות לגבי איך ומה יהיה כבר כשנחזור. היות וכך, כדאי גם למי שרוצה להמציא עצמו מחדש בתוך הארגון, בתוך התפקיד בו נמצא שנים, ולמעשה להיות מי שהוא- יותר נכון, להוציא את עצמו לאור מחדש, כדאי שיעבור עם עצמו איזה מיני תהליך של בירור, של חישוב מסלול מחדש, כדי למצות את אותה מומחיות בהצלחה.

להתכונן לראיון עבודה טלפוני, הרושם שתעשו קריטי גם לעתיד

phone-interview

ההכנה הנדרשת לראיון עבודה טלפוני

"שלום, אלכס, כאן גלי מחברת יוג'ימון, פונה אליך בעקבות קבלת קורות החיים שלך למשרת מנהל רכש."

מכאן, כבר כדאי לך כמועמד להיות מוכן עם רשימת החברות אליהן שלחת קורות חיים וכך לדעת על איזו משרה מדובר, ואילו קורות חיים הועברו מצדך.

לפיכך, תוכל לענות על השאלות הבאות של גלי, רכזת ההשמה. משום שמיד בתום ההיכרות הראשונית כביכול, מתחיל למעשה הריאיון הטלפוני והנך נדרש להצגה עצמית.

ריבוי המועמדים כיום וקוצר הזמן מוביל לכך כי ההזדמנות שלך להרשים אכן יכולה להיות חד פעמית. לא זו אף זו, המידע נשמר במערכת ויכול וזו תהא הפנייה היחידה אליך בחודשים הקרובים, מטעם הגורם המתקשר כעת.

הכדור בידיים שלך

במידה ואתה מוכן ויודע במה מדובר, אזי האופן בו תתאר את הכיוון התעסוקתי שלך כיום, עשוי לענות בדיוק על דרישות המשרה. אכן כן, כדאי להכין טבלה עם שמות החברות אליהן שלחנו קורות חיים, כותרת התפקיד ודרישותיו.

כך תהיה מוכן לענות על השאלה הראשונה שרווחת כיום והיא "מה אתה מחפש היום?"

השאלה הזו קריטית, משום שייתכן וקורות החיים מראים מגוון תפקידים ורצוי להיות ממוקדים במה שאנחנו מעדיפים לעסוק בו בתפקיד הבא. או לחלופין לשנות תחום או לשוב לתחום שכבר מספר שנים לא עסקנו בו.

זה מדהים, אך מספר מילים יכולות להפוך לתמונה המתארת סיפור שלם

ככלל, תשובות בראיון טלפוני צריכות להיות בבחינת 'קצר וקולע ולא ארוך וצולע.' למשל, בתגובה לשאלה 'מה חשוב לך במקום העבודה?' ניתן לומר אווירה נעימה, תקשורת טובה עם הצוות ועם המנהל, ושתהיה הרבה עבודה.

זו דוגמא מצוינת לתשובה ממוקדת, שממנה ניתן להתרשם כי מדובר באדם שמצפה לעבודת צוות, לתקשורת בריאה ותקינה עם סביבתו וכן נכון לתפקיד בו יידרש להגדיל ראש ולהישאר שעות נוספות במידת הצורך. והרי את רוב הדברים הללו כלל לא אמרתם...

האמת? כן

כנות היא גם מרכיב חשוב וכך ניתן לומר כי חיפוש העבודה שלך גם תלוי בשכר. כך למשל, במידה והשכר גבוה אזי ניתן מבחינתך להתפשר על אופי התפקיד ולבחור באופציה השנייה המועדפת עליך מבחינה תעסוקתית.

חשוב שכן תיווצר איזושהי כימיה ולכן ודאי שמצוין ליצור קשר טוב עם רכזת ההשמה, אך שיהיה בגבול הטעם הטוב- להוציא את המיטב מאתנו ולהרשים- יש לזכור כי זו למעשה שיחה אבחונית!

על השאלה מדוע סיימת את תפקידך במקום העבודה הקודם, יש מגוון גישות כיצד לענות על כך. אך חשוב לזכור כי האמת תמיד עדיפה. הן מכיוון שזה מה שהיה וייתכן כי גם אם פוטרת הדבר היה עקב צמצומים וקיצוצים או שינויים ארגוניים כאלו ואחרים. ייתכן ועזבת מיזמתך מכיוון שלפני כן הייתה תקופה בה קבוצת אנשים שהיו חברייך גם עזבו וזה גרם לירידה במוטיבציה ושינוי מבחינת התרבות הארגונית והדבר השפיע על תפקודך.

מאידך, כנות שגולשת לרמה שלילית מחטיאה את המטרה. מועמד שאומר "את יודעת, למנהל שלי הייתה איזו בעיה אתי," כבר מעלה סימני שאלה וייתכן כי על כך תתעכב הרכזת רוב השיחה, ולמעשה הרושם שניתן היה ליצור כחיובי, כבר הופך לפחות נעים ואף מעורפל ושלילי. כרכזת השמה בעבר, לא יכולתי לדעת וזה פחות היה ענייני מה בדיוק היה בין המועמד לבין המנהל שלו. רוב מה שהתעסקתי בו הוא להבין האם מדובר במועמד רלוונטי עבור המעסיק.

כאמור בעניין הכנות, האמת היא הדרך העדיפה והקצרה, שהרי לא נספר לכל רכז השמה סיפור תעסוקתי שונה. אם כל פעם נמציא את ההיסטוריה התעסוקתית שלנו, בסוף ניאלץ לבזבז זמן יקר בלשנן מה אמרנו למי. בנוסף, רכזי השמה הינם חלק מארגון גדול ולעתים מייצגים חברות רבות ויש לכך משמעות למשרות הבאות עליהן אולי נרצה להתמודד בעתיד.

קורות החיים מעודכנים?

בסיכומו של עניין, ההכנה לראיון הטלפוני הינה המוכנות שלי כמועמד: לאילו משרות שלחתי את קורות החיים ומה הן הדרישות, וכך לפיהן לענות לשאלות הריאיון. במידה ואיני מוכן ובכל זאת נמצא בשיחה עם רכז השמה, כדאי לענות בכנות לגבי אופי התפקיד הרצוי, המרחק הסביר שאני מוכן לעשות כדי להגיע למקום העבודה, השכר והתנאים הנוספים שחשובים לי.

כמו כן, במהלך השיחה יש לתת תשובות ענייניות וממוקדות, במיוחד לגבי סיבות עזיבה, מבלי להיכנס לעניינים רגשיים. שדרו ביטחון וכך תועברו לשאלה הבאה!

המלצה נוספת וחשובה

במידה ונוצרה כימיה בראיון הטלפוני, עדיף לנסות ולדלות כמה שיותר פרטים על התפקיד הבא- מהו תהליך הגיוס מא-ת, מה המבנה הארגוני של המחלקה, מה אופי הארגון ומה יכול להיות היתרון שלך כמועמד כדי לבלוט.

עם סיום השיחה המוצלחת כדאי, מה שנקרא, 'להכין שיעורי בית' לגבי החברה בה מוצע התפקיד, במידה ושמה ידוע לך.

בנוסף, אם נדרש ממך לעדכן קורות חיים או לשלוח אותם בשפה האנגלית, מומלץ ביותר לעשות זאת במהירות. היום, על כל משרה שמפורסמת יש עשרות ואף מאות קורות חיים שנשלחים.

מועמדים ערניים, עם יד על הדופק ומזיזים עניינים, בולטים לחיוב וסביר להניח כי הם יקבלו את הפידבק המהיר והחיובי גם כן מצד המגייסים.

מילה וסדר לא נכונים עשויים ליצור רושם מוטעה על קורות החיים

resume-editing

קורות החיים אינם רק מפרט תעסוקתי היסטורי של מועמדים

כשאומרים 'קורות חיים' הכוונה לקובץ בו מוצגים התפקידים בהם עבדת בסדר כרונולוגי ובאופן מאורגן וברור לקריאה. יחד עם זאת, ניתן ללמוד מקורות החיים רבות על אישיות המועמד ולכן בכוחם להביע אף מעבר לתוכן המוצג בהם.

מבחינת מבנה קורות החיים, כל תפקיד הוא ככותרת הכתובה בהדגשה ומתארת אותו, ומתחתיו מפורטים תחומי האחריות במסגרתו: מה נדרשת לעשות, על אילו תחומים היית אחראי באופן שוטף, פרויקטים מיוחדים שהתקיימו בזמן עבודתך וכדומה.

כך למשל, ניתן להבין מהכותרת כי עבדת בתור רואה חשבון במחלקת מסים בחברה גלובלית, ולקבל רושם על אופי המשימות עמן התמודדות, כיצד נראה יום העבודה שלך, והאם סביבת העבודה שהתנסית בה הייתה דינאמית או רגועה. כלומר, הקובץ התמים לכאורה בו מפורטת ההיסטוריה התעסוקתית, מייצר איזושהי תמונה מסוימת ולכן רצוי כי הוא ישקף את הניסיון והכישורים של המועמד עד כמה שניתן.

רבות כבר נכתב על הנושא 'רושם ראשוני' וחשוב להבין עד כמה קורות החיים אכן יוצרים את הרושם לגביך כמועמד למשרה הרצויה מצדך. המעסיק או המגייס שמקבלים את קורות החיים, על פי רוב כבר יכולים להתרשם ממגוון הנושאים המופיעים לגביך בקובץ: פרטים אישיים (שם, עיר מגורים, פרטי התקשרות), השכלה וניסיון תעסוקתי, שירות צבאי, רמת הידע במחשבים, תוכנות ושפות שונות, תחביבים והמלצות.

מי שעובד בענף התעסוקה זמן רב, כבר פיתח לעצמו 'חוש נוסף' לנושא, ורכש ניסיון בניתוח מהיר של קורות חיים, על פי צורת כתיבתם, סדר עריכתם, אופן השימוש בשפת הכתיבה, ניראות כללית ופרטים נוספים, קטנים אך חשובים (אפילו הגופן).

מי שישמע איך מגייסת משווקת מועמדים אותם לא פגשה מעולם, על פי מסמך קורות החיים והראיון הטלפוני, יבין כמה משקל יש למסמך אותו שולחים בלחיצת כפתור, בין אם יקבל התייחסות ועדיפות, או יועבר לסוף הרשימה.

עריכת קורות חיים היא אבן יסוד ב- Platformust

ב-Platformust חברו מי שחרה להם כי רבים כל כך לא מודעים לניואנסים של כתיבת מסמך קורות החיים. לכן, ניתן לקבל שירות בדיקה ועריכה של קורות החיים יחד עם שירות תרגום לשפה האנגלית, כבונוס חינמי (עד סוף 2018), על ידי טובי הכותבים בתחום.

אך חשוב לציין כי על מחפש העבודה לפרט כמה שניתן לגבי כל ניסיון שגם אם נדמה לו כי הינו זניח, הוא עשוי להיות חשוב ואף מהותי, (כדוגמא, בתפקיד זמני עבדתי עם תוכנת XYZ).

העריכה ב- Platformust מתבצעת על ידי מגייסים לשעבר, ודוברי אנגלית שפת אם, ובהם חברים נוספים המגיעים מעולמות HR נוספים, הן בהשכלתם והן מניסיונם המקצועי. הצוות מבין מה נדרש בשוק כיום ובאיזה אופן כדאי לבנות את הקובץ, כך שיודגשו הפרטים הרלוונטיים ויועברו המסרים המהותיים ביותר, אף ברפרוף או קריאה מהירה של הפורמט.

אי לכך, למרות כי מחפש העבודה מעלה כמות גדולה של מלל (ורצוי כמה שיותר), אנו עורכים את קורות החיים בצורה כזו שגם אם מגיעים אלינו שני עמודים ויותר, הם יהפכו לקובץ בעמוד אחד, אסתטי, אטרקטיבי ובעל עיצוב ייחודי ומתאים למועמד!

אכן כן, ב- Platformust עיצוב קורות החיים מהווה נדבך חשוב ואף מהותי, וכך ישנה התאמה בין האופי הגרפי של הקובץ לבין המקצוע של המועמד וקהל היעד מבחינת החברות אליהן מעוניין להיכנס. נסו והיווכחו!