כתיבת קורות חיים – ככה עושים את זה בעידן החדש

PLATFORMUST כתיבת קורות חיים הכנה לראיון עבודה מוצלח

האם כדאי להשקיע בקורות חיים?

התשובה: כן.

הסיבה:  כי מי שכבר הבין זאת, וישלח קורות חיים טובים יותר "יגנוב" לכם את העבודה!

מדוע? כי זה כבר לא מחדש ולא משפיע, לשלוח קורות חיים כמו תקליט שבור, עם מילות מפתח שכיחות, פורמט ישן או חינמי כמו של כולם וכתיבה חסרת מעוף.

ואם כבר החלטתם לעשות זאת בעצמכם זה המקום ללמוד:

נתחיל ב- bottom line - אתה חייב להבין שכל מילה צריכה להיות מחושבת כמו חץ למטרה.

בזמן רגיש, בו מובן כי התוכן הוא המלך וההתמדה היא המלכה. בו בעת כאשר אתה באמת מוגדר כאחד ממיליון, לעניין האבטלה, הלא סמויה.. שלפי משב הרוח משווע לאי של יציבות, היא לא הולכת לברוח או לעבור למצב חסוי.. זה הזמן להתחיל לנער את הנכסים הדיגיטליים שלך, לבעוט בשגרה ולשבת עם עצמך לפגישה אחד על אחד בנושא כתיבת קורות חיים.

כי כדי להוציא תוכן עם מסר חזק ומשכנע, צריך כאמור לחפור מעט עמוק יותר, לחתור למכרה זהב. לצאת מההגדרות המוגדרות כקלישאות ובהן חשיבה אנליטית, מוטיבציה גבוהה ונכונות ללמידה. , בפרט כששורת הרווח עולה בדמות כותרת במודעות הדרושים, שלגמרי שואלות אותך – איזה ערך אתה מביא, ואיך ב- bottom line, תסייע לי להגדיל נתח שוק, להרחיב את קהל היעד ולייצר רווחים.

אז לפני שמתחיל להיות מאוחר מדי, ונדמה לך שהעבודה הזו הולכת לקחת לך יום שלם, תניח את החששות בצד, כי זה הולך לקחת לפחות יומיים. אבל יחד עם זאת, ובאותה נשימה תוכל לגלות כי כתיבת קורות חיים יכולה להיות תהליך מעורר חשיבה ואפילו מהנה. זמן של חשיפה מחודשת של אותן תכונות שקצת זנחת, שלא הערכת, שחשבת שאין בהן ממש. הדברים שכביכול אינם רלוונטיים לשוק העבודה נהיים היום, יותר ויותר, למוקד העניינים – לא בכדי לינקדאין פרסמו כי חמש התכונות המהותיות ביותר לעולם העבודה בשנת 2020 הן יצירתיות, שיתוף פעולה, יכולת שכנוע, אינטליגנציה רגשית וסתגלנות.

אם כן, כאשר מבינים כי אותם דברים שלא היו מוערכים לפני כמה שנים, מגיעים ממש עכשיו לסיבוב נוסף ומפתיע, ומוכיחים את עצמם כ- must have כישורים, אנו מתוודעים לכך כי אלו הדברים ששוק העבודה צמא להם כרגע. הרי שבכדי להיות קשוב ללקוח, לעמוד בתחרות הגלובלית, באופנת המיזוגים, הרכישות, הצמצומים, ובעיקר בזמן בו כמות משמעותית מכוח העבודה מועסקת דרך מיקור חוץ, ונדרש מהמועמד להביא יכולות שימור לקוחות וניהול חדשני על-ידי יצירתיות ואיתנות תפקודית ומנטלית… ברגע שאתה מוכיח כי אלו בהלימה לאישיותך המוצגת בקורות החיים, ולתוכן אותו אתה מביא בראיון העבודה, עברת את המבחן – הפכת להיות המועמד האולטימטיבי של כל חברה ו/או ארגון בעולם.

אם כך, נתחיל מהסוף. כתיבת קורות חיים זו בהחלט אמנות. וכפי שקידום אורגני באינטרנט יוצר תוצאות בעמוד הראשי, כך ממש התוצר של כתיבת קורות חיים בצורה נכונה, אכן מביא אותך לראש הרשימה בתוכנת ה- ATS הקפדנית, שדואגת לסנן ולדרג בסדר העדיפויות את המסמך הנחשק.

בהביננו את חשיבות המסמך והצורך בתהליך רציני של כתיבתו, זה הזמן להפשיל שרוולים ולגשת למלאכה. כעת נעבור לשלושת הרבדים המהותיים, שבתוך כל אחד מהם שלושה שלבים הנדרשים, בכדי לייצר מסמך קורות חיים מנצח.

כתיבת קורות חיים - המדריך השלם לעידן החדש - Platformust

חשוב על כתיבת קורות חיים כהכנת ארוחה עם מנות מדויקות לטעמם של האורחים

רובד #1 – התודעה

שלב א'- טווח הזמן

כתיבת קורות חיים תציג את העשור שעבר, ואולי קצת מעבר. כלומר, במידה וזה מאד חשוב, ואם אכן מתאפשר לך לדחוס את התוכן בעמוד אחד, בצורה שתהיה נעימה לקריאה, וכמובן כאשר השתלשלות האירועים מצביעה על מסלול התקדמות, אז יש להוסיף ולפרט מעבר לעשור הקודם. ממש כפי שכדי להגיע לקומה שנייה, יש לטפס קודם לקומה ראשונה, כדאי ולדאוג שבתוך טווח הזמן יש התפתחות.

קפיצות מחשידות מכל תפקיד, לכאן או לכאן, עלולות להעיד כי התפשרת, או כי הנך חסר מסלול מובנה. במאמר מוסגר, כל מגייסת תשמח מאד לדעת שהגעת לראיון כי אתה באמת בעניין התפקיד וכי משרה ספציפית זו בחברה זו, היא כמטרה המסומנת לנגד עיניך כבר שנים. מגייס לא מחפש רק התאמה אלא יש לו עניין להתרשם מהרצון, מהשאיפה, ומיכולתך להסביר מדוע המשרה הזו עונה לך על הצורך המקצועי ומתאימה עבורך, לא כי אתה מנסה להתאים עצמך אליה, כפי שאף אחד לא רוצה לראות אדם המנסה להיכנס לבגד שאינו הולם את מידותיו.

לפיכך, תהליך כתיבת קורות חיים מתחיל בבחירה מדויקת של נקודת זמן שתחילתה מסמלת תחנה משמעותית למסלול המקצועי שלך, בין אם עמלת על תכנונו ובין אם התגבש מאליו. תפקיד קונבנציונלי כמו טלמרקטינג או נציג מכירות בחברה פיננסית יכול להיות מצוין אם הוא עונה על האמור, כלומר, כאשר ניתן להוציא את העיקר מהטפל ואכן למצוא מדוע הוא מהותי וכיצד להציג זאת. יש לבחור אותו בקפידה ולוודא שאתה מפיק מתוכנו את המרב בכדי להציג מסלול קידום, פרוגרסיביות, ומסוגל לקשר אותו לתהליך ההתמקצעות שלך בתחום הרצוי, מאז ועד היום.

שלב ב' – רטרוספקטיבה

אז אחרי שהבנו את מסגרת הזמן בה אנו נמצאים, כעת אנו נדרשים לעבוד על הזיכרון שלנו. לא פעם עם סיום שיחתי עם לקוח, בנושא כתיבת קורות חיים, מתקבלות אצלי הודעות נוספות כגון: "שכחתי לומר לך שהייתי גם אחראי על כל נושא התחזוקה של החשמל במשך שש שנים", או "לא ציינתי שבארצות הברית גם תרגמתי תוכן לסטודנטים", ולא דיברנו על זה שהוא מכר באיביי ועל זה שהוא בנה אתר בענן של אמזון וכו'.

כתיבת קורות חיים - המדריך השלם לעידן החדש - PLATFORMUST

כתיבת קורות חיים אינה מצריכה מעבר על אלבומי הילדות אך דורשת ריכוז וזיכרון ארוך טווח

למה זה קורה? מכיוון שהנטייה הטבעית שלנו היא לחשוב – "הבעיה שלי היא…" ולהקטין את עצמנו, את הניסיון והתפקידים שמילאנו, במקום להתרכז ב- 'מה יש!' גם כי זה היה בעבר, ולפעמים אף בעבר הרחוק, וגם מכיוון שזה משהו שכביכול סימנו עליו וי והמשכנו הלאה. זה נראה לנו חסר משמעות. תפקיד שכבר אינו רלוונטי, לא לגבינו ולא בכלל. העולם השתנה, התקדם והשתדרג בקצב ובמהירות רבים, והיום השוק דורש הרבה יותר, מכל אחד מאתנו.

אבל כל זה עדיין רק בראש שלנו, בגדר מחשבה. מה שאנחנו בסך הכל נדרשים לעשות הוא להתבונן מחדש במבט מחודש בכל תפקיד ותפקיד שביצענו, לחשוב לעומק ולהיזכר אילו דברים משמעותיים היינו שותפים בהם, איזה פרויקטים לקחנו על עצמנו או קיבלנו. מה שראינו אז כמטלה שכמו ניחתה על ראשנו ביום בהיר, היום זו עוד נקודה חשובה בקורות החיים. יש לנסות ולהגיע לרבדים הנוספים, שמרחיבים את היריעה עבורנו כדי להביט ולראות בכל משרה ומשרה מכיוון חד-גוני, לכזה בו משתקפת אישיות שמסוגלת לבצע מגוון משימות, ולהתנהל תחת מספר כובעים.

לכן מאד חשוב לנקות רעשים. להסיר את כל התחושות והרגשות המציפים אותנו בעת העלאת הזיכרונות. להזיז מאתנו את החוויות שאולי מעיבות עלינו ומזכירות לנו התנהלות כזו או אחרת שלא נראתה לנו לנכון. כזו שמא היתה פחות נעימה או בלתי הולמת מבחינה פרוצדורלית כלפינו. לשים בצד את העובדה כי לא תוגמלנו כפי שציפינו, או כי עלינו הוטלה רוב העבודה ומישהו אחר לבסוף גרף את כל התשבחות. פשוט לשכוח מזה או להניח את זה בצד כרגע. זה מסיט אותנו מהמיקוד ומהמטרה.

בתהליך כתיבת קורות חיים התוכן שאנו רוצים לייצר צריך לגרום לקורא לחוש משהו – אנו מבקשים להעביר מסר כמו משב מרענן, להיות מעניינים, לסקרן, לייצר Vibe. ולכן זה הזמן להתעלות מעל תחושות כאלה ואחרות בלתי רלוונטיות לגופו של עניין, ופשוט להביט נכון – נכוחה מחד וממעוף הציפור מאידך. כלומר, לראות את הדברים מלמעלה, ממבט על, וגם בתור מעסיק, וכך להבין איך אפשר להתבלט מעל מועמדים אחרים – לכתוב קורות חיים עשירים ומעשירים!

שלב ג' – SIO

אז אחרי שהעלנו את התפקידים הרלוונטיים על-פי מסגרת הזמן הרצויה של כעשור, אנו עוברים לחלק הכיפי שלמי מאתנו יכול להיות כתרפיה. אנחנו פשוט מוציאים מהכוח אל הפועל את כל מה שעולה לנו לראש, ומתחילים לכתוב על כל תפקיד בצורה חופשית. זה נקרא Spit It Out. אין דרך טובה יותר לתרגם את זה, ומכאן נובעות ראשי התיבות.

הזיכרונות מתת המודע הגיעו אל המודע וכעת ניתן להעביר אל הדף את התוכן שצף במוחנו, כאמור זה הרלוונטי, השכלי ולא הרגשי. כאן יבואו לידי ביטוי תוצאות, תוצרים, נתונים כמו סכומים ואחוזים. בשלב הזה אנו כותבים על כל תפקיד כמו סיפור קצר, כאשר בין החלקים אין בהכרח קשר והקצוות לחלוטין אינם סגורים. זה יכול להיות בנקודות, במשפטים ארוכים או קצרים, אפילו בססמאות כמו "פרויקט קידוד" וכבר ניתן להבין. העיקר שיש לנו חומר גלם לעבוד אתו וכיסינו את הדברים המהותיים.

רובד #2 – מבנה קורות החיים

שלב א' – חלוקת כל תפקיד לתת נושאים

זה הזמן לערוך את חומר הגלם שלנו, לבחון אותו ולחלקו לתת נושאים. ניקח למשל כתיבת קורות חיים של מנהל מוצר. נייצר לנו תרשים עוגה (פאי) ונחלק אותה לחלקים ובהם הנושאים המהותיים הקשורים בניהול מוצר, כפי שאנו מבינים את דרישות התפקיד בכללי, וביחס אלינו. כלומר, לאופן בו עמדנו בדרישות התפקיד כאשר עבדנו במשרה כזו, או במשרה דומה שממנה אנו לוקחים את החלקים המתאימים כדי לענות על דרישה של מנהל מוצר. זאת במקרה ואנו מכוונים לצמוח למשרה כזו.

כך למשל חלק אחד יהווה את כל האספקטים הקשורים בהתנהלות מול לקוחות החברה בה אנו עובדים – קבלת אינפוטים, מקצה שיפורים על המוצר ועבודה פנים ארגונית הנוגעת להטמעת האינפורמציה שקיבלנו מפידבקים רלוונטיים, וחזרה אל בעל הדרישה (לא בהכרח בסדר הזה). יכול להיות שמכיוון שחלק זה הוא מהותי, יהווה מספר נקודות לצורך פירוט התפקיד שלנו, וייתכן מאד שניקח מהתוכן הזה גם אל חלקים נוספים, מעבר לניסיון התעסוקתי.

יש לשים לב שהתרשים שלנו מכיל בתוכו את כל הנושאים המהותיים המייצגים ומהווים נדבך בסיסי מהגדרת התפקיד כפי שבוצע על-ידנו, ואם קיימים בעוגה חלקים קטנים, פרוסות דקות, נדאג שיהיה גם להן מקום, על מנת שנוכל לשקף את מגוון הרבדים שנגענו בהם במהלך העבודה.

כתיבת קורות חיים - המדריך השלם לעידן החדש - Platformust

רצוי לחלק את כתיבת קורות החיים לפי תפקידים, ובתוכם לנושאים מהותיים

שלב ב' – חלקי המסמך השונים

כידוע, קורות חיים מורכבים ממספר חלקים מוכרים, והם בגדול ובעיקר – תמצית, פרטים אישיים, ניסיון תעסוקתי, השכלה, פרויקטים נוספים כגון או לחילופין התנדבות או פעילות קהילתית, וכישורים טכנולוגיים (תוכנות, אפליקציות, שפות תכנות וכיוצא בזאת). זה הזמן שלך להחליט איך לחלק את המסמך, ועל פי רוב זה אומר גם היכן יופיע כל חלק.

חשוב לזכור כי הניסיון התעסוקתי הוא המהותי ביותר, וכאשר זה אינו בנמצא, מכיוון שרק סיימת לימודים, אז יש לחפות על היותך ג'וניור, במספר דרכים שלא כאן המקום לפרט עליהן. בדומה לכך, אם אין חלק של השכלה, יש להשלים זאת על-ידי סדנאות, סמינרים, קורסים אונליין שוודאי לקחת.

עוד בעניין חלוקת המסמך הוא המיקום – כאשר יש הטוענים כי עדיף שהתוכן העיקרי יופיע בצד ימין ויש כמובן שטוענים להפך, מכיוון שכתיבת קורות חיים היא יותר אמנות ממדע מדויק, לא כאן המקום להרחיב בנושא. מה שכדאי הוא לתת את המסמך הסופי לאדם ביקורתי שיחווה דעתו ויאמר מה הנושא הראשון שתפס את עיניו ושבו התמקד בריכוז, וכך בהחלט ניתן ללמוד ולשפר.

שלב ג' – מילים, מילים, מילים

נהדר, יש לנו מבנה, ידיעה והבנה ברורה מה הם הנושאים שחייבים להיכנס בכל תפקיד. כעת ניגש למלאכת המחשבת המהותית ביותר – מלאכת הכתיבה. לא פשוט לפרט ולהסביר כיצד היא נעשית וכמובן שיש כאן עניין של כישרון, שימת לב לפרטים, יכולת לדייק את משמעות המילים ואף לקלוע לדרישות המגייסים על מנת לשבץ משפטי מפתח שייראו כמו ענק יהלומים…

נכון בהחלט, כתיבת קורות חיים משמע לספק קובץ שייצג אותך נאמנה כמסמך שיווקי לכל דבר ועניין, מוצר משובח שיסקרן את הקורא מי הוא בעל הבית "שבו חלונות ירוקים, תריסים אדומים ווילונות צהובים…" ממש כך, כפי שהשכילה ליצור חיה שנהב, אנו שואפים לייצר קובץ שיעורר במגייס את הרצון להרים את הטלפון ולזמן אותך לראיון אונליין בהקדם.

במידה ויש לך פנאי וסבלנות, כוח רצון ונכונות, כישרון ומיומנות, ואתה מתעקש לעשות זאת בעצמך, מה שכדאי לזכור הוא כי יש לשמור על מסר פשוט ככל הניתן.

זה נשמע אולי אבסורדי ואפילו מנוגד לשכל הישר, אך כן, זה הסוד וזו גם החכמה, לדעת להציג את הדברים בצורה הכי ברורה ועניינית, עדכנית ונבונה, ולא להלאות את הקורא – זו נקודה מהותית ומאד חשובה.

חלק מהעניין בלהעביר תחושה באמצעות מילים הוא העובדה כי התוכן קריא, נהיר ובהיר ואין צורך להתעכב על מונחים מסובכים כגון טרנספורמציה, דיס-אינפורמציה, אינטרדיסציפלינריות. תודה, לא תודה. אם אתה לא יודע לתרגם את הדברים בהם עסקת, מורכבים ככל שהיו, ואם אתה רוצה שעוד יהיו, תביא את עצמך פשוט. פ-שוט.

כתיבת קורות חיים - המדריך השלם לעידן החדש - Platformust

טיפ לכתיבת קורות חיים: הימנע ממבוי סתום עקב שימוש במונחים מסובכים, ובמילים וראשי תיבות שאינם מוכרים

עניין הזמינות הזה של העולם החדש וחוסר הפורמליות הניבט מכל עבר, העובדה שאנחנו לא מכירים וישר אומרים Hi בלינקדאין ובכל קשת הרשת, היא הנכונות להכיר בעובדה כי ברגע אחד מעובד חסר חשיבות, אתה נהייה מנכ"ל סטארט-אפ וממנהל בכיר אתה מחפש משרה יציבה בלהט.

עוד דבר, כי חלק מהעניין היום הוא לא לעשות עניין, ומגייסים אוהבים שמדברים אליהם בגובה העיניים. הם לא מתרגשים מטכנולוגיות, למעשה הם יכולים ללמד אותך על כמה שמעולם לא שמעת עליהן. אז נכון, רובם בצד התיאורטי ולאחרונה אף נרמז ברשת כי חוסר מהירות התגובה שלהם משמע כי לא תמיד עושים עבודתם נאמנה, אך אין כאן המקום להצר על כך. פשוט תדאג לבטא את עצמך בצורה מהימנה. בדרך שכל אחד יוכל להבין. זה הכל. זה הסוד וזו המטרה. כך תעבור כל מכשול וכל מהמורה, בדרך – בראיון פרונטלי, בנייד, בזום או בפלאפל בשדרה.

רובד #3 – Wrap it up

שלב א' – הרכבת הפאזל

אחרי שיש לנו את התוכן המעולה שלנו, שבו אנו מביאים לידי ביטוי את החלקים המהותיים בכל תפקיד ותפקיד, ויש לנו מבנה כך שאנו יודעים מה נמצא למעלה, מה כדאי לטשטש ומה להדגיש, אנחנו מוודאים כי ישנה הלימה בין התוכן למקום בו הוא נמצא ולדרך בה הוא מוצג.

כך נבנית לה תמונה שמסתדרת כביכול מעצמה. זה יכול לבוא באמצעות ניסוי ותעייה, כלומר לנסות ולשנות את המיקום של החלקים השונים עד לשלב שבו אנו מרוצים מהתוצאה. עלינו לוודא כי התוכן הרצוי הוא זה שמופיע בחלקו העליון של המסמך והוא זה שיהיה יותר בולט, בין אם באופן של הדגשה ב- Bold, בקו תחתון או אפילו בכתב נטוי, ובין אם זה כי הוא נמצא בראש העמוד וכתוב באופן אטרקטיבי, מושך ומעניין.

שלב ב' – עריכה

כעת לשלב אולי המאתגר ביותר, שכותרת הנדבך לצערי לא מביעה אותו נאמנה, מכיוון שבניגוד למה שהיא מייצגת, נדרש זמן ותהליך של חשיבה, והוא לבחון האם אכן הניסיון שלנו והאישיות שלנו מובאים לידי ביטוי במסמך המוגמר. האם אכן הדמות המקצועית שלנו משתקפת ממנו. האם נבנה כאן פרופיל שמייצג אותנו או שמא יש משהו חסר.

זה כמו לשאול "שכחתי משהו?" לפני שיוצאים מהבית בבוקר, וכעבור חצי שעה לגלות שמשקפי השמש אכן הושארו על השולחן. למה? כי הרגשת שיצאת לדרך בלי אותו משהו חשוב, אבל לא התמהמהת מספיק כדי לגלות מהו אותו דבר, ולפעמים, כמו במקרה זה, הוא מהותי ביותר.

אז לפני שאתה מחפש את המשקפיים כדי להבין שהן למעשה על הראש, תן לעצמך "לישון על התוכן". ממש ככה. תשאיר אותו כמו בצק הצפוי לטפוח, כפי שהוא, על השיש, (או בלפטופ) למשך הלילה לפחות, ובהגיע יום, הוא ודאי ייראה אחרת ותוכל לאפשר לעצמך לבחון אותו במבט מחודש.

עוד מומלץ לקרוא את המשפטים בזמנים שונים במהלך היום ולבדוק איך הם נשמעים לך מוקדם בבוקר או מאוחר בלילה. האם אתה נשמע מיושן? מתאמץ? פרסומי? נמרח כמו מסטיק? האם לקחת את הכתיבה למקום רחוק מדי, ויצרת דמות בדיונית חסרת קשר למציאות? (כבר הוזכר כאן מיץ פטל נדמה לי).. זה הזמן לעבור שוב על הדברים – להוסיף את החסר ולתקן את הקיים. אם תצלח את השלב הזה, אתה במרחק של צעד אחד בלבד, לעניין התוכן כמובן, מהשלמת המסמך.

שלב ג' – שיוף

ממש כפי שאחרי גזירת ציפורניים יש לעבור עליהן עם משייף ולוודא כי אין חלקים חדים שעלולים לשרוט, לבלוט לשלילה ולחבל, כך גם יש לוודא כי תהליך כתיבת קורות החיים הניב תוצר בדמות תוכן זורם. מסמך הנקרא בנועם ובעל קשר פנימי בין חלקיו. כל משבצת תוכן אמורה להתכתב עם זולתה ולהוות כאמור כמעין פאזל המשלים תמונה הרמונית, ככל הניתן.

זה הזמן לנסות ולחבר את הנקודות, כפי שאומר המשפט השגור והידוע, ולהשתמש ברגש – לחוש, האם הכתוב מתנגן כמו מלודיה מלבבת, שהייתי רוצה לשים כמוסיקת רקע? האם אני יכולה לשיר עכשיו את "Let it be" בניגון ובנעימה, ולשלוח את קורות החיים כשכל הקלקה על כפתור ה- Send מהווה כעין פריטה על תווי הפסנתר? אם כן, מזל טוב! עמדת במשימה בהצלחה! אם לא, תמשיך לשייף ולשייף עד שתגיע לתוצאה הרצויה. ותזכור, כדי לשעוט קדימה, יש לקחת צעד אחורה, ויחד עמו נשימה עמוקה, ואם אתה מעוניין בעזרה מחבר טלפוני, Platformust כאן – כתיבת קורות חיים – בדיוק רב. בשבילך! צור עמנו קשר.

blank

בסופו של יום כתיבת קורות חיים יכולה להיות מהנה ומועילה!

כתיבת קורות חיים כהכנה ישירה לראיון עבודה

כתיבת קורות חיים

כפי שמספרים סיפור ותוך כדי כך נזכרים בפרטים נוספים ומוסיפים אותם במהלכו, ויש המכנים זאת אף במהלך הרצאה כאנקדוטה או כבמאמר מוסגר, בין אם מדובר ברקע לנושא העיקרי או בהערות צד חשובות, וכל זאת בכדי להקל על המאזין בהבנת הפרטים בהמשך, כך פועלת גם שיחת הטלפון עם עורך קורות החיים, המסייעת עבור המועמד להיזכר בפרטים נוספים, להרחיב ולהסביר עליהם.

מדובר בפרטים חשובים לא רק למען כתיבת מסמך קורות חיים נוצץ, אלא משום שמדובר בכלים רלוונטיים אותם רכש המועמד, בניסיון תעסוקתי מהותי ובחזקות אישיות שלו, עליהן לא בהכרח חשב ואותן לא בהכרח החשיב. כל אלו, באים לידי ביטוי רק בשיחה כזו מעמיקה שנועדה כדי לערוך את המסמך בצורה המיטבית, ולא בכדי לבחון ולאבחן את התאמת המועמד למשרה ספציפית (לכן גם אורך הרוח והסבלנות של עורך קורות החיים יהיו שונים באופן מהותי משיחה עם מגייסים, בפרט בשיאו של יום העבודה).

עורך התוכן המגיע מעולם הגיוס וההשמה, מודע היטב להליך איתור החולשות והיתרונות של המועמד באמצעות מסמך קורות החיים שלו. העורך עובר על כל תפקיד ותפקיד לא רק על מנת להבין אותו לעומק, אלא גם שואל שאלות רלוונטיות תוך כדי. למשל: האם נדרשת לנהל מו"מ בקניית מודעות הפרסום? דבר שהמועמד כלל לא חשב עליו משום שמדובר על משרת מדריך ולא על משרת איש שיווק. יחד עם זאת, זהו פרט חשוב וודאי כי כל תכונה ומאפיין של המועמד כיום עשויים לבוא לידי ביטוי במסגרת התפקיד, אף על פי שאינו הוגדר לכך לכתחילה, היות וסביבת העבודה היום כה מורכבת ודינאמית.

אופן הניסוח

דבר נוסף הוא כמובן אופן הניסוח. כאשר קורות החיים כתובים ברמה גבוהה ומפורטת תוך שימוש בנתונים סטטיסטיים ולא באופן דל ופשוט, הדבר לא רק שמוסיף לרושם הנוצר אצל הקורא, אלא מלמד אותו על יכולות המועמד ורמת התאמתו לתפקיד. כך חוזקו של המועמד בתחום אחד יכולה לחפות ממש על חוסר אחר ולהטות את הכף לטובת זימונו לראיון ראשון.

העורך גם ידגיש בפני המועמד תוך תהליך כתיבת קורות החיים, כי כאשר המועמד מתכונן לראיון, כדאי לו להיעזר בקורות החיים וכך להשתמש במילים גבוהות ובניסוחים התואמים את דרישות המשרה, אך לא באופן שבו הוא מעתיק נוסחי מודעות הדרושים אלא מביא משהו שלו, כלומר על פניו מדבר בשפתו. דבר זה מאד חשוב עבור המראיינים, שהרי אופן הניסוח מהותי בימינו לכל תפקיד שהוא ובא לידי ביטוי בתקשורת בינאישית במגוון אופנים ואמצעים, טכנולוגיים וישירים.

לפיכך, עריכת קורות חיים בפלטפורמסט מכילה גם הכנה לראיון העבודה בפן המילולי. כלומר, כיצד ראוי להגיש את תוכן הניסיון התעסוקתי. כך, המועמד מגיע לראיון העבודה ממוקד יותר, מכיר ומודע יותר לסל הכלים העומד לרשותו, ויכול לדבר על כך באופן בטוח יותר, להבליט ולהדגיש דברים מהותיים ונוספים שקודם לכן לא סבר כי הם רלוונטיים לכדי הזכרתם בראיון העבודה.

יחד עם זאת, דורש העבודה גם יכול להבין מה הידע או הניסיון החסר לו, ומה כדאי לו להשלים במידה ומעוניין למשל להיכנס לתחום שונה – מה יעזור לו מתוך הכתוב במסמך קורות החיים ומה עליו לרכוש במסגרת לימודית כזו או אחרת, ואולי אף להיעזר בפלטפורמסט והשותפים שלנו כדי לרכוש ידע בסיסי באקסל לדוגמא, כדי שיוכל להוסיף זאת למסמך קורות החיים.

כתיבת קורות חיים, עריכת קורות חיים Platformust

מלאכת מחשבת

כתיבת קורות חיים היא לגמרי מלאכת מחשבת ותכונות המועמד בהחלט באות לידי ביטוי בקובץ המוכן. מסמך קורות החיים משדר מעבר למסרים כתובים, איזשהו "Say" מסוים ואף יוצר תחושות, ממש כפי שנוצרות בקרב מבקר במוזיאון העובר בין היצירות המוצגות. הרי שהמגייס מזפזפ או מדפדף בין קבצי קורות חיים בלחיצת כפתור, כמו אדם המעיין באלבום מוחשי ומעביר עמוד- עמוד. לא רק שמילות המפתח אותן מחפש המגייס מופיעות באופן מובלט (כמו מודגשות בצבע) בגוף המסמך במהלך החיפוש, אלא גם כמובן עיצוב המסמך אף הוא מוסיף לרושם הראשוני.

עיצוב המסמך והעמדת התוכן באופן נהיר, מובלט ונעים לקריאה, פועלים במגוון מישורים. ראשית, חוויית אבחון המועמד על סמך קורות החיים, הופכת לנוחה ויעילה יותר. כאשר חומר הקריאה מוגש בצורה מסודרת ומאורגנת ואופן מבנה המסמך ברור, קל יותר להתמצא בו ולהבין את מה שעשה המועמד במסגרת תפקידיו הקודמים. כשמסמך קורות חיים מתפרס על ארבעה עמודים, ללא הדגשות, וכתוב באופן מרושל, המגייס יתקשה באבחון הניסיון התעסוקתי של המועמד ובאיתור הנתונים הנדרשים לו לצורך אנליזה מעמיקה יותר, ולכן יעדיף לעבור הלאה. במקרה כזה, רק במידה ולא יימצאו מועמדים מתאימים עשוי המגייס לחזור למסמך הכתוב באופן האמור. לולא כך, אין לו סיבה מיוחדת להתאמץ כל כך, שכן באם כותב קורות החיים לא מייחס חשיבות למסמך וכך כביכול למעשה לעצמו, מדוע על המגייס לעשות כן?!

עיצוב קורות חיים מביא ליצירת רושם חיובי על המועמד

דבר נוסף, עיצוב קורות חיים יוצר רושם על המועמד כאדם שלוקח ברצינות את הכנת קורות החיים ומבין כי מישהו אכן מאבחן את ניסיונו התעסוקתי באמצעותם. המועמד מבין כי אופן הגשת קורות החיים מסייעת למגייס בהפעלת שיקול הדעת האם להעבירם הלאה, והאם יזומן לראיון. כלומר, כתיבת קורות חיים לא רק יוצרת אימפקט משמעותי דרך התוכן, אלא אופן הגשת המסמך עשוי להכריע באם זה המועמד שיהיה נכון המגייס לקדם אותו.

דבר שלישי, מסמך קורות החיים מעורר רגשות. לא אחת התרשמתי מקורות חיים של מעצבים גרפיים שעוררו התפעלות ואף חיבה בקרב חבריי לצוות. מומחים בתחום עורכים ומעצבים קורות חיים בצורה כה מקורית ומרתקת, עד כי קשה שלא להחמיא להם על העבודה היפה. חיצים, תרשימים, תמונות ומסגרות מועלות לאורך הקובץ, מרשימות ומהנות כאחד. כמובן, רצוי לתת את הדעת על אופן העיצוב, כולל שימוש באי אלו צבעים (אף על פי שלרוב רצוי שלא להתפרע מדי, ולהשתמש בשני צבעים בלבד) ולהחליט מה מתאים הן לאישיות המועמד והן לאופי המשרה.

לסיכום, תהליך כתיבת קורות החיים בפלטפורמסט הינו כהכנה לראיון עבודה. הן משום שסביר להניח כי השאלות שיועלו מפי עורך המסמך יהיו אותן שאלות עליהן יתושאל המועמד שוב על-ידי המגייסים, והן משום שבכוחן של המילים המופיעות במסמך לייצר את הרושם הרצוי ולעורר את המגייס לפנות אל המועמד. כך, מועמד שמתכונן לראיון העבודה בהתאם לקורות החיים שלו, הנכתבים באופן מהוקצע, יהיה מוכן להרשים בראיון ולשכנע כי הוא אכן המועמד המתאים, כפי שעולה מקורות החיים שלו. דבר חשוב לא פחות הוא ההתייחסות לעיצוב ושילובו בהתאמה לתוכן הכתוב במסמך. אלו מסייעים לייצר מוצר מנצח, המובנה באופן נכון, והמעלה נכונות מצד המגייס לפנות למועמד שלקח את נושא כתיבת קורות החיים שלו ברצינות, ואף התאמץ לעצב את המסמך באופן המתאים למשרה הרצויה.

עבודה עם משמעות אפשרית רק עם קורות חיים מהוקצעים

עבודה עם משמעות

משמעות בעבודה חשובה לעובדים יותר מכסף. כך כפי שפורסם בכתבה ב- The New York Times תחת הכותרת "עשיר, מוצלח ואומלל" והוצג בלא מעט שיחות היום בלינקדאין, רובם ככולם של המגיבים מסכימים עם הנתון כי 9 מתוך 10 אנשים מעדיפים עבודה מעניינת ומאתגרת מאשר שכר גבוה אך חוסר סיפוק לצדו. מגיבים משתפים ברשת סיפורים אישיים ובהם כי בפגישות מחזור, בהן התראו עם חברים מהעבר, גילו כי רובם ככולם מרוויחים אמנם משכורת יפה ומכובדת אך ממורמרים משום שאת מרבית שעות היום שלהם, בין 10- 12 שעות ליתר דיוק, הם מבלים בעבודה בתפקיד אותו אינו מחבבים, בלשון המעטה. לפיכך, אנשים יעדיפו לעבוד בעבודה פחות מתגמלת ולו שיהיה בה ערך מוסף, משמעות, משהו שיתרום לפיתוח הכישורים האישיים, רק לא להרגיש כאילו שהם "מבזבזים את חייהם".

אחד המרכיבים הבולטים שמספקים שביעות רצון וביטחון עצמי במקום העבודה ובתפקיד, הוא עניין האוטונומיה האישית. ראשית, הגדרת תפקיד יוצרת סוג של מסגרת לה גבולות ברורים, מה חלק מתפקיד העובד ומה לא, מה שייך למחלקה X ומה שייך למחלקה Y. הדבר אמנם עלול לגרור גם התנהגויות פחות רצויות, למשל, תגובות 'ראש קטן' כמו "זה לא בטיפולי" ולכן גם לשאלות שיש לי עליהן תשובה, אני עשוי לבחור שלא לענות משום שאני נמדד על מה שכן מוגדר כחלק מתפקידי (וזה באמת עניין שכדאי לטפל בו בייחוד בחברות בהן הגדרת התפקיד נוקשה מדי והעובד לא מוערך ו/או מתוגמל עבור עזרה לעמיתיו ועבור קידום העבודה השוטפת). יחד עם זאת, הגדרה ברורה של התפקיד גם מבהירה בכל שלב במשימה מיהו בעל התפקיד האחראי, וכך הסיכויים כי היא תושלם מתחילתה ועד סופה, גבוהים יותר.

אוטונומיה אישית בעבודה

כך נמנעים תרחישים בהם עובד עמל על איזשהו פרויקט, ובתוך כך אחראי על שרשרת של פעולות, ולפתע מתחוור לו כי משהו בתהליך העבודה שונה על ידי המנהל, והוא אפילו לא ידע על כך. בסיטואציה כזו, עובד יכול להרגיש כאילו הקרקע נשמטת תחת רגליו. לא רק שהוא חש תסכול עצום ומבין כי הדברים אינם פועלים באופן מאורגן ובסדר המסוים כפי שנקבע וכפי שלימדו אותו לפני שנים. אלא, ההתנהלות הכאוטית הזו מבחינתו, מותירה אותו בתחושות של אי וודאות וחוסר ביטחון, ומעתה כנראה שישקיע את מירב האנרגיה שלו, הקשב והריכוז, בבדיקות שמסיטות אותו מהמיקוד במטרה. למשל, יבקש להבין, האם הוא בעל אוטונומיה על תהליך העבודה או שמא יש חוסר הלימה בין מה שקורה עם המלאי לבין מה שמתועד במערכת. אולי התקבלו החלטות חפוזות שנוגעות למשימותיו והוא טרם עודכן על כך... בעוד שבוודאי כי אותה אנרגיה הייתה יכולה להיות מנוצלת לתועלת החברה. כך, בעניין שיכול להיות קטן, חד פעמי ואפילו חסר משמעות, הטפל הופך להיות העיקר. ולבסוף, פועל יוצא של התנהלות כזו באופן חוזר ונשנה, יהיה בדרך כלל חיפוש עבודה מצד העובד, תוך כדי הישארות בתפקיד.

דבר נוסף שאוזכר בתגובות למאמר הוא החשיבות של הסביבה החברתית. לא מדובר רק על איכות האנשים או על האווירה החיובית, אלא על העובדה כי לא אחת אנשים נרתעים מפוליטיקה ארגונית, וברגע שהם מבינים כי כזו כבר נוצרה והיא אינה לרוחם או שמא, הם אינם חלק ממנה וגם לא מעוניינים להשתייך אליה, בין אם משום שמדובר על ערכים שאינם הולמים את ערכיהם מבחינה אתית, או בין אם משום שהם לא מוצאים לנכון כי על מקום העבודה לשמש מגרש מיני-פוליטי לשם קידום עניינים אישיים, ומעדיפים להשקיע את כישוריהם לטובת קידום ענייני החברה.

לעריכת מסמך קורות חיים לחצ/י כאן

פוליטיקה ארגונית

סוגיית הפוליטיקה הארגונית מורכבת אף היא במיוחד, משום שכפי שאומר המשפט שנטבע על ידי קרול האניש, אמנם בהקשר לפמיניזם אך רלוונטי מאד גם לכאן: "האישי הוא הפוליטי". אנשים העובדים בארגון מחליטים זאת משום שברצונם לממש את כישוריהם, להתפרנס ולהתקדם מקצועית. התפתחויות פוליטיות מסוימות מגיעות לפעמים לרמות שהן מאיימות ומעיבות על ההשתייכות לארגון, לא רק ברמה התרבותית- ארגונית אלא אף ברמה התפקודית, משום שהן מהוות מעמסה לא אחת. כשכל צעד שרוצים לקחת קשור עם קבוצה משפיעה או עם אישיות בכירה ולפיכך יש לחשוב מספר פעמים ולג'נגל כדי שלא לפגוע או לדרוך על כל מיני יבלות חסרות כל קשר ועניין למהות העבודה, אלא מעורבים בהן מאבקי כוח ומעמד, תהליכי עבודה נתקעים, מוקפאים או נעצרים וכל השותפים במלאכה עשויים להיות מאד מתוסכלים מכך.

לעניין זה צריך להקדים תרופה למכה ואם אפשר לעשות זאת לכתחילה דרך מערכת הגיוס, מה טוב. משלבי הגיוס הראשונים, צוות מיומן יכול לזהות כישורים ותחומי עניין של מועמדים. וכפי שאפשר לאבחן אנשים שיהיו מנהיגים ומובילים באופן חיובי, וטיפוסים שלמרות האתגרים יישארו יציבים ונמרצים, אפשר לאבחן גם להפך וניתן אף לדון בסוגיות כאלו ואחרות בראיונות מתקדמים, על מנת לייצר אבחון נכון, שיספק תובנה לגבי תחומי העניין של המועמד בעבודתו.

האם המועמד עשוי לראות בסביבת העבודה כהזדמנות ליצירת קליקות לשם קידום מקצועי? אם התשובה היא כן בסבירות גבוהה וההחלטה היא לייצר ארגון שטוח ככל הניתן אז ייתכן כי מועמד כזה אינו מתאים לאווירה הארגונית הרצויה. מאידך, ישנם מנהלים ומגייסים שדווקא תרים ברצון אחר מועמדים כאלה.

לעניין פיתוח כישורים ומיצוי הפוטנציאל המקצועי, שזה למעשה החלק הנכבד בנושא המשמעות התעסוקתית, הנידונה בכתבה בטיימס, מובן כי מבחינת העובדים של ימינו, זהו החלק המהותי. לכן, יש לקחת בחשבון את ההשלכות הנכבדות של תוכן קורות החיים שלכם, ואת כלל ההתנהלות הראשונית אל מול המגייסים, בין אם מדובר בצוות גיוס חיצוני, פנימי או מנהלים ישירים.

כמשל החכם באדם, שלמה המלך: "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם" (משלי). כך מסמך קורות החיים שלכם משמש למעשה כמראה. ככל שבקורות החיים שלכם תשקפו יותר את היותכם "כלבויניקים" כלומר, בעלי יכולות רבות ומגוונות כדי לשכנע את המגייס בכישוריכם ועל ידי כך להתקבל למשרה הנחשקת, כך תידרשו בעתיד למטלות אמורפיות שאינן ממקדות אתכם למטרה העיקרית שתקדם את הקריירה שלכם.

עריכת קורות חיים מהוקצעים

יתרה מכך, הדבר עלול לגרום לכך שיחסית לשאר העובדים בצוות, אתם תידרשו להיות זמינים ונגישים בכל עת, גם בהפסקת הצהריים ולעתים גם לאחר שעות העבודה או ביום החופשי, "רק לשאלה קטנה..." כי הרי רק לכם הכישורים הספציפיים אותם הגדרתם בשלב הקבלה לעבודה.

לכן, כבר לכתחילה במסמך קורות החיים ובראיונות העבודה, מי שיודע כי עלול להיות מתוסכל אם אופי העבודה ומשימות התפקיד יהיו שונות ובלתי צפויות לעומת מה שנקבע עמו לכתחילה, צריך לשדר את המסרים האלו כי מאד חשוב לו להבין בדיוק מה מצפים ממנו, מה דורשים ממנו, מה הוא מוכן ומה אינו מוכן לעשות.

כשקורות החיים ממוקדים וניכר כי כלל המאמצים מוקדשים למילוי התפקיד כדי להשיג את מטרות החברה ולמלא אחר האסטרטגיה שלה, יעדיפו לבחור במישהו אחר כדי לעשות את המשימות סביב, ואתכם כדי למלא את המשבצת אליה אתם מתמיינים ובה שואפים להשתלב. כך משיגים לא רק את המשרה אליה אתם מכוונים אלא תחושת משמעות בעבודה כי באפשרותכם למצות את עצמכם מבחינה מקצועית ולא לבזבז זמן לריק על משימות שוליות.

זה נכון שחשוב לא פחות לעזור ולתרום, אך במקרים בהם עובד מגלה תוך כדי כניסתו לתפקיד, כי למעשה חלק מהעבודה דורשת ממנו לעשות דברים שלא צוינו מראש (כגון עבודה פיזית), ועכשיו הוא מגלה כי הפן שחשב שיהא שולי לעבודתו, הוא העיקר, האכזבה גדולה, המוטיבציה כבר צונחת במהירות שיא מטה, ושוב עשויים להיכנס למעגל מחפשי העבודה.

באופן נדרש והכרחי לא פחות, מנהלים מחויבים להכין משימות מראש, להעביר את המסרים שלהם באופן ברור, ולוודא כי אם לא הובנו כראוי, עובדים ירגישו מספיק בטוח כדי לשאול ולעמוד על כך שהם מבינים את המשימה ומוכנים לבצע אותה על הצד הטוב ביותר. התנהלות כזו תחסוך זמן ומשאבים, תהיה כמדיניות של דלת פתוחה להציף את הקשיים בעת קבלת המשימה ותוך כדי ביצועה, ותהווה דוגמה לאופן הרצוי מבחינת העברת מסרים ותקשורת בין-אישית יעילה, לטווח הארוך.

לעריכת מסמך קורות חיים לחצ/י כאן

לכל מילה משקל – האם קורות החיים שלכם מכבידים על המגייסים?!

מדוע חשוב להשקיע בכתיבת קורות חיים

מדוע מועמדים לעבודה כל כך משקיעים במסמך קורות חיים?

מעבר לתוכן, יש את עניין הנראות. כיום, העולם הויזואלי כה עשיר וממלא את חיינו, כך שגם בקובץ קורות החיים יש להדגיש את הפן החזותי. מי שקורות החיים שלו אינם מסוגננים במידה מינימאלית באמצעות צבע בכותרות, או טמפלט וורד נחמד, ניתן לכאורה להעיד עליו כי הוא די שמרן, מעט מיושן או אפילו לא בעניין. כבאמרה הידועה "המדיום הוא המסר", ולכן, אם כל מה שיש לך הוא הזדמנות שליחה אחת כדי להרשים, כדאי שתשקיע במסמך אטרקטיבי, תבליט ותדגיש את מה שצריך.

קורות חיים הם לחלוטין כמו כרטיס ביקור ואף מעבר לכך. בעוד שכרטיס ביקור יכול להיות גם פחות עדכני, וכך ניתן להסביר כי הודפס מזמן והרבה השתנה. עם קורות חיים, אם תשלח אותם לא מעודכנים זה יכול להעיד על חוסר אכפתיות מסוימת. גרוע מכך, כי אתה מחפש עבודה הרבה זמן או כי אינך מקדיש תשומת לב לפרטים. בנוסף, מבחינת רושם ראשוני זה עלול לאכזב את הקורא המצפה לשמוע בריאיון הטלפוני, את התשובות בהתאמה למופיע מולו על צג המחשב. חשוב כי כל הפרטים במסמך קורות החיים יהיו מעודכנים, ורצוי שיהיו כמה שיותר ברורים. החל מעברך התעסוקתי ועד בחירותיך העתידיות – הכיוון מבחינת הצופה במסמך, צריך להיות נהיר ומובן. כך למגייסת אין צורך להתלבט לפני שמרימה אליך טלפון משום שברור לכל שרצונך להשתלב בסטארט אפ ואינך הטיפוס שייכנס לפירמת רואי חשבון.

אם כן, החל מסוג המשרה, אופי העבודה, התחום וסוג התעשייה, וכלה בכתובות התקשרות ובכישורים, הכל צריך להיות מדויק וממוקד למטרה. עובדה אמנם פחות נעימה אך נכונה היא כי מגייסים צפויים להתרשם ממך גם דרך הרשתות החברתיות. כך, אינם מסתפקים ברושם הנוצר מקורות החיים בלבד, ולכן יש להתכונן היטב לכל שאלה שתעלה וכדאי להיות מוכן להסביר כל פרט, להיות נכון לתת דוגמאות, לאפשר הצצה בתעודות ולהראות נכונות למבחנים וראיונות, כי לחפש עבודה כידוע, זו למעשה עבודה בפני עצמה.

אופן הכתיבה והצגת הניסיון המקצועי

אם קורות החיים יהיו פורמט שנעים לעיין בו, הכתיבה בו ממוקדת ואינה מלאה את הקורא, הפרטים החשובים מובלטים ומודגשים וניתן באמת להתרשם מהפרסונה ולא רק מהפן המקצועי, אזי השגת את התכלית. אולם לכך מספר אתגרים. הראשון הוא הרצון להתאים את קורות החיים לדרישות השוק, או למשרות בתעשייה מסוימת בה תרצה להשתלב. מאידך, הקושי לתאר את כל מה שעשינו בתפקיד באופן שיהא ממוקד ורלוונטי פחות או יותר לכל עבודה בתחום הרצוי.

טיפים לכתיבת קורות חיים בצורה נכונה
טיפים לכתיבת קורות חיים בצורה נכונה

הטיפ שיכול לסייע הוא לכתוב תוכן אותנטי, על מה שעשית וחווית בתפקיד, ולא לעשות העתק-הדבק מדרישות המשרה. החכמה היא להעמיק ולהכניס גם את התכונות והכישורים האישיים בתוך תיאור התפקיד וכך אין מדובר ב"רשימת מכולת" של תכונות, כגון אחראית, סבלנית, ראש גדול, אלא, למשל: העברת מיונים בתנאי לחץ, תוך מענה אדיב וסובלני לשאלות הנבחנים.

בנוסף, נסה שלא להיות רפטטיבי ולחזור על אותן מילים כמו אחריות על.. אחריות על.. ואחריות על.. יש מילים נוספות כגון טיפול ב-, אמון על.., ניהול של.. בנוסף, לאתר תיאורים מלהיבים וייחודים כך שהתוכן לא יהיה בנאלי ומשעמם עבור הקורא, אלא להיפך יהיה מעורר וחדשני ויאפשר לקלוט מסר חיובי כי נהנית מהעשייה, ולא רק כי אתה מחפש עבודה כי נמאס או כי חייב.

יתר על כן, כידוע, מומלץ לצמצם הכל לדף אחד! אלא אם אתה מגיע מעולמות הרפואה או הביוטק ונדרשת רשימת ביבליוגרפיה ארוכה ומייגעת (אך מרשימה לכל הדעות!). עניין צמצום התוכן לעמוד אחד הוא בהחלט אחד האתגרים כאשר לפעמים משפטים, בעיקר באנגלית, הופכים להיות ארוכים ומורכבים אך נדרשים ביותר ומוסיפים!

זה רק אחד מהאתגרים שבגינם ב- PLATFORMUST עבודה זו נעשית על ידי כותב תוכן המנוסה בעבודת הגיוס. זאת ועוד, בפלטפורמה פועלים בשיתוף פעולה מקצועני קורות החיים, שיוצרים את מסמך קורות החיים כקובץ מעניין, ממוקד ורלוונטי מבחינת התוכן, ומעבירים הוראות ודגשים מיוחדים למעצבים הגרפיים, שמקבלים לפעמים הרבה יותר מעמוד אחד. וכך, בתהליך חשיבה מרכיבים את המסמך באופן בו מושם דגש על התוכן על פי הוראות העורך, בשילוב עם המבנה החדשני שיאפשר זאת, כך שהמשקל יושם על הניסיון הרלוונטי, ולא ילאה את הקורא. הוראות העורך יכולות להגדיר גם להיפך, כיצד להימנע מהבלטת נקודות החולשה, וכן מה הסדר לפיו בדרך כלל, סורקים את המסמך, במקרה ומדובר בגוף אנושי ולא במכונה אוטומטית.

הבלטת הדברים החשובים במסמך קורות חיים
הבלטת הדברים החשובים במסמך קורות חיים

ראוי לציין כי בסיום המהלך, לעתים השינויים הנוצרים בעקבות מלאכת העיצוב, מאלצים את המעצב להחזיר שוב את הכדור לידי עורך התוכן, המעוניין בתוצאה מסוימת הן ויזואלית והן מבחינת הכתוב, וכך עליו לחשוב מחדש כיצד לנסח או לעצב שנית, פסקה שתוצאתה אינה מספקת אותו בפורמט החדש (עבודת צוות כבר אמרנו?!)

אתגרים נוספים הם גודל הכתב, השוליים, האם להכניס מגוון כתובות וקישורים למגוון אתרים או תיק עבודות, הכל נעשה במחשבה מעמיקה ויצירתית, ובהבנה של החשיבות והרצינות הנדרשים עבור התהליך. קורות החיים מסתובבים מי יודע היכן ומצד אחד מועמדים רוצים להשמיט פרטים שמעדיפים כי פחות יושם עליהם דגש, ומאידך רוצים להבליט ולהדגיש דברים חשובים, כמו מיומנויות אקסל, אף אם אינם בהכרח 'שולטים בהם.' איך לשלב בין מילים גבוהות ודיבור יומיומי, וכן איך להתאים את עצמי, לאחר ההתרשמות מקורות החיים, ולהרשים גם בראיון האישי?

כל זאת ועוד, ניתן במסגרת שירותי האתר, כפלטפורמה לכתיבה, עריכה ועיצוב גרפי של קורות החיים. וכן, ניתן לקבל גם תרגום לשפה האנגלית, שכמובן נערך על ידי אנשי HR מנוסים בתחומם ודוברי אנגלית שפת אם. השירות באתר מאפשר לפנות אלינו במגוון הערוצים ולקבל חוות דעת מקצועית על מסמך קורות החיים הקיים שלך. אל תהסס לפנות אלינו. ייתכן כי רק נחדד עבורך מספר נקודות מועט, ונחזק את התוצאה הטובה שכבר קיימת. למי שטרם הספיק להשיג את הקצב, כדאי בהחלט להיעזר בצוות המקצוענים ולערוך קובץ קורות חיים כך שיהיה מרוצה ממנו ואף גאה להציג אותו לכל ארגון איכותי ומעסיק רציני. בהצלחה.

לכבוד חנוכה: שמונה הנקודות החזקות שחובה לציין בקורות החיים

חנוכה חנוכיה

סך הכל מעסיקים רוצים לדעת מה הניסיון התעסוקתי שלך, איזו השכלה רלוונטית רכשת וכיצד יש בכך כדי לתרום לתפקיד המוצע על ידם. כתיבת קורות חיים בסדר ובאופן הנכון תסייע לך לתת מענה לשאלותיהם, וכך הראיון הטלפוני יתמקד בנושא המקצועי ופחות בפרטים טכניים ששכחת להוסיף, כגון אזור או עיר מגורים.

בראיון עבודה יכולים להיות רגעים מעיקים. אותן שניות בהן אנו יוצרים רושם ראשוני של עצמנו כמרואיינים על מראיינים, שהינם לעתים המעסיקים הפוטנציאליים, מציגים להם מי אנחנו- למרות שהם לעולם לא יכולים להיות באמת בטוחים- ומנסים להרשים. עלינו להוכיח במספר דקות כי שווה להם להשקיע ולרכוש כביכול את המוצר שאנו מביאים, אם זה הניסיון שלנו, המוטיבציה והכישורים. מעל הכל, אנחנו מבקשים להסיר את הלחץ המבעבע בקרבנו, שמא ישאלו אותנו שאלה שממש היינו מעדיפים להימנע מלהתמודד עם לענות עליה.

אולם כל זאת עדיין בגדר תיאוריה. הרי בסיכומו של עניין על פי רוב אנחנו במהלך הראיון מתנהגים כפי שאנחנו, פחות או יותר, במיוחד כשמדובר בראיונות של חצי שעה ומעלה וכמובן כאשר לא שלחנו אף אחד כדי להתראיין במקומנו. בכדי להתמודד עם כזו סיטואציה, עלינו להגיע למצב שפונים אלינו בכלל. לכן, בין שאר הנכסים הדיגיטליים, נדרשים קורות חיים שיעוררו את המגייסים. אחרת נישאר עם האלתור ראיונות שלנו מול המראה, או עם ההקלטות בנייד, ותו לא.

רבות נכתב על הדברים כי חובה שיהיו בקובץ, ומכאן ברי כי בכתיבת קורות חיים נכתוב על הניסיון התעסוקתי, הכשרות והשכלה. אך תמיד עולות שאלות לגבי העניינים הקטנים הנוספים שהם כמו תת נושאים מהותיים, כגון האם לשים תמונה או לא, עד כמה רצוי כי הכל ייכנס בעמוד אחד, האם צריך מכתב מקדים, מה בנוגע לעיצוב, האם לשים השכלה לפני תעסוקה או אחרי, ואיפה לכתוב את הניסיון הצבאי? הדעות חלוקות ואינך יודע מה לעשות.

אז קודם כל, כדי להפיג את המתח נתחיל עם זה שאפשר למחוק את הכתובת המדויקת. מיקוד כבר לא דבר שמעניין מגייסים אלא אם הם גם עובדים בדואר או עוברים הכשרה להפוך לסוג של אלגוריתם מאנדקס של גוגל. מזה כעשור ויותר, ניתן למחוק גם את הכתובת של הבית כי אין צורך במען מדויק. זו יכולה אגב להיות אחת ההזדמנויות לסמול טוק עם המראיינת אם היא תשאל "איפה אתה גר בגבעתיים?"

לכתחילה חשוב כי איזור המגורים כן יופיע וכמובן במידת הצורך לציין נכונות מבחינת טווח החיפוש הגאוגרפי שלך. במאמר מוסגר נציין כי אכן מניסיוננו, ישנם מעסיקים שמעדיפים כי עובד יגור בעיר בה נמצאת החברה, אך אסור להם לפסול על כך ולכן ניתן להביע מירב הנכונות להעתקת מגורים או רצון לבלות בפקקים או בתחבורה ציבורית. כן, גם במקרה זה של מוטיבציה תעסוקתית זה לגיטימי, גם אם גרים רחוק, משום שמסתבר כי היום זו אינה כל כך בנמצא (המוטיבציה! לא רק המכונית).

8 נקודות חשובות בכתיבת קורות חיים

לעניינינו, מה באמת חשוב שיופיע בקורות החיים?

טינה ניקולאי, מאמנת קריירה בכירה ומייסדת חברת Resume Writers' Ink ציינה במספר ראיונות אינטרנטיים בנושא כתיבת קורות חיים את שמונה הנקודות החזקות ביותר שחובה שייכללו במסמך, על מנת שייבחר מבין מאות הנשלחים, ולהלן נביאן באופן סמלי לכבוד החנוכה הממשמש ובא (לגזור ולשמור!):

1. פרטי קשר - זה אכן נדמה כמובן מאליו אך מועמדים לעתים קרובות שוכחים לציין זאת, אולי משום שהשאירו אותם לסוף. כמו כן, לפעמים קיימת טעות בכתובת הדואר האלקטרוני המצוינת או במספר הנייד או גם וגם וכך מתפספסות לא מעט הזדמנויות. מגייסים נאלצים להמשיך למועמד הבא אף על פי שלכאורה קורות החיים עונים על הדרישות ורצו לפנות לגורם אליו הם משויכים. לפיכך, זו דרישת החובה מבחינת המאמנת הבכירה: שם, מספר טלפון, כתובת דוא"ל, כתובת לפרופיל הלינקדאין, לינק לאתר או לקובץ בו ניתן לצפות בקורות החיים.

2. כותרות מקצועיות: נא הסבר מה אתה עושה - אחת ההנחיות החשובות בכתיבת קורות חיים היא שיהיה ברור ופשוט מה עיסוקך, לאיזה תחום מקצועי אתה משתייך. רצוי שזה יופיע בהתחלה מתחת לפרטים האישיים ולפני הניסיון התעסוקתי כך שיהיה ברור מה המקצוע שלך ומה אתה מחפש. לא אחת צפיתי בקורות חיים שלכאורה היו יכולים להתאים למשרה אותה חיפשתי אך מכיוון שבתחילת הקובץ צוין כי "מחפשת משרת אדמיניסטרציה ולא הנהלת חשבונות", וויתרתי על הפנייה. כלומר, גם אם הניסיון מעיד על התחום, המיקוד והכתיבה הזו המצהירה מה אני רוצה, במה אני מעוניין, היא חשובה ומרשימה לא פחות מאופן כתיבת קורות החיים ושאר הפרטים המופיעים בהם.

3. שימוש במילות מפתח מתיאור המשרה - מגייסים על פי רוב משתמשים במילות מפתח לסינון במערכות הממוחשבות כדי לאתר מועמדים שיתאימו לאותן כותרות. אי לכך, אם מילות החיפוש יופיעו בקובץ בהיותן זהות, הן יבלטו וזה כבר גורם לתחושת התאמה בקרב המגייס שרואה "צבעי התאמה ממורקרים" בין מילות המפתח אותן הכניס ל-ATS לתוצאה בקורות החיים שעלו מכך. זה קופץ וזה מודגש ולכן כדאי להיצמד לתיאור ולדרישות המודעות, ולהשתמש במושגים ובקיצורים המופיעים בהן. למשל SEO, CFO, DevOps, ועוד מונחים השגורים בימינו בקרב מאתרי קורות חיים, כמו גם מיומנויות רכות ובהן הקשבה פעילה, אינטליגנציה רגשית, מנהיגות חדשנית, ניהול והדרכה, וכדומה.

4. הבליטו הישגיכם - מעסיקים רוצים לדעת מה עשית כדי לשפר המחלקה בה עבדת, אילו תהליכים, פרויקטים קידמת, ייעלת, יזמת, פיתחת, בנית, תחזקת, שימרת ושיפרת. זאת, כדי להסיק האם קיימת הלימה בין החזקות שלך לבין דרישות החברה במשרה הפנויה לאיוש. תסביר את הייחודיות שלך בתפקיד ואפילו תצטט את האופן בו תיאר אותך אחד הממליצים במילוי אחד התפקידים המשמעותיים, כך שהתיאור יישקף את היותך כה נחוץ לתפקיד- באופן מרשים, מוצלח, כאדם הנכון במקום הנכון.

5. פסקה מקדימה- בין 3- 5 שורות - כדאי לכתוב פסקה מקדימה בה יודגש הניסיון התעסוקתי. מעין סיכום קצר ותמציתי שכתוב טוב ומסביר הן כרונולוגית אך בעיקר מקצועית את התפקידים, הניסיון וההתפתחות בתחום עד כה. למשל, תיאור מקצור של המסלול עד להגעה לתפקיד בכיר, או השילוב של הלימודים עם התנסות בפרויקט וכיצד זה סייע לך לרכוש הכלים שבדיוק רלוונטיים למשרה הנוכחית. זה צריך להיות כתוב באופן מעניין ומשכנע, קצר ומדויק.

6. לא להחסיר פרטים - מעסיקים רוצים להעריך כביכול כמותית את היקף העבודה והתפקידים אותם תוכל למלא. כפי שלהבדיל, קונים ציוד ורוצים לדעת כמה זמן יחזיק או כמה מקום יש בו או כמה חזק ומהיר הוא, אותו הדבר מעסיק רוצה פרטים מדידים- כמה אנשים עבדו תחתיך, כמה זמן עבדת כמנהל, כמה זמן נדרש לך למלא משימה מסוימת (דו"ח חודשי, הכנת משכורות וכדומה). לא חייבים להיות אנליסטים בשביל לענות על כך, אלא אנו נדרשים להיות מסוגלים להעריך פרטים כאלו שהינם כעובדות יבשות. כך למשל, מספר שנים בהם עבדת בתור נציג, מספר שנים בהם עבדת בתור אחראי משמרת וכדומה.

מגייסים
7. כישורים והישגים - אמנם על פי רוב אלו יופיעו בסוף הרשימה הכרונולוגית המתארת את הניסיון התעסוקתי, וכמובן באופן נפרד עם כותרת משלהם, אולם אם מדובר בתיאור כמו סיום MBA בהצטיינות או כל פרט חשוב שהמעסיק כנראה ישמח שיש לך ידיעה בו – וודאי כי יש להקפיץ פרט זה מעלה שיופיע תחת הפרטים האישיים ולפני הניסיון התעסוקתי. ככלל: לא להסתיר מידע שסביר להניח כי החברה המגייסת תרצה להיווכח כי קיים, אף אם אין זו דרישת חובה עבור המשרה.

8. כתובות URL ולינקים רלוונטיים - כמשב רוח מרענן כך חשיפת האישיות היא לפעמים זו ש"שובה אותנו". כאשר נפגשים סוג של ישירות עם המועמד, באופן שניתן להתרשם ממנו מבלי שהוא כביכול מנסה, משום שזה באופן וירטואלי (אפילו שוודאי כי הושקעו מאמצים רבים בעריכת הפרופיל, תיק עבודות או כל תוכן רלוונטי) אזי בתוך דקות ניתן לקלוט פיסות מידע שמקורות החיים, אפילו יחד עם ראיון פרונטאלי, לא היינו מקבלים, ולכן פרופיל לינקדאין או לינק לבלוג מקצועי יכול לייתר את קורות החיים, וכן יכולים להיות יתרון משמעותי כאשר המראיין מרגיש כי כבר התרשם מהמועמד באופן אישי, וניתן מבחינתו לחסוך ראיון טלפוני ולהתקדם בתהליך.