אל תתכבד בקלון מסמך קורות החיים

קורות חיים כנכס שיווקי של המועמד לעבודה

קו"ח בפרופיל אונליין ניתנים לשינוי ביתר קלות כך שניתן להתאים ולערוך אותם אף תוך כדי הראיון הטלפוני. מסמך קורות חיים נותר ככרטיס העסקי הרשמי שלך, שעליו אתה נדרש לפרט, להסביר ולתת דוגמאות מתוך ניסיון חיים מקצועי ממשי. 

על מסמך זה נבנה, בין השאר, תהליך האבחון של המועמד, שהרי הוא משמש כבסיס עליו נשען המעסיק בבואו לבדוק את מה שכתוב בו כגון שם תפקיד, תחומי אחריות, שיוך לפעילות קהילתית, רמת השכלה ועוד. כך ביכולת המגייס להיווכח האם מדובר בעובדות או בסיפורים. 

בנוסף, בהסתמך על קורות החיים מתקשר המראיין כדי להמשיך ולברר פרטים אצל ממליצים. מידת נכונותו של מגייס להתאמץ ולהתעכב על נקודות הכתובות במסמך קורות החיים תלויה באופן בו הוא נראה, מבחינת תוכן ומבחינה ויזואלית, ובמידת הפירוט בו.

ככל שמעורר תחושות חיוביות ויוצר רושם של רלוונטיות ורצינות, הוא מקנה מידת מה של ביטחון אצל מקבל ההחלטה ונותן נקודת פתיחה חיובית. כל שעל המועמד נותר לעשות הוא לשמור על היתרון ההתחלתי הזה (תהליך מורכב בפני עצמו).

נכון שניתן ליצור מספר גרסאות לקורות החיים כדי להתאים המסמך הרשמי לכל משרה רלוונטית עבורנו, תוך שימוש גמיש במילות חיפוש השייכות לעולם תוכן מסוים, לתפקיד ספציפי ואף לתרבות ארגונית כלשהי. הטרנד הזה נכפה על מועמדים לעבודה בשל מעבר לגיוס רובוטי באמצעות מערכות הסורקות את קורות החיים, ומבקשות לאתר מילות מפתח, הנמצאות על-פי רוב גם במודעות הדרושים. אך מרגע שהקובץ נמצא בידי הנמען, נוצר מצב של 'אל חזור' - מרגע זה ואילך, מתחיל כביכול להיחרט בזיכרונו של הגוף המעסיק, בפרט בעסק מוסדר בעל מערכת גיוס חכמה, כל הרושם הראשוני כלפי המועמד! 

מנקודה זו, כל שינוי או עדכון באות, פסיק, שם משפחה, רמת אנגלית או מקום מגורים, עשויים להעלות סימן שאלה משום שזו כבר גרסה שנייה. עלולים לתמוה מדוע שלחת קו"ח שאינם מעודכנים אם אכן חשוב לך למצוא עבודה. האם אינך לוקח את התהליך בכובד ראש המצופה ממך? האם אתה חלילה מזלזל בזמנו של המראיין?

מגייסים ומעסיקים אף מתעמקים בקורות החיים משום שמהווים עבורם מקור ידע על המועמד. חיפוש ברשתות החברתיות ואונליין יהווה כנדבך משלים לתמונה הכוללת אך זו כבר נבנתה יחד עם הרושם הראשוני שיצר המסמך עצמו. אותה התרשמות ממסמך קורות החיים מכריעה אפוא בסוגיה האם לפנות טלפונית למועמד.

כלומר, כפי שלמדנו כשהיינו ילדים כי על שאלות סגורות התשובה יכולה להיות אחת מבין שתיים, כך גם בעולם התעסוקה: אם מגייס מחליט להתקשר למועמד משמעו כי נכון להתקדם מולו, ואם הוא מניח את המסמך בצד ועובר הלאה, המשמעות היא תשובה שלילית – לא רלוונטי!

לכן, הראיון הטלפוני הראשוני, למרות כי מדובר בשיחת זימון בלבד, מהווה אף הוא כנדבך נוסף להתרשמות הכללית שהמועמד מצדו מחויב ליצור בהמשך לקורות החיים ובהלימה אליהם. זו גם הסיבה כי כדאי שעיצוב המסמך יהיה נעים ותואם את אישיות המועמד, ממש כפי שכרטיס ביקור של חברה מתכתב עם סוג העיסוק שלה ומה שחפצים בעליה לשדר. יחד עם כל זאת, חשוב לזכור כי השאיפה של כל מגייס היא למצוא את כל הנקודות המאששות כי קורות החיים אכן משקפים את המציאות, וכל עניין האבחון נועד כדי לוודא כי אכן יש התאמה, בהמשך לאינפורמציה שנשקפת מקורות החיים.

לסיכום, מסמך קורות חיים הינו נכס שיווקי חשוב במעלה, ויחד עם כל האפשרויות הנוספות שקיימות היום טכנולוגית כדי להציג את הניסיון התעסוקתי ואת המקצועיות שלך, שכיר או עצמאי, בו טמונים המסרים בעלי המשקל הרב ביותר המועברים מצדו של המועמד לעבודה – סטודנטים, מנהלים, בכירים, אנשי מקצוע ומומחים – אל עבר כל גורם איתור ואבחון תעסוקתי שהוא.

ישנו מקום לביקורת על כך כי מסמכי קורות חיים יכולים להיות מייגעים בהיותם ארוכים מדי, מלאי טעויות כתיב, חסרי כישרון כתיבה והעברת מסרים, משעממים ויזואלית או פשוט חסרים! אך אל לנו להתכבד בקלון המסמך שעוד נשאר כדי לאפשר הקניית רושם ומידע רלוונטי למגייסים מקצוענים, לבעלי תפקידים בכירים, למנהלי צוותים ולבעלי חברות וארגונים אשר זמנם וסבלנותם קצרים, ומוטל עליהם לקבל החלטות הרות גורל בדבר קבלת עובד למקום עבודה, דבר שלא יסולא בפז, במיוחד בזמנים מאתגרים.

קיים פער בין נוסח קו”ח לכושר ביטוי? יש מה לעשות בנידון!

על כתיבת קורות חיים וכושר ביטוי

ראשית נסביר את הכוונה בחוסר הלימה בין קורות החיים לבין כושר ביטוי המועמד. לעתים יש פער בין האופן בו מתבטא המועמד בעת ראיונות עבודה טלפוניים ופרונטליים, לעומת הרושם שנוצר כלפיו, או לגבי יכולותיו הוורבליות, עת קריאת מסמך קורות החיים שלו. מה ניתן לעשות במצב כזה, כאשר על המועמד להתמודד עם ההבנה כי קיימת חוסר הלימה כזו וכי עליה לבוא לידי פתרון על מנת לעמוד בציפיות שנוצרו למגייסים ממסמך קורות החיים, ולכן פנו אליו טלפונית וכעת חובת ההוכחה מוטלת עליו כי הוא אכן מסוגל לעמוד מאחורי הדברים בצורה נאותה.

אימון

קואוצ'ינג היא אחת הדרכים לפתור את העניין. בשיחת אימון מקבל המועמד את הכלים על מנת להבין את הפער בין הרצוי למצוי, דבר שיכול מאד לסייע לו כדי לרכוש את הכלים הנדרשים, בפרט כאשר מדובר במאמן המתמחה בעולם התעסוקה, ובעל ניסיון בתהליכי גיוס. אך שני חסרונות לעניין. הראשון, כי אנשים מרגישים בנח להיות מי שהם. אותנטיות מנצחת, נשמעת ונראית בראיונות טלפוניים ופרונטליים ולכן מורגשת על-ידי מגייסים. שנית, מדובר בתהליך שיכול לערוך זמן רב ועלותו אינה נמוכה.

מאידך, ייתכן כי ירוויח כלים לחייו האישיים ויקבל דרכים מעשיות כדי להשתמש בכישוריו ולהצליח, לא רק בראיונות עבודה אלא במגוון מישורי חיים. בנוסף, עצם המודעות לעניין, הבנה של האתגר והתמודדות מולו בשפה של מי שבוחן את המועמד מועילה לכל חיפוש עבודה עתידי, ואף לבניית יחסי עובד-מעביד.

מודה ועוזב..

להודות כי כתבו לך את קורות החיים. כמסמך שיווקי לכל דבר ועניין, לגיטימי לתת את המשימה למקצוענים ולו רק בכדי לחסוך זמן יקר. מכיוון שהנך טוב בתחומים מסוימים, אתה מתמקד במה שאתה טוב בו ולכן לא בהכרח רלוונטי כי לא אתה הוא שכתבת את קורות החיים או כי אינך מתראיין באופן ההולם את הכתוב בהם.

לא זו אף זו, בהזדמנות להדגיש את החזקות שלך והיתרונות הייחודיים שלך כדי למלא בהצלחה את התפקיד עליו תתמודד, יכול להיות נכון ביותר להניח את הדברים על השולחן ולעבור הלאה לשאלה הבאה. כלומר, לענות בכנות על עניין כתיבת קורות החיים ולהתמקד בגוף הריאיון!

התאמת המסמך

אפשרות נוספת וייחודית הקיימת ב- Platformust היא להתאים את נוסח קורות החיים לסגנון הדיבור הספציפי של המועמד. כך המועמד חש בנח להביע את עצמו בחופשיות במהלך ראיונות העבודה. בנוסף, כך לא נכפה על המועמד לשנן תסריט מלאכותי שלא בהכרח רלוונטי לכל זמן ומקום עבודה.

בכל מקרה משלושת האפשרויות לעיל, על כותב קורות החיים להבין באם יש פער מעין זה כאמור ולשקף זאת למועמד. כך לתת לו את הבחירה האם כותבי קורות החיים יגשו למלאכת הכתיבה כפי שנוהגים, או שמא, מעוניין הוא שהם יתאימו במקרה זה באופן מיוחד את כתיבת קורות החיים לסגנונו הייחודי.

 

 

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn

כיצד להציג כישורי עבודת צוות בקורות החיים?

הצגת יכולות לעבודת צוות בקורות החיים

עבודת צוות ושיתוף פעולה תוך כדי תנועה היא כה מהותית היום בארגונים. רבות הדוגמאות, ובהן המפורסמת של חברת Google המאפשרת למפתחים שלה להתנהל באופן חופשי, ב- 20% מהזמן, על חשבון העבודה, כדי להביע ולשחרר את היכולות היצירתיות שלהם. כך פותחו מגוון פלטפורמות ואפליקציות כאשר המפורסמת בהן היא Gmail כמובן.

נמצא כי אדם שיודע למצוא שפה משותפת עם כל אחד בצוות, הוא זה שעל-פי רוב יתקדם בבטחה אל עבר התפקיד הבא בתוך החברה. שכן, כפי שנהוג לדרג בצה"ל את העמיתים למחלקה, במבחן הסוציומטרי, כך ודאי כי ימליצו עליו בחיוך לכל תחום שירצה להצטיין בו. לכן, כדאי לדעת כיצד להכניס כבר בקורות החיים את מילות המפתח שיבליטו את העובדה כי הנך טוב בעבודת צוות ובשיתוף פעולה, ולא זו אף זו, כי הדבר מניע אותך לעבודה פורייה ומשובחת!

 

חניכת עובדים

מכירים את התופעה בה במוסדות לימוד להשכלה גבוהה, ישנה קבוצת אנשים החולקת סיכומים בינה לבין עצמה אך אינה מוכנה לשתף אותם עם השאר? נכונות לחלוק ידע נובעת לא רק מהמקום האלטרואיסטי של הרצון להעשיר את הזולת, אלא אף מההבנה הפשוטה כי הידע אינו ממש שלנו. הרי לא מדובר בזכויות יוצרים או פטנט, אלא על שדרוג סיכומים ותמצות התוכן באופן שיסייע לכלל להבין ולחזור על החומר בזמן קצר. מה גם שהתוצר כבר מוכן ורק שמור לבעלי עניין ספציפיים.

בכל אופן, מי שיכול להבליט ולתאר בצורה הטובה ביותר את בחירתו להוביל את נושא חניכת העובדים בחברה, מוסיף לעצמו נקודות בעניין יכולתו לעבוד בצוות. עובדה זו גם בדרך כלל מעידה על היכולת והנכונות לוותר על האגו, או להשאיר אותו מחוץ לדלת המשרד, וגם על ביטחון עצמי להבין שאני מוכן לתת 100% כדי להכשיר מישהו וזה לעולם לא יבוא במקומי משום שאני בטוח בייחודיותי ובמעמדי בארגון, ובכלל.

 

קידום לניהול צוות

תמיד, תמיד, תמיד טוב להראות התקדמות, גם אם מדובר בפסיעה קטנה או במדרגה שאינה גבוהה כפי שרצית (בפרט בשכר), מתפקיד לתפקיד, וכך למשל מתיאור משרה של אחראי מכירות לכותרת מנהל משמרת/ מוקד מכירות. כבר כאן באים לידי ביטוי כישורים בין-אישיים כגון אסרטיביות, יכולת עמידה מול קהל, הובלה תוך שיתוף פעולה וסיוע לצוות בעמידה ביעדים. כל אלו מראים כי אתה "איש של אנשים", "אחד מהחבר'ה" וכמובן מעלים מידית את הסיכויים שלך לקבל טלפון ממגייסים המחפשים את היצורים החברתיים הללו, שמוכנים להתגייס למען השגת מטרות החברה ובד בבד לתפקד לצד עמיתיהם לצוות, ולשלב את הדברים באופן טבעי.

 

שימוש ברשתות החברתיות להצגת כישורים בין- אישיים

פעילות נכונה ברשתות החברתיות

הידעת?! מגייסים מחפשים אותך בלינקדאין וחפצים להתרשם מתמונתך בוואטסאפ. מצוין. ניתן להשתמש בעובדה זו לטובתך ולחשוף באופן ציבורי ומכוון כישורים הנדרשים למשרה ולתחום אליהם אתה מתמיין. רוצה להבליט כמה אתה מתפקד היטב בהיותך חלק מקבוצה? תעלה סרטוני הדרכה שלך עם טיפים חשובים בנושא הקרוב ללבך, תשתף ברשת החברתית את העובדה כי אתה מנהל קבוצות, תעלה תמונות מפעילות קהילתית במסגרת קבוצתית בה אתה שותף וכמובן תוסיף זאת לקורות החיים בחלק ההתנדבות.

 

במהלך ראיון

תוך כדי ראיון אם הנך חש כי נקודה זו טרם הובהרה כראוי, תזכיר את הפעילות הענפה שלך ברשתות החברתיות כבעל יכולת להנהיג קהילה וודאי להוביל דעה. יכול והמגייסים לא נחשפו לכך מפאת קוצר זמן. כאשר הנך נשאל לחוויה מוצלחת או פרויקט עליו ניצחת בשמחה, תשתף את העובדה כי התנסית בניהול אירוע רווחה וידעת לערוך את החלוקה לקבוצות באופן מצוין שיצר הרמוניה ופעילות נהדרת הזכורה לחיוב. תציין כי אתה שותף בכתיבת כתבה, בניהול בלוג, או ביצירת אתר. כל דבר שמראה את הפרואקטיביות יחד עם ביטוי חברתיות, משרת את המטרה.

כאשר אתה מתראיין ונשאל לדעתך, אל תהסס לחשוף באלגנטיות את הסיבה מדוע אתה חושב כך. זוכרים שתמיד אמרו לנו שלא משנה התוצאה אלא הדרך? אז לא רק בתרגילי מתמטיקה בבית הספר נכון הדבר, אלא בתשובה תאורטית בקורסים באוניברסיטה זה היינו הך. כאשר אתה מביע את עצמך בכנות ומראה את דרך החשיבה שלך, או את הסיבה מדוע תפעל למען מטרה החשובה עבורך, אתה יוצר תגובה. גם אם המראיין לא בהכרח יכול להגיב נקודתית על נושא הדיון, זה ודאי יגרור תגובה וחשוב מכך, יעורר את הרגש!

בסיום ראיון

לקראת סיום הריאיון כאשר תישאל האם יש לך שאלות נוספות, במידה ואכן ישנן, אתה מוזמן להעז ולשאול את מה שחשוב לך לדעת. רצוי כמובן שלא יהיה מדובר בשכר והטבות אלא שאלה שלדעתך מהותית, שעלתה לך לגבי תהליך שינוי שעוברת החברה, התנהלות, תרבות ארגונית או בהמשך לכתבה חדשה שקראת בדרך והיית מעוניין לדעת כיצד משפיע הדבר על היומיום בחברה, והאם יש לכך משמעות בתפקיד אליו אתה מתמיין?

להיות אדם המשתף פעולה משמעו אדם שנכון לשאול ולקבל חוות דעת. להבין שאדם אחד לא יכול לדעת את הכל ואף לא מתיימר לכך ולכן הוא נכון ללמוד מהזולת. שאילת שאלות צריכה להיעשות בצורה עדינה משום שהנך בכיסא המרואיין ולא המראיין, אך יחד עם זאת, כאשר עולה שאלה חשובה ונוצר שיח, ודאי כי זה ייזכר אצל המגייסים כפרט המעיד על אדם ערני לסביבתו, שאינו מתבייש לומר שאינו יודע, נכון ללמוד, לפתח דיאלוג ולהתפתח!

שיתוף פעולה כגורם מנצח להצלחה בראיונות עבודה

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn

האם לשלוח מסמך קורות חיים שאינו מעוצב?

Platformust_resume_upgrade_design

קודם כל, החיוך!

כמה פעמים שלחת היום סמיילי? כן, אחד מהפרצופים הצהובים הללו שניתן להוסיף בקלות בהודעת וואטסאפ, לינקדאין, פייסבוק ואימייל. קשה לספור. ברור, הרי כל התקשרות שהיא, רצינית ככל שתהא, עשויה להיות מלווה בסימן "לייק" המהווה תגובת הסכמה לכתוב. מתי לא נשתמש בפרצופים הצהובים, המכונים באנגלית "Emoji"? לא נשתמש באימוג'י כאשר אנחנו קצרים בזמן, או כשלא נכונים להשקיע בהתכתבות. לרוב זה יהיה עם אדם שנח לנו לענות לו באופן קורקטי, רשמי וקצר, או אם מדובר בהתכתבות "חופרת" שכזו, המחליפה לחלוטין שיחת נפש מילולית, ואז כנראה גם תלווה בהודעות שמע המועברות מהאחד לשני.

מסתבר כי האימוג'ים השונים לא מחליפים רק מילים כמו "כן", "עייף" ו"לא יודע", אלא אפילו מעשירים את השפה. הם גם מסייעים להחליף את השפה הבלתי מילולית שלנו, אותה היינו משדרים כנראה בשיחת פנים אל פנים. אימוג'י באים כדי להביע את מה שאנו חשים, כך שלא רק מועבר התוכן שהיינו אומרים לו היתה זו שיחה אמתית, אלא משקפים כיצד אנו נראים ולמעשה מביעים את עצמנו דרכם באופן כנה או מלא יותר, אם ניתן לכנות זאת כך. מסתבר שיש אפילו אנציקלופדיית אימוג'י ובה קטגוריות (חיות, טיולים, דגלים) והסברים המפרטים מה אומר כל סימן, כך שלחלוטין נוצרה כאן שפה חדשה ועשירה.

קורות חיים מעוצבים יוצרים רושם אצל המגייסים

די בתחילת הדרך של האס-אם-אסים, עלו המון טרוניות על כי לעתים הם יוצרים דווקא קצר בתקשורת. מצבים מבולבלים ומביכים בהם האחד יכול להבין משהו אחר לגמרי ממה שהשני התכוון להעביר, הובילו לעתים אף לחוסר תקשורת ולהעדפת שיחה טלפונית על התכתבות ובין כך קמה ענקית המסרונים הקצרים טוויטר והתופעות המביכות בצדה שאף הובילו לפיטורים והתפטרויות עקב ציוץ שלא היה במקומו. אולם כעת, הכוונה יכולה להיות מדויקת יותר באמצעות האימוג'י, עד כדי כך כי המילה הכתובה לא מספיק מדויקת כנראה, כדי להעביר את המסר, ואנו ממש מוכרחים להיעזר בפרצוף הממחיש את הסיטואציה מצדנו. כך למשל, לוודא שהבינו כי מדובר בבדיחה או בטון אירוני ולמנוע אי נעימות. אם כן, נוצרה אפשרות מיוחדת להביע את עצמנו מרחוק ויחד עם זאת לייצר קירבה, מכיוון שעושר הרגשות וההבעות המועברות דרך האימוג'י מאפשרות לנו להיות כנים ו/או חדים יותר בכוונותינו.

למרות האמור יש מי שחושב כי ניתן לפרשם באופן שונה וכך עדיין עלול להיווצר בלבול. כפי שמחוות גוף מעבירות מסרים שונים במדינות שונות, ומכיוון שתקשורת תלויה לא אחת בגיל, בתרבות, ואפילו בסוג המכשיר הסלולרי, לא ניתן לסמוך על כך כי האופן שבו אני רואה ומבינה את מה ששלחתי, יופיע וייקלט בדיוק באותה הצורה אצל הצד השני.

האם נשלח קורות חיים שאינם מעוצבים?

אם ניקח את ההשוואה הזו לקובץ קורות חיים אותו אנו שולחים למגייסים ולמעסיקים, האפשרות שלנו ליצור תחושה ולייצר רושם, גבוהה יותר כאשר אנו משתמשים בכלים לעיצוב המסמך. כל קו, צבע, פס, תבליט ונקודה, הם חלק משפה אותה אנו מעבירים הלאה, והתמונה הכוללת המגיעה מתוך שילוב של תוכן וניראות, היא כהשלמה למוצר הכולל, "אני" כמועמד. כך גם ניתן לבחור איזה רושם ברצוני להקנות לקורא כלפיי.

גודל הכותרת, האופן שבו בחרתי לכתוב את הפרטים האישיים, אם יופיעו בצד או באמצע, האם יחולק הכתוב באופן שווה על הדף או מפוזר בבלגן ובריבוי רווחים מבלי משים? גם אם מגייסים יטענו כי אינם מייחסים לכך עד כדי כך חשיבות, התת מודע שלהם ודאי יעיד אחרת. העולם הוויזואלי משפיע עלינו עמוקות, וכך, עם המפגש הראשוני, נבנה במוחנו הרושם על המוצר. התמונה כמו מצטלמת במוחנו, וכך אנו זוכרים את המבנה, את הכתוב ואת התחושה שעלתה בעת ההתרשמות מהמסמך.

מעבר לעניין הטכנולוגי שהיום לכאורה מאד מחייב, כך שכבר מצופה מקובץ קורות חיים להיראות מושקע ואטרקטיבי, (ולכן למשל מצופה ממועמד לסדר את המסמך כך שהקישור ללינקדאין יהיה זמין בלחיצת כפתור אחת), סך הכל מדובר בכלי שמסייע לנו להתמודד מול מאות מועמדים השולחים קורות חיים תוך מספר דקות לאותה המשרה הנכספת, ולהתבלט מתוכם בכבוד.

עיצוב קורות חיים מבליט אותך מעל למועמדים אחרים

אם אתם מתקשים לבחור את תמהיל העיצוב הנכון שיגדיר אתכם כמקצוענים בתחומכם, לעצב את הפורמט שיהיה מותאם לתוכן קורות החיים שלכם, ומעדיפים לחסוך זמן יקר ולתת לאלופי גרפיקה לסדר את העניין, שלחו לנו מייל ל- support@plaformust.com ונשמח לעשות זאת עבורכם, בעבור מחיר סמלי. לצפייה בדוגמאות, לחצו.

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn

תשדר User friendly – כתיבת קורות חיים לבכירים

blank

כמו בכל דבר - מחשבה בוראת מציאות קיימת. אם אתה חושב שיפסלו את מועמדותך או כי זו אינה רלוונטית מפאת גילך, אז זה מה שתשדר למעסיק וכך יתרשם. הטיפים הבאים נועדו כדי לסייע לך לטאטא את האבק מקורות החיים שנכתבו אי שם לפני מספר שנים, כשעוד פורמט פשוט של תוכנת וורד בגרסה הראשונה שלה, היה רלוונטי.

עשרת הדגשים המומלצים כאן עבורך נועדו כדי לתת לקורות החיים שלך את משב הרוח המרענן הנדרש עבורם, ולא כדי להמציא יש מאין. כלומר, עליך לקחת בחשבון את האפשרות כי כדאי לך לאמץ לפחות כמה מהטרנדים הנוכחיים, שכנראה כאן להישאר, כדי להתאים את עצמך למציאות התעסוקתית השוקקת, ובהם: הרשתות החברתיות, פעילויות קהילתיות, תרומה של ידע מקצועי והשתתפות בפורומים מוכרים, וקריאת ניוזלטרים וחומרי העשרה המגיעים מהצינורות הכי עדכניים בתעשייה - זו שברצונך להתברג או להישאר בה.

 

1. טשטוש הגיל – נכון, זו גישה נכונה ומציאותית. אין צורך לכתוב כי סיימת תואר ראשון בשלהי שנות השבעים, כפי שלא יצוינו שנות השירות הצבאי וכל הפרטים בדבר השתלשלות האירועים במהלך הקריירה שלך, אלא רק עשר עד עשרים השנים האחרונות, תלוי עד כמה רצונך להדגיש תפקידים או מקומות עבודה מסוימים.

 

2. יש לך כ- 10 שניות כדי להרשים – לפיכך, מעבר לתוכן מקורי ולעיצוב הקובץ באופן נקי, מושך ומקצועי, רצוי לכתוב הישגים כמותיים ולהשתמש במספרים ובאחוזים. כך למשוך את תשומת הלב ולהדגיש כי יש "קבלות" לניסיון העשיר, דברים בגו ולא דברים בעלמא. במהלך הריאיון הטלפוני או הפרונטלי, עם בוא השאלה, כדאי לציין ממליצים בעלי שמות בולטים בתעשייה, או לסנן כי "אפשר לראותם בלינקדאין. עם מי מהם היית רוצה לשוחח?" (כמובן שעל הניסוח להישמע טבעי ולא זחוח מדי).

 

3. לגמרי בעניינים – ניתן להראות את הבנתך בהכרח התעסוקתי לכאורה שנוצר בימינו, והוא הצורך לרכוש כלים וכישורים באופן תמידי דרך לימודים, וכך לכתוב את המילה "כיום" או 2019 יחד עם שם של מקור אקדמי מהארץ או מחו"ל המספק קורסים אונליין. בחירה כזו בהחלט מראה על יכולת ללמוד בזריזות כלים פרקטיים וטכנולוגיים שמסייעים כיום בכל עבודה, ולו משמשים כעזר נהדר בשיווק עצמי גם כשהסטטוס הנוכחי הוא אבטלה.

 

blank

 

4. שימוש בשפה רשמית אך עכשווית – הן בקורות החיים והן במכתב המקדים כדאי לתת למישהו נוסף לקרוא אותם ולוודא כי התוצר הוא לא מבוגר מדי, לא צעיר מדי, לא כשרוני מדי ולא מהוקצע מדי. היות ולכל מילה ופסיק בקורות החיים ישנו משקל, על מכלול התוכן לשדר גמישות, נכונות לשינויים, להראות פתיחות, כי אימצת הרגלים בריאים וטרנדים מקצועיים מנצחים, כי באמתחתך בקיאות וניסיון בתהליכי שיפור וייעול בארגונים (לא מעט מנהלי גיוס מחזיקים בתואר שני בתחומים של מנהל עסקים, סוציולוגיה וייעוץ ארגוני כך שהם בקיאים גם בתיאוריה), כי אינך טיפוס מקובע או שאפתן יתר על המידה, ואינך מצפה לכבוד מוגזם למדי.

 

5. תבליטים ממוקדים – יש לתאר במספר מועט של תבליטים הישגים בולטים שממחישים לקורא כיצד הצלת חברה במשבר, ואיך הבאת לחיסכון ממשי בזמן ובמשאבים. המשפט הידוע "Less is more" לחלוטין תופס גם כאן ולכן הסברה כי קורות חיים של בכירים לא יעלו על עמוד אחד, ולכל היותר שניים היא נכונה, אף על פי שיכולים היו למלא מעל עשרה, בקלות. יש להתמקד בהצלחות, להראות כיצד ניהלת תהליכים חוצי ארגון ועמדת באתגרים באופן חינני. הובלת פרויקטים, פתרת בעיות, תוך עבודה עם צוותים מגוונים, בשיתוף פעולה נהדר, ושימוש בשיטות ניהול מצוינות.

 

6. לחשוב על הפרטים הקטנים – כתובת בבית ודואר אלקטרוני צריכים להיות קצרים. מספיק לציין את שם העיר ואין צורך כי אורך כתובת הדוא"ל תהיה מייגעת לקריאה. כמו כן, שם המשתמש שלך לא אמור להסגיר את גילך או את קבוצת הפנסיונרים אליה אתה שייך או צפוי להשתייך. לדוגמא Amos1944@gmail.com או NavyLegend@antika.net.

 

7. להתעדכן טכנית וטכנולוגית – מספיק לתת את מספר הנייד שלך ולא את מספר הטלפון בבית, ולהוסיף כישורי מחשב כפי שנהוג כיום. אם אין לך אז זה הזמן לקחת קורס מזורז ולהוסיף אותם, וכמובן שאופיס זה בסיסי ומינימלי. כדאי להיזכר ולשנן היטב את שמות התוכנות בהן משתמשים בחברה בה ניהלת, אף על פי שלא נעזרת בהן באופן ישיר כמעט בכלל. פרופיל לינקדאין כבר מובן מאליו, ורצוי לוודא כי הקישור אליו מופיע בגרסתו המקוצרת. בנוסף, את חלק ההכשרות כדאי להגדיל עד כמה שניתן בחומר רלוונטי, ולציין אימונים מקצועיים ובינאישיים שעברת, כגון "קורס בניהול מו"מ", "סדנא לפיתוח מנהלים" וכדומה.

 

8. מודרני זה קהילתי – מה דעתך להצטרף לאיזושהי קבוצת התנדבות עכשווית כזו בה שותפים צעירים ומבוגרים יחדיו?! נשמע מחייב מדי, אך מסתבר שיש היום לא מעט עמותות התנדבות הדורשות נוכחות ביום אחד בלבד, כך ששעתיים בחודש של תרומה לקהילה ויצאת ידי חובתך בעניין, לצורך הוספת הניסיון בקורות החיים. יתר על כן, בהנחה והתנסית בניהול קהילות או היית ממובילי הדעה בארגון, כדאי להוסיף קישורים למאמרים שכתבת ופורסמו באתר החברה, בניוזלטר אונליין או באם שמך אוזכר בפורטל התעשייה בה צמחת.

 

9. ההשכלה בסוף, ההישגים בהתחלה – הפסגות הכי נוצצות אותן כבשת, ההצלחות הכי מוערכות, ה- "Highlights" יופיעו קודם להשכלה משום שאלו החזקות הבולטות שהתחרשו זה עתה, לעומת ההשכלה שנרכשה אי שם לפני למעלה משלושה עשורים. כמובן שיש לבחור בנקודות המחזקות ככל הניתן את היותך האדם המתאים לתפקיד אליו מיועדים קורות החיים.

 

10. תמצית ומכתב מקדים – הן מכתב מקדים והן תמצית יהיו כמה שיותר קצרים, חדים וממוקדים. כדאי לקרוא את שניהם שוב ושוב על מנת לוודא כי נעימים לקריאה, בתוכן ובאיכות הרצויים. שני אלו יכולים להיות הזדמנות נהדרת כדי להדגיש את החלקים המעוררים בך תחושת גאווה. כל זאת, בשפה רשמית ועכשווית שמשדרת אנרגיות טובות, דינמיות, גמישות מחשבתית ונכונות תמידית ללמוד. במכתב מקדים יש יותר מקום כדי לפרט על הנקודות המשפיעות לזכותך, כגון אתיקה מקצועית, מאמציך ברכישת כלים מקצועיים חדשים, השתתפותך בהדרכות ובהכשרות שהופכות אותך לנכס ארגוני בלתי מעורער, וכישוריך הבינאישיים.

 

חיפוש עבודה, בין שנעשה מבחירה אישית או שהינו סיטואציה שנכפתה עליך, גם אם הגיע בתקופה נוחה יחסית, כגון חופשת הקיץ או בזמן מצוין לחידוש כוחות, להתאוורר ואפילו לנוח קצת מן המירוץ, בכל זאת מדובר בתהליך שלא תמיד נעים ולא פשוט. נוסף למציאות הכלכלית המאתגרת, לשביתות ואיומי פיטורין חדשות לבקרים, לריבוי מועמדים המתחרים על אותה משרה, קיימת העובדה כי כנראה הגעת או עברת את גיל 50. כל אלו יחד עלולים להעלות את הלחץ והמתח מבפנים, מהבית ומהסביבה הקרובה, ולהוביל חלילה למחשבה כי המאמץ עלול להיות לשווא, אף על פי שלא כך הדבר, ולרוב המציאות היא מאד שונה מכפי שמצוירת בדמיון הפרטי שלנו.

 

אז נכון שיש הטוענים כי העשור המועדף, או באנגלית ה- "Golden Decade" למציאת עבודה חדשה הוא 30- 40 עבור גברים ו 25- 35 עבור נשים (אפליה מגדרית אינה מאתגרת פחות מאפליה על רקע גיל אם כבר הזכרנו את הנושא). למרות זאת, יש יתרונות רבים לגיל, לדור אליו אתה שייך או משויך על פי מגייסים, וכמובן לאישיות בפרט. כך למשל, יציבות תעסוקתית והעובדה כי נשארת נאמן למקום עבודתך במשך שנים, גם אם זה עבר תהפוכות ושינויים, היא מאד משפיעה על הרושם שנוצר כלפיך.

blank

 

כאשר מגייסים מקבלים את התשובה כי החברה נסגרה, כי חלו צמצומים או כי "הגיע יועץ ארגוני ויחד אתו, כעבור עשור, הבנתי שאני מעדיף להמשיך הלאה", האינפורמציה הזו עדיפה מבחינתם לעיכול, ואף מוכרת ומובנית ככורח הנסיבות. לעומתם, הסברים מגומגמים הנשמעים חדשות לבקרים מדור ה- Y ומדור ה- Z בדבר קפיצות ממקום עבודה אחד למשנהו בכל מספר חודשים, מתקבלים בעיקום פרצוף שנשמע דרך הטלפון, ובא לידי ביטוי בסיום מהיר של השיחה, ניתוק קשר או חוסר פנייה למועמד, אי פעם בעתיד.

מה שמהותי עבור המעסיק הוא כי אתה מחויב לעמוד במשימות ולהשיג את היעדים שלך. יש לך את הרקורד הנכון ואתה מוכן לשחזר מהלכים, כי בפועל, גיל 50 וגיל 60 באמת צעיר היום יותר מתמיד. תבליט כי אתה נשארת במשחק גם כשיכולת לבחור לטייל בעולם, או שנשארת בזירה כשאחרים התעייפו או נואשו ממאבקי כוח פוליטיים וריבוי מתחרים.

אתה נשארת איתן כשאחרים נשברו ממשבר אישי או מקצועי, שינו כיוון, החליפו תחום או הורידו הילוך. אצלך זה לא המקרה. הרוח שלך חיה ובועטת. דווקא אדם שעובד 20- 25 שנים ונשמע נלהב ו"רעב" לאתגר הבא שלו, מעורר השראה רבה יותר בקרב קהל השומעים, מאשר אדם בן 40 שנשמע מותש מעבודה מאומצת ורק חולם על חופשה.

מה שחשוב הוא מה שאתה משדר, דרך קורות החיים, שיחת הטלפון, הריאיון הפרונטלי, האנרגיה, השמחה, הביטחון, החיוניות, ההישגים והעשייה – כל אלו הם כמו לבנה ועוד לבנה שמהווים את המגדל החזק והיציב שהמעסיק מחפש ומעוניין שיהווה נדבך משמעותי מהארגון שלו. בכוח של אדם אחד לשנות ולהשפיע על כל האווירה, ולכן אם אתה מייצג את התרבות הארגונית שרוצים לייצר, אתה כבר אוחז בקלף משמעותי בידייך.

תשדר User friendly, מועמד מרשים בעל ניסיון אטרקטיבי, עשיר ורלוונטי, ובנוסף - בעל ראייה נכוחה של הסיטואציה הנוכחית, יחד עם גישה חיובית, מחויבות ונכונות ללמידה ולאימוץ שינויים כפי הנדרש - אלו יסייעו לך לנקוט בפעולות הנכונות כדי לאמץ את הטיפים לכתיבת קורות חיים מנצחים עבור בכירים, וכך להגיע למשרה הבאה שלך, בהצלחה.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
    

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn

העתק-הדבק בכתיבת קורות חיים: לא בתוכן, כן בעיצוב

העתק הדבק בקורות חיים: כן בתוכן לא בעיצוב

כפי שכבר הוזכר כאן בנושא כתיבת קורות חיים, אין אפשרות ליצור מסמך שהוא כה אישי, באופן של העתק-הדבק, שכן תוכן מדבר, ואם עושים זאת הוא מציג אותנו באופן בלתי מקצועי, מרוחק, קר ומנוכר, כוללני ובלתי משקף. יש אפשרות לקבל השראה מסגנון כתיבה מסוים ולעצב את התוכן באופן דומה לזה של אחרים, אך אי אפשר לכתוב את אותו תוכן כאשר באים לתאר אפילו שני עובדים שממלאים את אותה משרה, באותה חברה ובאותו משרד.

כל אדם ממלא את תפקידו באופן כל כך ייחודי ושונה, ולוקח את המשרה למחוזות חדשים באופן שרק הוא יכול לעשות. ביכולתו של עובד אחד למנף את עצמו יחד עם התפקיד, מנקודה אחת לנקודה חדשה לחלוטין, ולהתפתח יחד עם פיתוח המשרה, בעוד אחר יכול לשקוט על שמריו ולהשאיר הגדרת התפקיד כפי שהוצגה טרם קבלתו לחברה. יתרה מכך, יש אנשים שהופכים מזוהים עם תפקידם, אף יותר ויותר עם הזמן, כך שכותרת התפקיד ושמם הפרטי נהיים ממש כתיאור אחד.

עיצוב קורות חיים

שילוב של תוכן ונראות

בקרב מגייסים וצופים לצורך התרשמות והעברת חוות דעת על קורות החיים, יש כיום ציפייה כי הקובץ יהיה מעניין. הן מבחינת התוכן והן מבחינת הנראות, קורות חיים אמורים לשדר את המסרים שבהם באופן שיהיה נעים לקריאה ולצפייה, מעורר מחשבה ואפילו מסקרן. בעידן בו תוכן, נראות, ושניהם גם יחד, מאד מדברים, מוכרים, משווקים ומשנים – פותחים או סוגרים דלתות ויוצרים הזדמנויות – מסמך קורות חיים חייב להיות כמניע לפעולה, כמו להרים טלפון ולחייג, לשאול שאלה, לבדוק פרטים ברשת על המועמד, להתעניין בדבר התחום בו עסק, הפרויקט בו היה שותף, וכדומה.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
    

 

כפי שאנו עשויים לכאורה להיתקל בפוסט ארוך ברשתות החברתיות, שבמבט ראשון נראה לנו כזה יבש ומשעמם, ללא תמונה וללא וידאו עם סוכריות קופצות וכל מיני הפקות מתוכנתות, ולמרות זאת נמצא את הסיבה לחפש מה כן חשוב בו, או מדוע פורסם, כך גם עם קורות החיים - מגייסים מעוניינים למצוא את המועמד, הם נכונים לאתר אותו, ועל כך הם משקיעים שעות רבות במהלך היום. לכן, בכוחו של התוכן הממלא את המסמך, יש כדי להרשים, לשכנע ובעיקר להשפיע.

בשביל לענות על הדרישות המצופות מאתנו כמועמדים המתמודדים על משרה, בעת כתיבת קורות חיים, רצוי בין השאר לציין נתונים. לא מעט מועמדים לעבודה עמם שוחחנו, מתקשים לתאר כישורים בולטים והצלחות, ונאלמים דום בבקשתנו להציג תכונות חיוביות והישגים. יחד עם זאת, כדאי לזכור כי אלו הפרטים החשובים עבור המעסיק, ובפרט כשמדובר במספרים, הם מופיעים באופן מובלט ביחס לתוכן המילולי.

לכן, כדאי למשל לפרט את הגדלת היקף המכירות באחוזים (%), ולהוסיף סימני מטבעות כשמדובר בניהול תקציב ($). רצוי גם לציין את מספר העובדים עליהם הנך ממונה, תהליכי שיפור שהובלת, שווי מוצרים, וכו'. חשוב לזכור כי ברצונך גם להשאיר את פרטי החברה עליה מדובר, באופן שיהא מכבד ולויאלי, ולא לשפוך את כל המידע כבהינף יד, בין אם זה מקום עבודתך הנוכחי או נחלת העבר מבחינתך.

עוד ניתן לכתוב משפטים המתארים את האופי הניהולי הייחודי שלך. כך לדוגמה, "פיתוח קשרים בין אישיים ויישום כישורי הניהול שלי דרך למידה של התרבות המקומית" יהיה דבר שניתן להציג כסגנון מקצועי, בעודך מתמודד על משרת רילוקיישן. כך שמעבר לתוכן הכתוב באופן הרשמי והנהוג, מתווסף מעין טעם המסייע באישור עובדת התאמתך למשרה.

בולט זה הרגיל החדש

טוב להיווכח לעובדה כי היום כבר רוב המועמדים מבינים את חשיבות העיצוב של מסמך קורות החיים ולכן נעזרים בכישורי הגרפיקה של הצוות המוכשר של Platformust, לצורך הבלטת קורות החיים שלהם על פני אחרים. עד כמה שזה נשמע שולי, זה בהחלט אמתי. כפי שאנו אוכלים גם עם העיניים, כך גם עוצרים ומתרשמים ממסמך שנראה טוב, מסודר, מושך ואטרקטיבי.

ודאי שכך לעומת בלילי מלל בלתי מסודרים בקבצי וורד מבולגנים למיניהם שמעייפים את המגייסים עוד בטרם נכונו לקרוא מהם משהו! לכן היום, גם במשרות הנחשבות אפורות לכאורה, ובהן רואי חשבון, עורכי דין ומנהלים אדמיניסטרטיביים, אנו נראה איזושהי אמרה שיווקית גם בפן העיצובי, ואפילו נדרש אנו להבליט את תוכן המסמך בצבעים ובסגנונות, כבקשה נחרצת המגיעה מצד המועמד.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
התחבר/י כדי להוריד את הקובץ

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn

האם יש ליצור מספר גרסאות לקורות החיים?

לשליפה בעת הצורך. כתיבת קורות חיים במספר גרסאות

שאלת השאלות, או לכל הפחות אחת השאלות השגורות בפי הפונים אלינו לכתיבת קורות חיים. נדמה כאילו מקבל המועמד סוג של הארה, ומפנים את העניין כי אנו הולכים לקראת תהליך של בחינת ההיסטוריה התעסוקתית שלו ודליית הפרטים הרלוונטיים לצורך שדרוג, עריכה או אפילו בנייה מחדש של המסמך. ואז, במעין הברקה כזו שואל האם כדאי שיהיו לו שתי גרסאות? למשל, אחת לצורך משרות בכירות יותר כגון משרת ניהול, והשנייה למשרות בתחום שלו שיאפשרו לו להמשיך להתפתח ולהתמקצע.

יש מקרים בהם למועמד ניסיון תעסוקתי מעולמות שבמבט ראשון נשמעים כחסרי קשר לחלוטין, למשל, התנסות בתפקידים מעולם הרכש וגם מעולם השיווק, וקורה לא אחת כי מספר תפקידים משלבים בין שני תחומים עיקריים. אך עולה השאלה האם נדרש לבנות לכל תחום מסמך קורות חיים משלו, בכדי להציג את המועמד כמעין "מוצר מקצועי חזק" העונה לדרישות התחום באופן מוחלט לכאורה. כך, לגרום לקורא להיות בטוח כי יש כאן מועמד מנצח, הבולט בניסיונו המתאים מעל מתמודדים נוספים, ולעורר פניות נמרצות מצד מגייסים, בלא היסוסים.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
    

אז ככה, אם ברור בהחלט כי יש לך שני כיוונים שאליהם אתה עתיד לפנות – התשובה היא כן. כל שכן כשמדובר בשני כיוונים שיש לך בהם רקע וניסיון משמעותי - תעסוקתי, התנדבותי, לימודי. להבין כי קורות חיים הכתובים היטב, הם מפתח הכניסה למסלול המירוץ אל עבר המשרה הרצויה, ועמה השיפור הצפוי מבחינתך, העלייה בהיקף האחריות, אופי התפקיד וההטבה בתנאים. הניסיון הקיים תמיד ישמש אותך, ונועד כדי להוות את קרש הקפיצה למשרה הבאה.

לכן, ניתן לערוך שני קבצים המשקפים כיוונים שונים, כאשר בכל אחד מהם יבוא לידי ביטוי תחום אחד באופן מובהק. התוצאה עשויה להיראות מעט דומה, משום שכאמור לא ניתן להתעלם מהרקע הקיים. אך למעשה העריכה הנדרשת יכולה להיות מינימלית עבור כל מסמך. כך למשל שינוי כותרת המשרה תהיה בהתאמה לכיוון הרצוי, וכתיבת תבליטי החזקות יענו על מגוון הדרישות בתחום. אנו לא אחת ב- Platformust עורכים שני קורות חיים במחיר אטרקטיבי, בכדי לענות לבקשת המועמד לקבל שני מסמכים שישקפו את היכולת שלו להתמודד על משרות בתחומים שונים.

עדכון גרסה לצורך שינוי קריירה, אינו הכרחי

שינוי כיוון ואנקדוטה בעניין התבליטים

רצוי שכתיבת קורות חיים בגרסה נוספת לא תהא לצורך שינוי כיוון לתחום חדש לחלוטין, ועדיף במקרה שכזה להשאיר את ההיסטוריה התעסוקתית הקיימת בקובץ אחד. מעבר לקריירה שנייה, או כמו שנהוג לומר, חישוב מסלול מחדש, נובע על פי רוב מתוך איזושהי תחושת מיצוי, אי שביעות רצון או חוסר בהירות לגבי ההמשך. כדי להגיע להחלטה כזו באופן החלטי נדרש תהליך מסוים מצד המועמד ובו יבין לאן מועדות פניו. אך כפי שלא ניתן למחוק את העבר, כך כתיבת קורות החיים, גם במקרה כזה, תיעשה מתוך הניסיון הקיים אל עבר התפקיד הבא, וזה, על פי רוב, מבוסס על החומר שבנמצא.

בין אם המסלול המקצועי שלנו כבר ברור לנו מגיל צעיר ובין אם לאו, חייב להיווצר איזשהו סיפור מצד הקורא. כך שגם אם שיניתי תחום, מניהול תעשייתי להוראה לדוגמה, הדבר יובן דרך התבוננות בקורסי ההכשרה או בעזרת הבנת אופי התפקידים שביצעתי כמטמיעת תוכנה עבור מוסדות משפטיים, מה שדרש ממני להדריך וללמד באופן פרטני ובקבוצה, וכדומה.

אנקדוטה בעניין התבליטים, בהדרכה שקיבלנו ב- Platformust בנושא קורות חיים, הועלתה השאלה מדוע חייבים להשתמש בתבליטים, ומישהו הוסיף והעיר כי נראה שקורות חיים ו- Bullet points (תבליטים) הם כביכול נשואים, כאילו אין אפשרות שאחד מהם יופיע ללא השני. לעניינינו, השאיפה היא שכל תבליט יהיה דומיננטי בפני עצמו וישקף פן מקצועי הנבדל מהתבליט הבא, אך יחד עם כולם, יהוו תמהיל שהוא הרצוי והמשקף ביותר את היכולת שלי כמועמד לענות על דרישות המשרה בצורה המיטבית.

כמו כן וכנהוג, ניתן להוסיף סיכום קצר המהווה תמצית של תפקידים משמעותיים (כשורה או שתיים מתחת לכותרת המשרה). מובן שכדי להדגיש ניסיון בתחום מסוים, נדרשת כמות של תוכן מספקת המוכוונת לתחום הרצוי, ולשם כך נדרש להציג תוכן איכותי וכתיבה ברמה גבוהה. עם זאת, יש לשמור על כמות סבירה של תבליטים, (או מספר הגיוני של שורות המתארות כל תפקיד) על מנת שלא יהיה מצב של "תפסת מרובה לא תפסת". לסיכום, על כמות התוכן להיות במינון הנכון וכן במגוון הרצוי - המציג את אופי המשימות עמן התמודדת, פרויקטים והישגים מיוחדים, וגם אותך כבעל המקצוע, וכיצד אישיותך באה לידי ביטוי במילוי תפקידיך במהלך השנים.

 אם כן, כמה גרסאות?

למרות כל האמור, היום כמעט כל תפקיד מכיל מגוון נכבד של דרישות וכישורים מעולמות תוכן שונים, כך שלא בטוח כי שתי גרסאות הן בהכרח הפתרון האולטימטיבי. מה שכן בטוח הוא כי כתיבת קורות חיים הופכת להיות יותר ויותר מאתגרת ודורשת לא מעט עבודה. להבנתי, לכל משרה יש לשכתב את קורות החיים כמעט מחדש, וכך לתת מענה, במידה ואכן קיים הניסיון כמובן, לדרישות השונות העולות ממנה לעומת משרות אחרות. זאת אם ברצוננו, ובפרט אם ביכולתנו לסמן את אותו ה- V הרצוי בכדי לענות על כל הדרישות הקיימות במודעה.

ניקח לדוגמה דרישה טריוויאלית של "ניסיון בעבודת צוות". אם אנחנו רוצים לענות לכל דרישות המשרה וזו אחת מהן, והיא אינה מופיעה באופן ברור בתפקידים השונים אותם הצגנו, כדאי שנוסיף זאת, ורצוי בחכמה ולא באופן של העתק-הדבק. מדוע? ראשית, סביר להניח כי המגייסים מכירים את תוכן המשרה בעל פה, והם משננים אותו באזני המועמדים עשרות פעמים מדי יום. אם נעשה סוג של העתק-הדבק מדרישות המשרה אל קורות החיים שלנו, זה עשוי להיראות כמוכר, ולכן כדאי למצוא דרך יותר יצירתית ומתוחכמת. שנית, על פי רוב מדובר בתוכנות הסורקות את קורות החיים ולכן אם כתוב עבודת צוות וזה מה שמחפשים, כדאי כי לכל הפחות המילה צוות תופיע גם במסמך שלנו. כמענה לדוגמה נכתוב למשל: עבודה יומיומית ואינטנסיבית תוך שיתוף פעולה עם צוות הרכזות, העובדים וההנהלה.

אם כן, מספר הגרסאות שיש להכין בעת כתיבת קורות החיים יכולה להיות כמעט בלתי מוגבלת, וכך לענות באופן יצירתי ומציאותי כאחד, על כלל דרישות המשרות השונות. חשוב להקדיש המון מחשבה בתהליך, גם מכיוון שאנו רוצים לענות על דרישות המשרה, ולכן יש להציג את הניסיון שלנו כהוכחות כתובות לכך כי הוא הרלוונטי, וגם מכיוון שבהגיענו לשלב הראיון ובבואנו לספר על התפקיד, נרצה להשתמש במילים הנכונות ולתאר את היכולות והכישורים שלנו בצורה המרשימה והמשכנעת ביותר! כדאי לזכור שתהליך בניית קורות החיים אינו מהווה סיום אלא התחלה של המסע למציאת העבודה הבאה, וככל שנדייק יותר בשליחת החץ, כך נגדיל את הסיכוי כי הוא יפגע במטרה.

כתיבת קורות חיים כחץ למטרה

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
התחבר/י כדי להוריד את הקובץ

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn

אין אפשרות להעתיק קורות חיים. נקודה.

מקורות השראה בהליך כתיבת קורות חיים

בלי העתק הדבק

היכרות עם עולם קורות החיים הביאה אותי להבנה כי אין אפשרות שכתיבת קורות חיים תהא למעשה העתקה. ניתן אמנם לקבל השראה מניסוחי משפטים המופיעים בקורות חיים של אחרים, ואפשר לאמץ סגנון כתיבה המקנה רושם מקצועי מסוים. ניתן אפילו להשתמש בהגדרת התפקיד הנוכחית שלך כפי שהיא, שכנראה נכתבה לפני שנים ואולי אף עודכנה לפני מספר חודשים, ועדיין, קורות חיים מדויקים הם רק אלו שיתארו היטב את התמהיל הנכון של העשייה שלך, עד לזמן הנוכחי.

כדי לבנות קורות חיים עכשוויים, נדרש לחדש אותם כמעט מדי שנה. אנו כל הזמן מתפתחים, צומחים מקצועית ומשדרגים את עצמנו, אם זה דרך לימודים, פיתוח כישורים, מודעות עצמית ותשומת לב להתנהגות ולאישיות. עם הזמן, אנו נוטים לפתח הסתכלות שונה על המסלול התעסוקתי שלנו. ככל שעוברות השנים, נביט אחורנית במבט מחודש, מפוקח ומלומד יותר. משרה שבעבר נתפסה בעיניי כניסיון חסר משמעות, היום בבואי לערוך את קורות החיים שלי ולהתאים אותה למודעת הדרושים הרצויה, תוערך בעיניי הרבה יותר, מכיוון שאבין מה קיבלתי במהלך עבודתי שם.

העניין הוא בהחלטה. אפשר להעריך את הניסיון והלמידה שלנו בתפקיד מסוים ולהודות על כך שהתוכן הזה משרת אותי כיום כדי לבנות מחדש את המסמך. מאידך, בעוד כשנה, כאשר 2021 תיחשב כדבר שקורה 'אוטוטו' ושנת 2009 תיראה מזווית ראייתם של מגייסים, כדבר ישן נושן, גם מבחינתי כמועמדת לעבודה, ייתכן והפרספקטיבה שלי על תפקיד שנעשה לפני כעשור, תפחית מהערך שלו. לא רק מכיוון שיהיה כנראה מאתגר לזכור מספיק טוב כדי לספר עליו, אלא כי סביבת העבודה היתה כל כך שונה אז, וכך הזמן הופך את העבר הרחוק לפחות משמעותי כשמדובר בקורות חיים.

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
    

ביקורת או נוסטלגיה?

אם אשב עם חברה על כוס קפה וניזכר איך עבדנו יחד באותה עבודה משעממת, במשרד הכי יוקרתי בתל אביב, והרגשנו שאנחנו ממש לא ממצות את עצמנו, וזה אף היה ברור לכולם ובפרט לבוסית שלנו, שלא טרחה להציע לנו לקחת איזשהו פרויקט, שמא נסתער על המציאה כמוצאות שלל רב, וחלילה נפתח תחושת אחריות, יכולת קבלת החלטות, ואף מעמד במשרד – אזי, עד כמה שכביכול בזבזנו את זמננו בעבודה שכזו, נביט בערגה על אותן שנים בהן היינו מגיעות עם חיוך רחב, ים של אופטימיות ושיחות מלאות במשפטי מוטיבציה כגון "אין כמו לראות את הים על הבוקר"!

כעבור שנים, כאשר נבחר לערוך כתיבת קורות חיים, בשיחה עם העורך, נישאל על-ידו מה עשינו באותה חברה? ולא ממש נדע מה לומר. "טוב אולי תוריד את זה. כן, זה היה סוג של אדמיניסטרציה. לא, לא ישבתי בקבלה, אתה יודע, ניהול יומנים, מענה טלפוני, תיאום שיחות ועידה, היה די משעמם, מבחינתי אפשר למחוק את זה."

אז קודם כל איני בעד משפטים כגון "אפשר להוריד את זה מהמסמך, אני לא חושב שמאבטח זה תפקיד משמעותי." אמרות מסוג זה נובעות בהחלט מתפיסה שגויה שבשורשה עומדת ההנחה שאם זה לא נדיר או מיוחד או הייטק, אין מה להתעסק עם זה. אדרבא, כמות החומר שאפשר לכתוב על חוויות תרבותיות, התפתחות בינאישית ותובנות עסקיות שאנשים מקבלים במקום עבודה, בו הם משקיעים את מיטב ומירב שעותיהם במהלך השבוע, היא עצומה. בוודאי שניתן להפיק מכל זה מספר משפטי מפתח שיעידו נחרצות על יכולות, התקדמות, למידה, מקצועיות, אחריות, ועוד דברים שמגייסים מחפשים במסמך. לחלוטין לא נכון למחוק ניסיון תעסוקתי כבהינף היד, וזו גם ובעיקר הסיבה לשני הדברים הבאים שיש לי לומר בעניין כתיבת קורות חיים.

לבבות כבולט פוינטס
לו היינו רואים את התבליטים במסמך כלבבות... כתיבת קורות חיים הייתה כה שונה

האחד הוא כי אין צורך להביט אחורנית מתוך שיפוט וביקורת, הן על כלים שיכולתי לקבל ולא קיבלתי במהלך העבודה - כי הוציאו אותה ולא אותי לקורס כזה או אחר, או כי היתה תוכנה מיושנת ולא מעודכנת. כמו כן, חבל על האנרגיה השלילית שמתבזבזת בתיאור תפקיד שנדמה לי כיום כי הוא צר כעולמה של נמלה (ראה דרכיה וחכם אם כבר העלנו את הנושא). כלומר, כפי שהייתי מביטה בערגה ובנוסטלגיה על אותו תפקיד אם הייתי יושבת בבית קפה עם חברתי משכבר הימים, כאמור, אזי כך ביכולתי לראות את אותה משרה היום.

כשעורכים שדרוג של קורות החיים, עובדים על כתיבה מחודשת של הניסיון המקצועי שלנו. וכדי ליצור את התמהיל הנכון מהחומרים הקיימים, אנו מביטים (רצוי במשקפיים ורודים) על העבר ובוחנים, מה קיבלנו, איך התפתחנו, למדנו, היינו, חווינו. גם העובדה כי המשכנו הלאה מתפקיד מסוים מראה כי הבנו את ההכרח להתקדם ולעבור לפרק הבא, ואולי זו היתה התפנית המשמעותית ביותר בקריירה. כל התובנות הנהדרות הללו יגיעו כנראה על פי רוב בסיטואציה הנעימה הזו של המפגש עם החברה מהמשרד של פעם, אך ללא ספק רצוי ואף מומלץ כי יעלו בשיחה עם מגייסים, היום, או לכל הפחות בעת כתיבת קורות החיים שלכם במבט מחודש, מה שמוביל אותי אל הדבר השני שברצוני לציין.

 

בשיחה עם עורך קורות החיים שלך

היות ובשיחת עורך אנו עורכים מעין מסע בזמן וחוזרים אחורנית, חושבים ונזכרים בתפקידים שעשינו כשהיינו קצת ואפילו הרבה יותר צעירים, כדאי לקחת בחשבון כי המבט בו נסתכל על הדברים, יביא עמו את המילים, האנרגיה והרושם על מסמך קורות החיים שלנו. ולכן, אם נעשה סדר, ונצליח לפנות את האגו ואת הרגש, נתמקד במטרה והיא למצוא את האוצר הזה שנמצא עמוק בתוך האדמה, מתחת לתחושות, לאמוציות ואפילו לסבל שחשנו אז בתקופה כזו או אחרת, בשטח או במשרד, אז נזכה לבנות את המסמך עם האבנים הנכונות, שהן כיסודות יסייעו לנו לסלול את הדרך להצלחה.

אנשים לפעמים מגיעים לכזו תחושה של מיצוי שהם לא מוצאים ולו דבר טוב אחד במה שהם עושים. זה יכול להיות עסק עצמאי שבמשך שנים הביא אותם לאן שהם היום וזה יכול להיות המשרה ההתחלתית שהם חלמו לקבל והגיעו אליה, ויחד עם זאת, כשמתבקשים לתת דוגמה לאיזשהו פרויקט מאתגר, תחושת הצלחה או איזו חוויה חיובית מכל הניסיון המדהים הזה שהם רכשו, הם נותרים ללא מילים.

אם אתם נמצאים בתהליך של כתיבת קורות חיים ומצפים לשיחת הטלפון מעורך Platformust כדי לתת את העבודה בידי מקצוענים, קחו כמה דקות, תחשבו על ההצלחות, הלמידה, התהליכים החיוביים, שינויים ששיפרו את מסלולכם המקצועי, וכן, גם כישלונות שסייעו לכם להגיע לנקודה הנוכחית. עכשיו, עם המילים הנכונות והתובנות החדשות, נצעד יחד ונבנה את התיאור הנכון, המדויק, המשקף את נקודות האור המקצועיות שבי, אותן ארצה להעביר הלאה, כדי להתקבל למשרה הנכספת – האתגר הבא!

לכל שאלה בנושא קורות חיים
שלח/י פניה ונציג יחזור אליך
ללא כל התחייבות
ניתן לפנות אלינו בטופס פניה ישיר, וגם באמצעות הדוא"ל והוואטסאפ
support@platformust.com
055-681-1355
התחבר/י כדי להוריד את הקובץ

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn

כתיבת קורות חיים כהכנה ישירה לראיון עבודה

כתיבת קורות חיים

כפי שמספרים סיפור ותוך כדי כך נזכרים בפרטים נוספים ומוסיפים אותם במהלכו, ויש המכנים זאת אף במהלך הרצאה כאנקדוטה או כבמאמר מוסגר, בין אם מדובר ברקע לנושא העיקרי או בהערות צד חשובות, וכל זאת בכדי להקל על המאזין בהבנת הפרטים בהמשך, כך פועלת גם שיחת הטלפון עם עורך קורות החיים, המסייעת עבור המועמד להיזכר בפרטים נוספים, להרחיב ולהסביר עליהם.

מדובר בפרטים חשובים לא רק למען כתיבת מסמך קורות חיים נוצץ, אלא משום שמדובר בכלים רלוונטיים אותם רכש המועמד, בניסיון תעסוקתי מהותי ובחזקות אישיות שלו, עליהן לא בהכרח חשב ואותן לא בהכרח החשיב. כל אלו, באים לידי ביטוי רק בשיחה כזו מעמיקה שנועדה כדי לערוך את המסמך בצורה המיטבית, ולא בכדי לבחון ולאבחן את התאמת המועמד למשרה ספציפית (לכן גם אורך הרוח והסבלנות של עורך קורות החיים יהיו שונים באופן מהותי משיחה עם מגייסים, בפרט בשיאו של יום העבודה).

עורך התוכן המגיע מעולם הגיוס וההשמה, מודע היטב להליך איתור החולשות והיתרונות של המועמד באמצעות מסמך קורות החיים שלו. העורך עובר על כל תפקיד ותפקיד לא רק על מנת להבין אותו לעומק, אלא גם שואל שאלות רלוונטיות תוך כדי. למשל: האם נדרשת לנהל מו"מ בקניית מודעות הפרסום? דבר שהמועמד כלל לא חשב עליו משום שמדובר על משרת מדריך ולא על משרת איש שיווק. יחד עם זאת, זהו פרט חשוב וודאי כי כל תכונה ומאפיין של המועמד כיום עשויים לבוא לידי ביטוי במסגרת התפקיד, אף על פי שאינו הוגדר לכך לכתחילה, היות וסביבת העבודה היום כה מורכבת ודינאמית.

אופן הניסוח

דבר נוסף הוא כמובן אופן הניסוח. כאשר קורות החיים כתובים ברמה גבוהה ומפורטת תוך שימוש בנתונים סטטיסטיים ולא באופן דל ופשוט, הדבר לא רק שמוסיף לרושם הנוצר אצל הקורא, אלא מלמד אותו על יכולות המועמד ורמת התאמתו לתפקיד. כך חוזקו של המועמד בתחום אחד יכולה לחפות ממש על חוסר אחר ולהטות את הכף לטובת זימונו לראיון ראשון.

העורך גם ידגיש בפני המועמד תוך תהליך כתיבת קורות החיים, כי כאשר המועמד מתכונן לראיון, כדאי לו להיעזר בקורות החיים וכך להשתמש במילים גבוהות ובניסוחים התואמים את דרישות המשרה, אך לא באופן שבו הוא מעתיק נוסחי מודעות הדרושים אלא מביא משהו שלו, כלומר על פניו מדבר בשפתו. דבר זה מאד חשוב עבור המראיינים, שהרי אופן הניסוח מהותי בימינו לכל תפקיד שהוא ובא לידי ביטוי בתקשורת בינאישית במגוון אופנים ואמצעים, טכנולוגיים וישירים.

לפיכך, עריכת קורות חיים בפלטפורמסט מכילה גם הכנה לראיון העבודה בפן המילולי. כלומר, כיצד ראוי להגיש את תוכן הניסיון התעסוקתי. כך, המועמד מגיע לראיון העבודה ממוקד יותר, מכיר ומודע יותר לסל הכלים העומד לרשותו, ויכול לדבר על כך באופן בטוח יותר, להבליט ולהדגיש דברים מהותיים ונוספים שקודם לכן לא סבר כי הם רלוונטיים לכדי הזכרתם בראיון העבודה.

יחד עם זאת, דורש העבודה גם יכול להבין מה הידע או הניסיון החסר לו, ומה כדאי לו להשלים במידה ומעוניין למשל להיכנס לתחום שונה – מה יעזור לו מתוך הכתוב במסמך קורות החיים ומה עליו לרכוש במסגרת לימודית כזו או אחרת, ואולי אף להיעזר בפלטפורמסט והשותפים שלנו כדי לרכוש ידע בסיסי באקסל לדוגמא, כדי שיוכל להוסיף זאת למסמך קורות החיים.

 

כתיבת קורות חיים, עריכת קורות חיים Platformust

מלאכת מחשבת

כתיבת קורות חיים היא לגמרי מלאכת מחשבת ותכונות המועמד בהחלט באות לידי ביטוי בקובץ המוכן. מסמך קורות החיים משדר מעבר למסרים כתובים, איזשהו "Say" מסוים ואף יוצר תחושות, ממש כפי שנוצרות בקרב מבקר במוזיאון העובר בין היצירות המוצגות. הרי שהמגייס מזפזפ או מדפדף בין קבצי קורות חיים בלחיצת כפתור, כמו אדם המעיין באלבום מוחשי ומעביר עמוד- עמוד. לא רק שמילות המפתח אותן מחפש המגייס מופיעות באופן מובלט (כמו מודגשות בצבע) בגוף המסמך במהלך החיפוש, אלא גם כמובן עיצוב המסמך אף הוא מוסיף לרושם הראשוני.

עיצוב המסמך והעמדת התוכן באופן נהיר, מובלט ונעים לקריאה, פועלים במגוון מישורים. ראשית, חוויית אבחון המועמד על סמך קורות החיים, הופכת לנוחה ויעילה יותר. כאשר חומר הקריאה מוגש בצורה מסודרת ומאורגנת ואופן מבנה המסמך ברור, קל יותר להתמצא בו ולהבין את מה שעשה המועמד במסגרת תפקידיו הקודמים. כשמסמך קורות חיים מתפרס על ארבעה עמודים, ללא הדגשות, וכתוב באופן מרושל, המגייס יתקשה באבחון הניסיון התעסוקתי של המועמד ובאיתור הנתונים הנדרשים לו לצורך אנליזה מעמיקה יותר, ולכן יעדיף לעבור הלאה. במקרה כזה, רק במידה ולא יימצאו מועמדים מתאימים עשוי המגייס לחזור למסמך הכתוב באופן האמור. לולא כך, אין לו סיבה מיוחדת להתאמץ כל כך, שכן באם כותב קורות החיים לא מייחס חשיבות למסמך וכך כביכול למעשה לעצמו, מדוע על המגייס לעשות כן?!

עיצוב קורות חיים מביא ליצירת רושם חיובי על המועמד

דבר נוסף, עיצוב קורות חיים יוצר רושם על המועמד כאדם שלוקח ברצינות את הכנת קורות החיים ומבין כי מישהו אכן מאבחן את ניסיונו התעסוקתי באמצעותם. המועמד מבין כי אופן הגשת קורות החיים מסייעת למגייס בהפעלת שיקול הדעת האם להעבירם הלאה, והאם יזומן לראיון. כלומר, כתיבת קורות חיים לא רק יוצרת אימפקט משמעותי דרך התוכן, אלא אופן הגשת המסמך עשוי להכריע באם זה המועמד שיהיה נכון המגייס לקדם אותו.

דבר שלישי, מסמך קורות החיים מעורר רגשות. לא אחת התרשמתי מקורות חיים של מעצבים גרפיים שעוררו התפעלות ואף חיבה בקרב חבריי לצוות. מומחים בתחום עורכים ומעצבים קורות חיים בצורה כה מקורית ומרתקת, עד כי קשה שלא להחמיא להם על העבודה היפה. חיצים, תרשימים, תמונות ומסגרות מועלות לאורך הקובץ, מרשימות ומהנות כאחד. כמובן, רצוי לתת את הדעת על אופן העיצוב, כולל שימוש באי אלו צבעים (אף על פי שלרוב רצוי שלא להתפרע מדי, ולהשתמש בשני צבעים בלבד) ולהחליט מה מתאים הן לאישיות המועמד והן לאופי המשרה.

לסיכום, תהליך כתיבת קורות החיים בפלטפורמסט הינו כהכנה לראיון עבודה. הן משום שסביר להניח כי השאלות שיועלו מפי עורך המסמך יהיו אותן שאלות עליהן יתושאל המועמד שוב על-ידי המגייסים, והן משום שבכוחן של המילים המופיעות במסמך לייצר את הרושם הרצוי ולעורר את המגייס לפנות אל המועמד. כך, מועמד שמתכונן לראיון העבודה בהתאם לקורות החיים שלו, הנכתבים באופן מהוקצע, יהיה מוכן להרשים בראיון ולשכנע כי הוא אכן המועמד המתאים, כפי שעולה מקורות החיים שלו. דבר חשוב לא פחות הוא ההתייחסות לעיצוב ושילובו בהתאמה לתוכן הכתוב במסמך. אלו מסייעים לייצר מוצר מנצח, המובנה באופן נכון, והמעלה נכונות מצד המגייס לפנות למועמד שלקח את נושא כתיבת קורות החיים שלו ברצינות, ואף התאמץ לעצב את המסמך באופן המתאים למשרה הרצויה.

SHARE ON - שתפו

TwitterFacebookWhatsAppLinkedIn